И нека всеки ден да бъде чудо...

Публикувай отговор
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от mileni »

Мори,забрави ли хълма Мориа :liubov:
Според мен,той е много ключово място.
Благодаря за Висоцки,страхотна песен. :tzvetentze:
Поздравче и от мен:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Moria »

Миленка :tzeluvka: благодаря ти за поздрава.


Един страхотен разказ на Васил Сотиров.

Райска ябълка
...
Изображение
Аватар
ilimili
Кана кафе
Мнения: 510
Регистриран на: Дек 14, '09, 09:23

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от ilimili »

Наистина страхотен!Благодаря ти.
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от elina »

Какъв красив ден е днес! Вижте го!
притча

Едно младо момче било сляпо и просило на една улица с лист хартия пред него, на който пишело „Сляп съм. Помогнете!“.
Минавали хора и от време на време пускали по някоя монета. Един мъж обаче се приближил, взел листа на момчето, написал нещо и му го върнал, след което си продължил по пътя.
След това негово действие изведнъж хората започнали да оставят много повече пари и за кратко време се напълнила шапката на просяка.
В края на деня по приближаващите стъпки то познало човека, който му взел листа и му казал:
„Аз Ви познах – Вие ми взехте листа, написахте нещо и ми го върнахте, след което хората започнаха да ми оставят много пари. Моля Ви, кажете ми какво написахте?“.
Мъжът се навел и му казал :
„Просто написах на другата страна – Хора, какъв красив ден е днес! Вижте го!”
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Moria »

Eли, :tzvetentze:
Много красива притча.
Изображение
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от elina »

Благодаря ,Мори :dovolen: Понякога изпадам в едни странни чувства и размишления :hmmmmmm: Много обичам да чета притчи и си запазвам тези ,които са ми въздействали по някакъв начин.

ПРИТЧА ЗА ЖЕНСКОТО СЪРЦЕ
Бог, създавайки жената, вече шести ден работел извънредно. Един ангел го попитал: "Защо толкова дълго се трудиш над нея?"
В отговор Бог го попитал: "А ти видя ли инструкцията? Тя не трябва да се бои от влага, но не бива и да е пластмасова; трябва да се състои от 200 движещи се части ; да може да преживява с кафе и остатъци от храна; коленете и трябва да са такива, че да издържат две деца едновременно, а в същото време,когато се изправи, да изглеждат грациозни; и целувката и трябва да лекува всичко-от най-малкото до разбито сърце; трябва и да има шест чифта ръце. "
Ангелът бил много изненадан от толкова високи изисквания: "Шест чифта ръце! Толкова много?! "
Бог отговорил: "О, да, и не там е бедата. А в трите чифта очи, нужни на всяка майка."
"И всичко това в типичен модел?" - учудил се отново Ангелът.
Бог кимнал: "Да, един чифт очи трябва на майката,за да вижда през затворените врати, когато пита децата си с какво се занимават, въпреки че вече знае. Вторият чифт очи е за да вижда това, което трябва да разбере, без другите да се досетят. Третата двойка е за да може да каже на развълнуваното дете без думи,че го обича и го разбира."
Ангелът се опитал да спре Бог:"Но това е толкова много работа, можеш да я довършиш и утре."
"Не, не мога!" - отвърнал Бог - "Пред завършването съм на този шедьовър, който е толкова близо до сърцето ми."
Ангелът докоснал жената: "Господи, защо е толкова нежна?"
"Да, нежна е, но аз я направих и силна. Не си и представяш колко може да изтърпи."
"А може ли да мисли?" - попитал Ангелът. Бог го уверил: "Не само, че може да мисли, а умее да се аргументира и доказва."
Тогава ангелът протегнал ръка и докоснал бузата на жената:"О, струва ми се, че този модел пропуска вода. Казах ти, че се опитваш да вложиш в него прекалено много неща."" Не пропуска вода " - засмял се Господ.- "Това е сълза!" "Но защо сълзи?" - изненадал се Ангелът.Господ обяснил: "Чрез сълзи тя може да покаже радост, страдание, болка, разочарование, самота и гордост."
Ангелът бил впечатлен: "Господи, ти си гениален! Всичко ли си обмислил, защото жената е просто необикновена? "
Жените изненадват мъжете със силата си.
Те отглеждат децата си, преминават всички трудности, теглят тежък хомот, но в същото време светят от щастие, любов и радост.
Те се усмихват, когато искат да крещят. Те пеят, когато искат да плачат.
Те плачат, когато са щастливи и се смеят над преживяванията си.
Те се борят за нещата, в които вярват. Смело се противопоставят на несправедливостите.
Те не приемат отговор "не", когато вярват, че имат по-доброто решение.
Те се отказват от нови обувки, но купуват на децата си.
Те съпровождат изплашеният приятел при лекаря.
Те обичат безусловно.
Те плачат от щастие, когато провърви на децата им и се радват, когато приятелите им получават награди.
Сърцата им са разбити, когато загубят приятел.
Те знаят, че докосването и целувката могат да излекуват едно разбито сърце.
Жените могат да бъдат различни размери, цветове и форми.
Те ще тръгнат на път,летят, тичат или изпратят имейл, за да покажат, че те обичат.

