Блатни кокичета (Leucojum)

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от Миша »

Изображение

По нашия край на това му викат гергьовче,растеше в гората,преди да почнат да идват офроудаджиите :evil: :evil: :evil: То е доста по-високо от кокичето,цветчетата са по няколко на дръжка и доста по-едри.


Изображение

Изображение

Сега се поразрових,всъщност това е блатно кокиче,или Leucojum aestivalis
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от Debi »

Миша написа:По нашия край на това му викат гергьовче,растеше в гората,преди да почнат да идват офроудаджиите ...
Ако не греша блатното кокиче е защитен вид.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от lila »

Не грешиш - и от него правят Нивалин-а. Много харесвам кокичета :dovolen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от Миша »

Debi написа:
Миша написа:По нашия край на това му викат гергьовче,растеше в гората,преди да почнат да идват офроудаджиите ...
Ако не греша блатното кокиче е защитен вид.
Мислиш ли,че тези с джиповете ги интересува :evil: :evil: :evil: Разораха планината :ufff: и след тях-планини от буклуци :svekurva: :svekurva: :svekurva:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Penkov
Виенско кафе
Мнения: 430
Регистриран на: Мар 8, '10, 09:48

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от Penkov »

ХЕЕЕЕЕЕЙ!
МОМЧЕТА И МОМИЧЕТАААААА!...
Трябват ми кокичета!
Но не обикновени, а БЛАТНИ
луковички златни...

:ieeee:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Кокичета

Мнение от Мария Николова »

Penkov написа:ХЕЕЕЕЕЕЙ!
МОМЧЕТА И МОМИЧЕТАААААА!...
Трябват ми кокичета!
Но не обикновени, а БЛАТНИ
луковички златни...

:ieeee:
Преди 30-35 г. се намираха тук-там находища към югоизточни Родопи. Ама то толкова литри, тооооолкова литри екстракт от блатно кокиче бяха извлечени тогава!!! Изнасяше се по-скъпо от розовото масло... По 4-4.500 долара. ;)
(Срещу 3-3.200 долара за розовото масло. Защото тогава турските розари подбиха световния пазар на розовото масло. Макар, че тяхното беше 2-3 степени по-нискокачествено от българското. :twisted: )
Ченгетата тогава си направиха "оня" УКАЗ за създаването на ЕТ и СД, освен държавната търговия. И като се юрнаха "юруш на маслините!!!" от тогава до днес ... та се не видя...

Не вярвам вече и за кадем да се намери блатно кокиче. :snif:
Пък, ако някой все пак намери, по-добре да си го размножава няколко години, отколкото да се лиши от "златната кокошка" за левчета "тук и сега". ;)

Иначе, гусин ПИнкофф, най-добре се екипирайте хубавичката и отивайте на издирвателна екскурзия в оня край. ;) :ieeee: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от Албена »

Изображение

Блатното кокиче е защитен вид,записан в Червената книга като застрашен от изчезване.Защо просто не си купите луковици.Сортови семена предлагат блатно кокиче по 0.52 ст .за брой. - http://sortovisemena-bg.com//categories ... vailable=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от tsany »

Аз също си купих миналата година блатно кокиче от Сортови семена-само че в пакет не на бройка, поникнаха лятото три луковички, но само листа,цвят нямах. Да се надяваме че тази година ще се похваля с цвят от тях.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от tzarina »

tsany написа:Аз също си купих миналата година блатно кокиче от Сортови семена-само че в пакет не на бройка, поникнаха лятото три луковички, но само листа,цвят нямах. Да се надяваме че тази година ще се похваля с цвят от тях.
Аз си купих пакетирани луковици от тях по-миналата есен и пролетта всичките ми цъфтяха. Дори се учудвам на цани, че нейните не са цъфтели въобще.
Моите се намират под силно развита асма, като са осветени само до обяд, после преминават в нейната сянка.
Ето ги моите от миналата пролет

Изображение
Изображение
Изображение
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Penkov
Виенско кафе
Мнения: 430
Регистриран на: Мар 8, '10, 09:48

Re: Блатни кокичета (Leucojum)

Мнение от Penkov »

На Трудовец видях един цял двор с такива кокичета! Помолих, но... хората предпочетоха да ги изхвърля. После върху това място стовариха някакви дърва. Купувал съм от ФЛОРА-та. Трябва ми за една приятелка, която смятам да направя гадже :ieeee: . ПОМАГАЙ, НАРОДЕ! ПОЛОЖЕНИЕТО й СЕРИОЗНО!
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”