Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Публикувай отговор
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Здравейте! Благодаря на Гео.граф и всички други,дали идеи за оформянети и засаждането на скални кътове. С помощта на вашите идеи при мен се получи това.
Изображение
Изображение
Сега отново имам нужда от вашите предложения относно: Как да скрия перваза на старата вана(бъдещо водно петно) и как да "посадя" горски мъх върху бившия бетонен постамент на оранжерията?! :hmmm: :idea1: Благодаря ви ! :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от libra »

Ами,ваната изглежда си я скрила успешно-аз не я виждам :nod:
Сега е голо ,но една година след насаждане на растенията ще изглежда по съвсем друг начин.Наистина ще се скрие "основата "на къта и ще можеш да прецениш какво да добаваш.А и наблюдателят ще гледа растенията,а не "дефектите".
Так,че -имай търпение!
Успех!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

По перваза на ваната можеш да налепиш камъни със силикон. На този мъх му е нужна постоянна влага и сянка, не съм сигурна, че ще оцелее върху бетона. Виждам, че е вложен много труд и е късно за мнения, но аз бих вкопала ваната в земята, ако искам по-незабележимо да скрия ръба й. Обикновено кътовете с вода са фокусни точки и около тях има място, където да се седне и да се съзерцава водата.
Като се покрие с растения, скалния кът ще изглежда добре, но все пак е прекалено симетричен.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от calico »

за бетонния постамент: аз бих махнала покрай него всички камъни и чакъл, бих насипала пръст до ръба на постамента (на лента около30-40 см) и бих засадила в тази пръст разни неща дето ще провиснат и скрият постамента- някъде хемерокалиси, някъде ниски пълзящи иглолистни, някъде сукуленти и пр. покривни неща. според мен там по края не е нужно да има пътека за минаване, щото спокойно ще стъпваш върху камъните за да обгрижваш цветята.
при подходящ избор на растения ще получиш плавен преход и постамента няма да личи.
мисля че общия вид ще стане добре като се покрие с растения, но дори и тогава помисли дали не трябва да пораздвижиш малко във височина цялата композиция- било с няколко струпани по-високи камъка, или с плътно иглолистно растение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от dolli »

За мен тази вана изобщо не се вписва в алпинеума. Първо, че е поставена на най-високото място, а по принцип в естествена среда водоемите се образуват в ниската точка на релефа. И второ - самата й правоъгълна форма е някак неестествена сред природните камънаци.
За циментовя борд - с мъх няма да стане, пробвай с някои пълзящи седуми.Разбира се, ще трябва да ги засадиш в пръст, не върху бетона, за целта ще трябва да досипеш пръст до нивото на борда, както те е посъветвала Калико. Този, например е много непретенциозен, разраства се бързо, висок е не повече от 5-6 см, цъфти в бяло - Sedum Silver Frost:
Изображение
Наистина алпинеумчето е доста симетрично, но тези пътечки ще са много удобни за обслужване на растенията след време. А когато зеленината обгърне камъните, правите линии ще се размият и няма да се блъскат толкова в погледа.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Diyana »

В една от темите Любознателна е публикувала страхотен начин за покриване на почти всякаква повърхност с мъх:
Ще я цитирам: Достатъчно е да срежете харесалия ви мъх - в неговата зелена маса винаги ще се намери достатъчно количество спори Изсушете мъха за два дни и надробете - стрийте или ситно нарежете. Това ще е изходния материал. Мъховете се развиват в кисела среда, в сенчести места. За създаване на кисела среда са подходящи бактериите, съдържащи се в млечнокиселите продукти.Смесете чаша брашно с чаша айрян (50% мляко) (в оригинала е Пахта , което не разбрах на кой наш продукт отговаря), добавете 2 пакета мая, 2 супени лъжици захарен сироп (четвърт чаша захар на една трета чаша вода) и една и половина чаша надробен мъх. Поставете сместта на слънце. След три дни се появява неприятна миризма, което значи, че сместта е готова (на тукашните жеги си мисля, че ще й трябва по-малко).
Щедро нанесете с четка където е необходимо.Не е задължително да е цялата повърхност, може да създадете произволен рисунък. Ако покриете с полиетилен и оставите на сенчесто, след две седмици ще се появи плесен, а след осем седмици - пухкав мъх, придаващ на изделието "антикварен" вид.

Графти от мъх: http://www.leikapeika.org/eko-grafiti-ot-muh" onclick="window.open(this.href);return false;

Как се правят: http://www.leikapeika.org/muh-grafiti-recepta" onclick="window.open(this.href);return false; Нагледно е, но ако някой има желание, да поясни какво точно включва рецептата (на английски е)
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Магдалена »

:daaa: Благодаря на всички за градивната критика и конструктивните предложения, ще са ми от полза.Да си призная, ваната в първия й вариант беше вкопана в земята, но рискувах при силен дъжд да се стичат в нея всички води и пясъци(или пък да намеря вътре някое от палавите си внучета) и затова я повдигнах с 50-тина сантиметра; около нея има два големи камъка, именно за сядане и почивка;около бетоновия перваз само вляво има около 2 метра помощна пътечка, другото е до нивото му със земя, явно не се вижда добре и като цяло скалният кът не е съвсем хоризонтален, има височина от 50-60 см; засях есенни луковици и сложих по средата в участъците по-високи растения, които се надявам допълнително да го издигнат визуално; около бетона ще сложа както ме съветвате сукулентни и ниски пълзящи иглолистни(вече има няколко);знам, че сега е много голо и непривлекателно, но се надявам с ваша помощ(напътствия) да придобие по-привлекателен вид.Пък и винаги мога да го променя,да"сниша" ваната или съвсем да я махна;макар, че ,честно казано,не ми се иска! Навярно ще опитам рецептата с приготвянето на мъх за залепване;ще споделя.Отново ви благодаря! :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

Аз я пробвах, не стана, поне засега. Но не вярвам и в бъдеще да се получи, нямам достатъчно влага и сянка. Мъх ми се образува не където искам, а между тревата на най-сенчестото, където се задържа повече вода.
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от zmei4o »

аз да вметна, че има една съставка, която сте забравили 8-) ;) линк
на картинката отдолу пише
Изображение
водо-задържащ гел ;)
според мен може да се ползва гела от превръзка или памперс :)
доколкото знам той задържа 500 пъти теглото си
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Магдалена »

:hmmm: А някой ползвал (пробвал) ли е един изкуствен мъх, продават го в Бриколаж на чимове;ако може да се лепи? :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”