Женското сърце е това, което кара света да се върти!

Жените не само раждат. Те носят радост и надежда. Те разбират и съпреживяват. Жените имат какво да кажат и какво да дадат.

http://prit4ite.blogspot.com/2009/10/blog-post_08.html" onclick="window.open(this.href);return false;?
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Satori »

Мда, наистина сме толкова невротични :lol: Ако не и повече. Успокояващо е да видиш, че и другите са така, при това когато някой го е облякъл в хубави думи :tzeluvka:
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от цеци »

Утре са красиви празници.Все едно кой ще празнувате,приемете поздрава ми за него :

Любов, Приятелство, Доверие

Имало едно време трима верни и неразделни другари. Казвали се Любов, Приятелство и Доверие...
Когато били тримата заедно, всичко било прекрасно. И това продължило, докато един ден не се наложило Любовта да замине по работа. Нямало как, дългът я зовял. Но преди да се раздели с приятелите си, тя ги уверила:
- Когато ви домъчнее много за мен, потърсете ме, аз няма да съм чак толкова далече. Там където видите някоя двойка да се гледа с желание и копнеж в очите, знайте, че там ще съм и аз! – рекла Любовта и тръгнала...
- Е щом е така, добре ще е и аз да поема към моите задължения – казало след малко Приятелството на Доверието. – Но ти не се притеснявай, когато имаш нужда от мен, лесно ще ме намериш. Там където видиш двама човека, които и в плача, и в смеха си са заедно, знай че с тях съм и аз...
Доверието отворило уста и понечило да каже нещо на сбогуване, но... Приятелството вече си било тръгнало, без да чуе последните думи на другаря си. И заминало надалече...
Тогава Доверието, останало съвсем само, тихичко прошепнало сякаш повече на себе си:
- Мен веднъж загубите ли ме, повече не можете да ме намерите...

П.П.Сатори, :lol: :lol: :lol: подписа ти :lol: :lol: :lol:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Moria »

elina написа:...Тогава ангелът протегнал ръка и докоснал бузата на жената:"О, струва ми се, че този модел пропуска вода. Казах ти, че се опитваш да вложиш в него прекалено много неща."" Не пропуска вода " - засмял се Господ.- "Това е сълза!" "Но защо сълзи?" - изненадал се Ангелът.Господ обяснил: "Чрез сълзи тя може да покаже радост, страдание, болка, разочарование, самота и гордост."
Ей това много ме разсмя. Пропуска вода. :mrgreen: Даа, понякога течовете са големи. Забелязала съм, че тази ни черта доста дразни мъжете. Защо ли? :hmmm: Дали защото сълзите размекват глината от която са направени? ;)
Изображение
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: И нека всеки ден да бъде чудо...

Мнение от Moria »

Moria написа:
Един страхотен разказ на Васил Сотиров.

Райска ябълка
...
Трите точки в горния ми пост означаваха, че ще има продължение. :D
Умишлено го забавих, за да не влияя на прочита ви с мои лични възприятия.
Но все пак исках да споделя с вас защо този разказ ме беше разтресъл.
Мисля че точно днес е времето да го направя.
Срещата ми с разказа Райска ябълка беше в известен смисъл случайна . Въпреки всичко и днес съм благодарна на човека, който ми го изпрати. :daaa: Може би защото меря с двоен аршин. ;)

Разказът ме е намерил тогава, когато е имало нужда да чуя нещо.
Какво е искал да каже авторът? О, няма да правя литературен анализ.
В училище най-тягостни ми бяха уроците, в които се задаваше тоя въпрос.
Какво е искал да каже Васил Сотиров? Каквото искал той го е казал, написвайки разказа . Кой разбрал разбрал.
Не твърдя че съм разбрала идеята,внушенията, намеренията, мотивите на автора. Няма как.

За мен истинската среща между автора и читателя на което и да е произведение се случва не там където читателя е разбрал, а там където е бил докоснат в сърцето си. Определно този разказ го направи тогава по един потресващ за мен начин. :liubov:

Първосигнално след края си казах: браво на дървото, ихааа каква саможертва. И тук нещо в мен се обърна.
:?: Дори незнам как и защо си казах: Ах ти, глупаво дърво!
Защо заради една нощ топлина остави душата на бедния човек да мръзне самотна до края на дните му?
Защо си тръгна с обещанието да му бъдеш райска ябълка някъде и някога.
Та ти му беше – тук и сега.

Замислих се за собствените си безумни жертви. Като например да ходя извънредно на работа , а децата ми да заспиват без моето лека нощ.
Умея ли да разпознавам необходимата жертва?
Умея ли да откликвам на истинските нужди на хората около мен?
Отговора не ми хареса, даа. :oops: Тепърва ми предстоеше да правя своите избори- какво искам и мога да бъда тук и сега.

Ами ...това беше моето лично послание, което разчетох в „Райска ябълка”- любовта няма нужда от безмислени и безмилостни жертви.
Същия урок съм прочела за себе си и в историята, която се е случила на хълма Мория.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”