База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Публикувай отговор
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

С каква форма ли? С всякаква! Директно се включвай в направата на енциклопедията! Тука сте няколко момичета, дето знаете и се равняваме по вас :lol: , ако не се включите, все едно не сме почвали :D
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от Роза1924 »

Аз мога да се включа да помогна също, но кой ще е тартора все пак, за да има "ред и дисциплина". Да не стане нещо като роман, пълен с емоции и малко полезна информация.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Тартора е Равик :lol: :tzvetentze:
Първо ще се огледа формата и начина, ще го изгладим и след това всеки, който пише ще се придържа към утвърдената от нас самите схема :angelche:
Да допиша - тук не става въпрос за модератори от рода на цензори или нещо подобно и известно. Говорим за хора, които ще имат възможност за достъп да допълват базата данни и съответно ще имат повече работа и ангажименти.
Аз поне така разбирам нещата.
denitsavm

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от denitsavm »

За съжаление не мога да се включа в розите, освен с чисто техническа помощ ако е нужна :hmmm: Но ще се старая да спазвам правилата, така че Оркуд почвай :nod: , ще критикуваме, шще критикуваме, пък накрая ще ни хареса :daaa:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от greeneyed »

Подкрепям с две ръце инициативата на orkud :daaa: , аз си представям тема с името на розата, в първото мнение основните и характеристики , оттам нататък - коментари- ах, ох, цъфти, не цъфти, бързо прецъфтява, провисва, ама как се реже и т.н. Бих се включила, след като уточним формата. Нека все пак да има едно начало, ще подобряваме в крачка. Един човек да открива новите теми , да не стане мазало. С хибискусите не се получи , ама тук смятам, че е друго. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
mama_li

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от mama_li »

greeneyed написа:Подкрепям с две ръце инициативата на orkud :daaa: , аз си представям тема с името на розата, в първото мнение основните и характеристики , оттам нататък - коментари- ах, ох, цъфти, не цъфти, бързо прецъфтява, провисва, ама как се реже и т.н.
Начинът на рязане на храста, според мен трябва да е в първото мнение с основната информация.
За да е полезно за всички, коментарите трябва също да са добре структурирани. Например, при мен цъфти непрекъснато или слабо или повтаря, обилно или с няколко мижави цветчета. Цветовете издържат ден-два, седмица ..., устойчиви или не на дъжд. Формата на храста е .... , а на цвета .... по възможност съпроводено със снимки. Почвата при мен е песъчлива, глинеста, чернозем .... Условията при които се развива розата са .... топло, студено, влажно, сухо, слънце, сянка, полусянка, торене или не ..... и т.н. Т.е. да се събере информация при различните условия как се развива определената роза.
Така всеки новак като менеможе да свери часовника си, според условията при които той отглежда красавиците си, как се развиват неговите растения.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Не мисля, че може да се обхване от един човек. Розите са страшно много видове и става въпрос за чисто нова база, изискваща много, ама страшно много време. Може би ще е добре, ако се разделят буквите на азбуката и всеки да работи примерно по пет или десет букви, зависи от броя ангажирали се хора. А може пишещите да се разделят по букви, а базата наистина да се качва от един. Тук сме, за да го обсъдим и преценим.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Предполагам, че сте схванали двете ми основни предложения.
Всяка роза е с две заковани в началото бази
- първата , според данните в нета - селекционер, година на създаване, родители, вид на розата, основни характеристики - цвят и големината му, аромат, може и начин на подрязване и т.н. т.н. приемам всякакви допълнения. С други думи тук ще има много данни от създателя на розата и базата в нета
- втората, въпреки, че ще я има , в началото няма да се попълва, защото ще се доработва с течение на годините, съобразно представянето й тук, в България - боледуване и видове болести, издръжливост на жега и студ при нашите условия, трайност на цвета и т.н. Тук определено ще трябва да се създаде скелета от необходими данни .Предлагайте!
Може по тази втората база да се поставят и оценки по отделните показатели. Така по лесно ще се ориентираме в данните.
denitsavm

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от denitsavm »

Реално нашите рози не са чак толкова много :hmmm: Може би са по-малко от 100, тези чиито сорт е известен :hmmm: Сега, друг е въпроса със БГ розите с номера, отговарящи или не на картинката... Може би за тях само ако е сигурно разпознат сорта е добре да се пише, иначе е безсмислено, от гледна точка на това, че те често са коренно различни под един номер :x

Та избираш някоя роза, която имаме 50 % от потребителите - Шекспир, напр. Пишеш за нея каквото си намерила в нета и и отваряш тема :nod: Следва следващата - Еден... и т.н. Ние съответно се втурваме да пишем коментари... Като приключиш след време с основния списък, казваш - казвайте си и другите рози :nod: /даже който има сбрана информация да ти я прати/ и почваш тях... по някое време основните ни 100 рози ще си ги оправила и тогава се връщаш на Шекспир, подбираш важното от коментарите, допълваш си първото мнение и почваш с редакторската работа :nod:

Говоря само за Оркуд, но се отнася за цялата група, която ще се заеме :nod: В частта с преводите и писането мога да помагам евентуално, ако няма някой по-умеещ, не, че нямам желание, но се чувствам несигурна в преводите ми и познанията ми :snif: Мога да помагам и чисто модераторски като прехвърлям съществената информация на определеното място

Пред мен изниква друг въпрос - малко егоистично, но има ли начин тази информация да се защити и да има някакви авторски права :hmmm: В смисъл, поне като ни я преписват и перифразират, да пишат и откъде е, поне..., а не някои нашенски списания да си преписват и слагат техни права върху нашия труд :evil:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от johnstalker »

denitsavm написа:..

Пред мен изниква друг въпрос - малко егоистично, но има ли начин тази информация да се защити и да има някакви авторски права :hmmm: В смисъл, поне като ни я преписват и перифразират, да пишат и откъде е, поне..., а не някои нашенски списания да си преписват и слагат техни права върху нашия труд :evil:
:) Това е направено. - HobbyKafe.com ползва условията на Криейтив Комънс договор.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”