Брукмансия (Датура)

Публикувай отговор
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от isa »

Говорите за различни видове датура в тази тема. На първата снимка, датурата е стайна и няма да издържи нашите условия навън. Тя трябва да се прибере по някое време. На втората е градинска .Съветите на Равик важат за така нареченият от Джони култивиран татул.
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от дарето74 »

:nod: Иса е права. Моето цвете е Брукмансия, а не Датура.
Брукмансията почти губи листата си, зимува на хладно. Макар, че моята съвсем скоро я прибрах на остъклената тераса.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от ravik »

Аз не знаех, че има стайна датура, а брукмансия никога не съм отглеждала. Моите напътствия горе определено важат само за градинската. Извинения за объркването. :oops:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от dobis »

уфффффф....ей , какво му се тресете на тоя татул :hihihi: :hihihi: :hihihi: Много пъти сме спорили за името , и двете са верни и наистина става дума за татул , но не са класифицирани като хората. По спомен бяхме взели решение бругманзия да казваме на дървовидните и датура на тревистите. Не бих ги нарекла дворски, защото тук някои баби дървовидните ги мятат на двора в земята и според зимата или оживяват или не...
Лесно се гледа, не иска нищо освен вода с кофата по 3 пъти на ден през лятото, старите растения правят две вълни на цъфтене, някъде през юни и после септември, миришат страхотно , особено вечер към 9-10...миришат с различен аромат различните цветове, малко съм зле с миризмите , не мога да ги определям, но е достатъчно силно за да не се долови :D През зимата на студено, окапват листата, дори и младите върхове съхнат , но напролет всичко набива отвсякъде...Много лесно се размножават от резници някъде през юли, два дена във вода, набиват белите точици и после пуска и коренчета, може и под буркан , може и направо в почва, на сянка де...Недостатъци - много място, тежки саксии и ги лепят всякакви буболяци, особено акари и кошмара на белокрилката...но нависнат ли камбаните , гледката е страхотна. Започнат ли пъпките задължително вода, че много лесно ги събарят. Винаги съм казвала, обичаш ли да поливаш , гледай датура за да не ти загниват останалите цветя, изпаряват ти всички мераци за поливане, просто писва... През зимата ако са на сравнително по- топло и гледани имат по някое листо на върха и после много бързо тръгват и стигат до цвят, но проблема с мястото моите ги отпраща в трета задънена...изобщо не се занимавам с тях, ако случайно не ме домързи или изобщо мога да ги достигна , ще ги полея един два пъти, ама ....ясно ви е :lol: :lol:
За градинските май трябва да се прави всяка година разсада, не успяват по никакъв начин да изкарат зимата в земята.
http://dobis.snimka.bg/hobby/datura.134801.all" onclick="window.open(this.href);return false; тук има малко снимки, но отдавна не съм си губила времето да ги фотам.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от ravik »

Моят градински съм го засадила в Плевен в една градина, където зимата си е бая студенко. Издържа вече трета година подред - напролет избива. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от dobis »

Равик, тук на морето е много по топло през зимата, но старите си заминават, виж семената сами се сеят , пръсват и поникват пролетно време.Това за бялата. Но с цветните нещо не се получава. Знам в един двор една лилава, не съм разпитвала стопанката, но май при нея коренището успява да зимува как да е , но там е невероятно топло и закътано като място и странно , но всяка година е все по малка като храст, преди 2 лета беше нещо наистина огромно като размери, това видях че я има, само защото се взирах да видя още ли я гледа.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от isa »

Да споделя нещо за т.нар. бругманзия, имам предвид дървовидната датура, която не издържа навън. Начин за съхранение, лично изпробван. Есента нарязвате 5-6 резника по дебели и ги поставяте в съд с вода на прозорец. До април пускат страшно коренище във водата, изваждате , малко посъкращавате корените и засаждате.При първа възможност-навън на балкон или директно в градината и следва цъфтеж август месец.Видя ми се много трудно да съхранявам голямо растение в стаята и прибегнах до този метод, който ако правилно разбрах идва от Германия.А коренището изхвърлям или давам на някого да не ми заема място.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1124 пъти

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от greeneyed »

Towa ще го пробвам непременно. Синята е загубих,опитах да зимува позакрита в градината, :oops: Жълтата едва я търпя в къщи, огромно растение е. Прекрасни са и бих искала да им се радвам.

Изображение Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от maili »

Прекрасни са.Тази която имам мисля,че е подобна на първата,но втората направо ми събра очите :shock: .
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Брукмансия (Датура)

Мнение от maili »

Ето до къде се докарах с мойта, пресадих я в нова пръст и дано оцелее :hmmmmmm:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”