Китки за сянка

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от МГХ »

Благодаря!
суша толерантни на растенията, които могат да растат в сянка. Те включват растения от Европа, като някои Geranium SP, Европейския Aquilegia Sp., Lamium, Brunnera , Pulmonaria , Mellitis, Helleborus (особено foetidus) и много от местните папрати, както и в Северна Америка родовете Tiarella и Polygonatum .
Това ми върши работа и още няколко набелязани като божури например.
Трудно ми е да пиша ,защото съм в Германия при децата и компютъра е със скапана клавиатура,от която липсват букви.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

МГХ написа:Благодаря!
суша толерантни на растенията, които могат да растат в сянка. Те включват растения от Европа, като някои Geranium SP, Европейския Aquilegia Sp., Lamium, Brunnera , Pulmonaria , Mellitis, Helleborus (особено foetidus) и много от местните папрати, както и в Северна Америка родовете Tiarella и Polygonatum .
Това ми върши работа и още няколко набелязани като божури например.
Трудно ми е да пиша ,защото съм в Германия при децата и компютъра е със скапана клавиатура,от която липсват букви.
Ще стане хубав кът от твойта сянка. Сигурна съм :stiskam:
Божура и кандилките може по-назад да засадиш а Брунерите, пулмонариата и тиарелите по-напред.
Мога да ти дам няколко виоли пак за преден план ( viola sororria, viola hirta, viola riviniana ). Имам и едногодишно семеначе от червеникавия кукуряк ( Helleborus orientalis ) И семе от едни по-ниски кандилки които правят много хубава туфа.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от МГХ »

[Мога да ти дам няколко виоли пак за преден план ( viola sororria, viola hirta, viola riviniana ). Имам и едногодишно семеначе от червеникавия кукуряк ( Helleborus orientalis ) И семе от едни по-ниски кандилки които правят много хубава туфа.]
СТрахотно! Мога да сложа и Bukavu .Розата била не много висока и подходяща за сянка.
denitsavm

Re: Китки за сянка

Мнение от denitsavm »

Първо да ви кажа, че се лутах да търся тази тема и ще я преместя в раздел Градини и дизайн, съгласни ли сте?

А сега по темата - мама иска нещо цъфтящо и цветно под боровете в двора им.. ми на 50 кв. м. има 24 бора :eeeh: , бая е мрачно, въпреки, че им орязват клоните и всъщност боровете са по над 20 м., но само с корони високо горе... Ще снимам следващия път, но днес бях без фото :glupav: В съседен двор под боровете си вирее и цъфти винка, но мама не е особено впечатлена. Кажете какво да и взема. Планирала съм кокичета, нарциси има но не цъфтят там, кокичетата си виреят.

Рододендрони и азалии и какви да са точно? Да речем, че все пак лятото сутрин огрява, но много символично ...

Наде в теб ми е надеждата :angelche: , а аз ще прочета темата наново :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Китки за сянка

Мнение от calico »

Дени, не вярвам нещо да може там да вирее и цъфти. Правят доста мрачна сянка, а без достатъчно светлина няма да стане, дори и да не бяха игличките и шишарките и киселата почва.
все пак някакви тревисти може да опиташ. например момината сълза със сигурност ще вирее там. На по-светлите места рододендрони, кандилки може би също биха оцеляли.
трябва да питаш някой експерт за подлесни храсти
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

denitsavm написа:Първо да ви кажа, че се лутах да търся тази тема и ще я преместя в раздел Градини и дизайн, съгласни ли сте?

А сега по темата - мама иска нещо цъфтящо и цветно под боровете в двора им.. ми на 50 кв. м. има 24 бора :eeeh: , бая е мрачно, въпреки, че им орязват клоните и всъщност боровете са по над 20 м., но само с корони високо горе... Ще снимам следващия път, но днес бях без фото :glupav: В съседен двор под боровете си вирее и цъфти винка, но мама не е особено впечатлена. Кажете какво да и взема. Планирала съм кокичета, нарциси има но не цъфтят там, кокичетата си виреят.

