ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от scleri »

Кратък курс по турси език за туристи.


Турският език не е популярен в България по причини ясни на всеки. / Литературният турски език доста се различава от езика говорен от хората живеещи в България и наричащи себе си турци. За това и когато отидат в Турция те имат не малък проблем в общуването / По някаква приумица на съдбата на мен ми се наложи да се запозная с турския малко по от близо. Сега ми върши работа като отида на почивка. Не мога да кажа че съм го научил кой знае колко добре. Човек който не е живял в Турция трудно ще го научи перфектно. Причината е в голямата разлика между нашият език и турския. У нас се шири мнението че турският е лесен защото в него отцъства понятието род. / За това се получават и комичните ситуации турчин у нас да поръчва двама швепса и един лимонада. / Липсата на род се компенсира от наличието на падежи, и не стигат те ами турският има шестнайсет различни деепричастия докато ние имаме само едно - отивайки, четейки и т.н. Най-голямата трудност обаче идва от обратният словоред и от начина по който се образува изречението. Ние използваме малки служебни думички като на, във , пред, от и други такива. В турският език това се получава с помоща на наставки които се прикрепят отзад на думата. Ще ви дам пример за обратния словоред и за начина на образуване на изречението. На български казваме : Вчера ходих с приятели на кино. С турски словоред това изречение ще изглежда така : Аз приятели със вчера кино на ходих.
Това за словореда, а сега за образуване на изречението : Приятел на турски е аркадаш, приятели - аркадашлар, моите приятели - аркадашларъм. Това е от моите приятели - Бу аркадашларъмдандър. Отзад на думата аркадаш се залепват една след друга куп наставки които образуват изречението. В школата решихме да видим колко дълга дума може да се получи и измислихме следното : Изречението - Дали вие не сте един от тези които ние не можахме да направим демократи, на турски се състои от една дума и тя звучи приблизително така - демократларълащърадъкларъмъзданмъсънъс. Разбира се в ежедневният живот никой не говори по тоя начин. Горното изречение някой турчин щеше да го каже описателно с няколко прости изречения.
В турският език има още много любопитни факти като липсата на глаголите мога и имам. На турски не можеш да кажеш просто - Аз мога. Трябва задължително да кажеш какво можеш. Аз обаче се отплеснах. Извинявайте. Сега това което всъщност може да ви свърши работа на почивка в Турция .

Там ще ви посрещнат с добре дошли. На турски - хош гелдинис / Л-то в гелдинис е меко. Както в думата Лясковец, а не твърдо като в Лом. Езика трябва да е на небцето, а не зад горните зъби /
Можете да отговорите хош булдук / твърдо л / - добре заварили.
На турски :
заповядайте - буюрунус
благодаря - тешекюр
извинявайте - афедерсиниз / в смисъл на извинявайте ако сте настъпили някой , и когато искате да се обърнете към някой за нещо /
добро утро - гюнайдън / може да се използва и за добър ден /
добър ден - ии гюнлер
добър вечер както ние го разбираме турците нямат . Използват ии гюнлер през целия ден.
лека нощ - ии акшамлар.
довиждане - гюле гюле
искам - истийорум
моля - лютфен / Едно кафе моля - Бир кафе лютфен /

Когато сервитьора ви сервира нещо приготвено от готвача той ще ви го поднесе с буюрюнус / заповядайте /. Тогава отговаряте тешекюр / благодаря. Когато на барбекюто край басейна момчето ви предложи нещо направено от самия него, а не от друг тогава той ще ви каже - афиет олсун / да ви е сладко /. Тогава отговора е елинизе саалък / в пряк превод означава здраве за ръцете ви /

Едно, две, три, четири ..... десет - Бир, ики, юч, дьорт, беш, алтъ, иеди, секиз, докуз, он.
единайсет, дванайсет ... двайсет - он бир, он ики, от юч, он дьорт, от беш ..... он докуз, иерми - двайсет .

И най важното : Кафе си е кафе, чай на турски е чай. Бира си е бира, уиски си е уиски , ракия - ракъ, иени ракъ - мастика .


Ако се сещате нещо което съм пропуснал казвайте.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от Мария Николова »

Браво! За мнозина тук ще е полезно, а на мен ми е много интересно и благодаря!
Ударение променливо ли е за различните думи, като в българския?
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
KLEN
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Дек 14, '09, 13:47
Обратна връзка:

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от KLEN »

Благодаря на преподавателя за урока! :tzvetentze:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от ravik »

Уф, тези думи са незапомняеми. :lol: Но иначе, един тешекюр и от мен. :mrgreen:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от scleri »

Здравейте отново.

Ударението в турския е променливо като в българския. Най-често на последната сричка.

Забравих няколко важни думички

хляб - екмек
вода - су
студена вода - соук су.
гореща вода - съджак су
бихте ли ми донесли една вилица / лъжица /, / нож / - бана бир чатал / кашък /, / бъчак / гетеребилир мисиниз ?
малко хляб - бираз екмек

На пазара :
това какво е - Бу не ?
Колко струва - Фиатъ не ? / това по скоро се превежда като каква е цената, и е по-културният израз. Иначе може да се попита и - кач пара истийорсун - колко искаш ? /
много скъпо - чок пахалъ
не давам повече от ..... евро - фазла .....евро вермийорум / като ударението е на първата сричка - вер /


Стандартния диалог при среща :

Ии гюнлер - добър ден
Ии гюнлер. Насълсънъз? - Добър ден. Как сте ?
Тешекюр. Иим. Сиз насълсънъз ? - Благодаря добре. Вие как се.
Бен де иим. - И аз съм добре.
Гюле гюле - Довиждане.


Е може още много да се пише ама според мен няма смисъл. Дано да ви е било интересно да се запознаете малко с един непопулярен у нас език.
Аватар
KLEN
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Дек 14, '09, 13:47
Обратна връзка:

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от KLEN »

На всички,които се отзоваха в помощ на запитването ми по темата изказвам едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ! :tzvetentze: Прекарахме незабравими мигове за тия 6-7 дни,които никак не са достатъчни за преживявания в това райско кътче в Турция.
Ето и едно албумче,за желаещите да го разгледат:http://is55.snimka.bg/travel/marmaris.627672.25343650
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от ravik »

Бая сте пообиколили. :nod: Страхотни снимки. :)
П.С. Местя темата в пътешествия. ;)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от al.yank »

Страхотно пътешествие Краси!
Благодаря за разходката!
което ме подсеща най-после да ви покажа снимки и от нашето пътуване до Истанбул
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от Мария Николова »

Благодаря за идеята, Клен! :gush: Аз не се заканих, като Саша. Моментално ти откраднах идеята. :oops: В "Нашите албуми" поставих незабавно линка към моя албум със снимки от Италия. Стана за минутка, благодарение на теб. :ieeee: А мен ме мързеше да поставям една по една снимки и от 10 дни все отлагах. :twisted:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
traveling
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Май 10, '14, 13:10

Re: ПОЧИВКА В ТУРЦИЯ-МАРМАРИС-отзиви и препоръки

Мнение от traveling »

Много готина и полезна тема :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”