Има ли пчелари сред цветарите ?

За домашните и дивите животни
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от Албена »

С мъжа ми сме пресни пчелари от един месец. :slove: Имаме един кошер с тенденция ,ако се справим успешно с презимуването,до година да си вземем още два. Ако има и други пчелари с удоволствие ще си споделяме опит.
Ето ги новите ни домашни любимци. ;) А догодина може и мед да ядем :stiskam: :lol:

Изображение

Изображение
denitsavm

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от denitsavm »

Браво! :ieeee: Съвсем искрено ви се радвам и си пожелавам повечко такива хора да има, да се занимават с пчели :daaa: Стискам палци да се справите и да продължите напред :stiskam: Ако моя мъж има такива амбиции, бих му помагала във всичко, но аз просто не бих се захванала сама :dovolen:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от Роза1924 »

АЛБЕНА, браво на теб и мъжа ти! Ние си говорим отдавна в къщи за подобно занимание, че и без това храним някакви съседски пчели с розмарина в двора :dovolen: Опасенията ни са главно какво се случва с пчелите, ако отсъстваме за около месец? А на нас понякога ни се налага да отсъстваме.
Успех в начинанието, ще следя темата ти :stiskam:
Аватар
donkata
Кана кафе
Мнения: 590
Регистриран на: Юни 30, '11, 15:30
Местоположение: София

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от donkata »

Нищо им няма на пчелите за един месец, ако кошерът е стабилен.
Те са доста самостоятелни. В природата, как се справят сами.
За един месец и без майка да останат и с повече майки да се сдобият, няма кой знае какво да стане.
Най-много, ако нямат паша, да си хапнат от медеца.
Има 10 вида хора - такива, които знаят двоичната система и такива, които не я знаят.
Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от Миша »

Аз съм пишман пчелар ,ходя само за ваденето на меда :mrgreen: ,ооох,как обичам мириса на пресен мед с восък :slove: ,поназнайвам нещичко,но мога да питам баща ми за нещо,което ви интересува ,пчелина ни е откакто се помня,достигал е до 100 кошера,в момента са към 50 ,няма паша :snif: Но от сега мога да ви кажа нещо важно за презимуването,отделете им първия пролетния мед за през зимата,важно е,понякога късния мед е манов ,който е несмилаем и дори отровен за пчелите,те получават разтройство и измират .И още един съвет,колкото по-малко пипате в кошера,по-добре си живее 8-) .А,и да не ви жилят толкова,спазвайте основното правило,опушете кошера десетина минути преди да го отворите,пчелите мислят,че има пожар,напъват гушки с мед за евакуация ,а с пълни гушки не могат да жилят.

Обичам песента на пчелите,рано напролет,когато облитат,сякаш самата пролет се е събудила и жужи с хиляди невидими крилца :liubov2:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от Албена »

Благодаря ви за хубавите пожелания :tzvetentze: Ще черпя с мед на форумната среща догодина :D .
Мише , благодаря за съветите :tzeluvka: Баща ти има внушителен пчелин ! Имаме един съсед ,който е стар пчелар и го ползваме за консултант. Тази година няма да вадим мед.Ще го оставим всичкия на пчеличките.В началото на май си ги взехме - отводка на три рамки и сега трябва добре да се потрудят ,за да имат силно семейство и да презимуват успешно.
Заела съм се да издиря медоносни растения и да ги садя в близост до кошера.Като гледам обикалят всичко нацъфтяло в градината,даже и мушкатото.Разбрах ,че ехинацеята е от любимите им цветенца. От божура събират прашец. Когато влизат в кошера ,прашецът се вижда ясно като оранжеви или жълти топченца на задните им крачета.
Може да ми се смеете,обаче съм си сложила едно столче близо до кошера и понякога сядам и ги наблюдавам.Толкова е приятно - слънцето грее,пчеличките жужат ,птичките пеят и мирише на окосена трева . :liubov2:
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от joannka »

Може да ми се смеете,обаче съм си сложила едно столче близо до кошера и понякога сядам и ги наблюдавам.Толкова е приятно - слънцето грее,пчеличките жужат ,птичките пеят и мирише на окосена трева . :liubov2:
:D Сладурана :tzeluvka: Много мило си го описала... Успех !!! :daaa:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от pachetooo »

Албена написа:С мъжа ми сме пресни пчелари от един месец. :slove: Имаме един кошер с тенденция ,ако се справим успешно с презимуването,до година да си вземем още два. Ако има и други пчелари с удоволствие ще си споделяме опит.
Ето ги новите ни домашни любимци. ;) А догодина може и мед да ядем :stiskam: :lol:

Изображение

Изображение
Здравей,
Интересно ми е като сте го взели о преди месец преди това прочетохте ли някаква научна литература за отглеждането им,или направо го взехте без да си имате и най малка представа от това.

П.П: Иначе форума съм направил темичка за пчелите:
ето я:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=5&t=1613" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от Албена »

Не съм видяла ,че има подобна тема.Решихме да си вземе пчели преди година ,като първо разучихме внимателно въпроса.Материяли сме чели в интернет ,но най-полезно ни беше посещението в пчелина на наш познат,който гледа пчели от 15 години и ни помага при нужда.
Кошера е нов, от цех за производство на кошери в с.Ряховците ,Севлиевско ,а отводка купихме от лицензиран производите от с.Торос.
Може би съм оставила впечатление ,че сме взели пчелите ей така ,на шега.Напротив.Първо внимателно разпитахме старите и не толков стари пчелари, четохме книжки , купихме нужният инвентар ,защитно облекло и всичко ,което е нужно ..Едва тогава взехме отводката, като нашият познат пчелар дойде и ни помогна да я прехвърлим в кошера.
Вярвам ,че ще се справим и се надявам да заразя още хора от форума ,които да се заемат с пчеларство.
За нас това не е бизнес, а по-скоро едно от преимуществата да живем в село в Балкана с прекрасни условия за отглеждане на пчели и ,разбира се ,да си хапваме хубав домашен мед. :dovolen:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Има ли пчелари сред цветарите ?

Мнение от Titi »

Албена написа: .
За нас това не е бизнес, а по-скоро едно от преимуществата да живем в село в Балкана с прекрасни условия за отглеждане на пчели и ,разбира се ,да си хапваме хубав домашен мед. :dovolen:
Ей това ми е мечтата за след време, сега ще се радвам на вас и ще следя с интерес темата.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Домашни любимци и зоосвят”