Рододендрони и азалии и какви да са точно? Да речем, че все пак лятото сутрин огрява, но много символично ...

Наде в теб ми е надеждата :angelche: , а аз ще прочета темата наново :nod:
Значи аз имам няколко бора със същия проблем. Това което цъфти под бора на сянка , суша и кисела почва са: кокичета, циклами, хепатика,горски анемонии, еритрониуми, белия кукуряк. Това е сигурно. Сега съм си взела още няколко неща които искам да пробвам но за тях ще знам със сигурност догодина ( рододендрони, анемонели и др. )
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Китки за сянка

Мнение от calico »

Значи бора е по-зле от ореха. А Дал ме кара да режа орехите, пък за боровете и гък не казва. :lol: :lol: :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Китки за сянка

Мнение от denitsavm »

Боровете там ги броят и е абсурд да се отрежат от простосмъртни... Инвеститорите строителни съответно могат всичко, срещу символични даже и за мен глоби :eeeh: , но това е друга тема.

Момини сълзи има, но малко по-надолу от боровете, след като не са се размножили под тях явно не им харесва, а под тях вирее чемшира и мушмулата, която е доста разкривена накъмто светлината, но е там отпреди мен и си ражда обилно. Ако взема няколко ниски иглолистни като за някаква композиция дали ще виреят? И Наде, ако имаш от тези кандилки излишно едно-две, може ли и за мен :angel2:

Някоя хортензия ще пробвам...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

denitsavm написа:Боровете там ги броят и е абсурд да се отрежат от простосмъртни... Инвеститорите строителни съответно могат всичко, срещу символични даже и за мен глоби :eeeh: , но това е друга тема.

Момини сълзи има, но малко по-надолу от боровете, след като не са се размножили под тях явно не им харесва, а под тях вирее чемшира и мушмулата, която е доста разкривена накъмто светлината, но е там отпреди мен и си ражда обилно. Ако взема няколко ниски иглолистни като за някаква композиция дали ще виреят? И Наде, ако имаш от тези кандилки излишно едно-две, може ли и за мен :angel2:

Някоя хортензия ще пробвам...
честно да ти кажа аз кандилки имам дори мога да ти дам една и сега в саксия да пробваш, но от тях под боровете нямам. Според мен толкова сянка и суша няма да им понася. Кандилките ми са в една леха от северната страна на каменен зид. Пак е сянка но по някое време все пак огрява слънце и се полива и е по-влажно. Според мен най-големия проблем на боровете е сушата. Тяхната коренова система е плитка на повърхността и измуква влагата от горния слой където са цветята, а пък короната е гъста и когато вали от долу не пада много дъжд и ако не се напоява допълнително лятото е мор. Затова според мен държат най-вече цветя с луковици и коренища които могат да се запасят с вода и които през лятото така или иначе са в период на покой. Колкото и да се мъча не съм намерила нещо което да цъфти под бор през лятото. Повечето цъфтящи там са пролетни или есенни. А забравих има и една орхидея която се чувства идеално под бора и цъфти най късно от всички май я имам на снимка в подписа в албума "под бора". Тя се и размножава, без да знам как но за 7 години от една станаха 14. Лошото е че не понася пресаждане и не може да контролираш къде никне ама това да и е проблема. Мималата година вадих една на naska. Тя каза че се е задържала ама тази пролет ще разберем дали е оцеляла. Ако да ще вадя още.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Мария Николова »

denitsavm написа:....... И Наде, ако имаш от тези кандилки излишно едно-две, може ли и за мен :angel2:
Аз имам кандилки за раздаване. :mrgreen: Пращам, ако още през нощта не е заваляло и разкаляло. Иначе, като спре и малко изпръхне почвата. :nod:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”