КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от johnstalker »

el pistolero написа:Е, то пак си е кристатна форма... само че с изблици на нормалност при детките :D
2 в 1. :)
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от dobis »

E, Джони , става и то не рядко и това , малко по-назад в темата го бях документирала с една еуфорбия - режеш да не загрозява мозъка и сееш отделно.
Сега при мен една лактея кристата е направила зелени мозъци , а си е в червено , триколйорче е...чудя й се дали да я чистя или не ...май не , щото взех да си търся друга шаренийка. :mrgreen:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от johnstalker »

Мен и така си ме кефи! :daaa: :D
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от dobis »

Ама не е добре , ще вземат силата на нагърченото . По-добре ги махни.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Mammillaria carmenae f. cristata

Изображение

Това е една от пухкавите и красиви мамиларии, на които окристатването не се е отразило негативно на размера и гъстотата на бодлите. За разлика от много други при които превръщането в кристата за съжаление често води до редуциране броя и размера на бодлите и пуха.
Невзискателна е към условията на отглеждане. За да се получи добре оформен и гъст бодил иска максималното слънце, което може да и се даде. Върху подходяща, при мен върху трихоцереус (Trichocereus pachanoi) и ериосереус (Eriocereus jsberti) мощна подложка, расте много бързо, за един сезон може да увеличи размера си петкратно.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Cleistocactus strausii f. cristata

Изображение

Този клеистокактус е един от любимите и красиви цереусовидни кактуси и без да е кристат. Като кристат за щастие запазва напълно сребристия си изглед и власинките не намаляват нито по размер, нито по брой. Расте сравнително бързо (на снимката е на сезон и половина). Проблеми имах с присаждането, нещо не щеше да се прихваща върху юзберти и за това използвах миртилокактуса, който е известна подложка върху която се присаждат по-капризните видове. Изисква силна светлина, пряко слънце, стига подложката върху която е присаден да може да го понесе. От време на време е полезно да се напръсква обилно или по-точно да се изкъпва, така се отмива мръсотийката, която се лепи по власинките, особено ако се отглежда в по-замърсените градове.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

В кактусарската общност отдавна се дискутира въпроса, дали и до колко подложката влияе на присадката и най-вече дали различните видове кактуси използвани, като подложки оказват влияние върху присадения кактус. Преобладаващото мнение е че различните подложки видимо променят външния вид на присада. За да докажа или отхвърля това схващане направих един експеримент. Реших да използвам две популярни подложки, Eriocereus jusbertii и Myrtillocactus geometrizans, а като присадка, красив кристат кактус наричан "мозъчето" и който определям, като Solisia pectinata. Целта на мероприятието беше да присадя солисията върху двете различни подложки и да видя дали ще има някакви разлики между тях. За да съм максимално прецизен за присад взех не само парчета от едно растение, а двете парчета бяха от една гънка на кристатото "мозъче" и растяха едно до друго. След като се прихванаха, преди три години, саксиите на двата присада през цялото време държах едно до друго на балкона и така получаваха еднакво копичество светлина. Поливах ги по едно и също време с еднакво количество вода. Мисля излишно е да споменавам, че растяха в абсолютно еднаква почва.
Още първата година започна да се забелязват различия между тях, като дебелината на гънките и оцветяването им. Солисията растяща върху миртилото се нагъваше по-бързо и с по-тънки гънки червени на цвят за разлика от тази върху юзбертито, която растеше по-бавно, но за сметка на това образуваше дебели зелени нагъвания. Какво се получи на третата година може да видите по-долу.

Изображение

Изображение
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Echinocereus pectinatus f. cristata

Изображение

Хубав кристат кактус, който расте добре и бързо. Иска много слънце. Ако се държи на по-сенчесто място има склонност части от него да се разкристатват. Този го получих от Panarotto пролетта на 2009г на собствен корен, но растеше много бавно, на силно слънце прегаряше и бодлите му бяха по-хилави. Резнах парче от него и го лепнах на юзберти, тръгна перфектно, сякаш не беше същото растение. Да се пази от акари, че им се услажда.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
freeky
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 12, '13, 20:59

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от freeky »

Здравейте!
Току що се регистрирах, за да ви попитам за моята еуфорбия лактеа - прикачвам и снимка. Никъде не намерих повече информация относно грижите за тези растения. В повечето материали за тях, са изброени като видове и форми и нищо повече. Как трябва да се полива, колко често, на каква светлина-обича ли пряка слънчева светлина и най-вече ме интересува кога мога да я пресея? Саксията, в която е сега ми се струва малка и ми се иска да я пресея.
Благодаря ви, предварително! :dovolen:
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от johnstalker »

Технически погледнато по-важно е да се знае името на подложката при отглеждането на присадки. Знае ли се какво е?
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”