За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от calico »

И дъщеря ми така, и тя Галя, докато свикне, ама вече свикна и днес даже черпила колегите.
Света мъченица Галина :tzvetentze:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
О` Хара
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 29, '10, 21:03

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от О` Хара »

За да имам целина трябва ли да правя разсад или направо в градината?Кога трябва да се сее?
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от evita »

http://agrosaveti.com/agro/zelenchuci/3 ... znaem.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Виж тук,Охара
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17068
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

Понякога наистина се чудя кой ги пише тези "умности" :evil:

Целина не се засява рано,ако не може да й се осигури температура над 10 градуса,при температура под 10 градуса или застрашително приближаващи се към нулата голяма част от растенията ще стрелкуват.Процесът се нарича яровизация,общо взето това е физиологичната реакция на растението при относително ниски температури да образува цветонос,за това и всеки може да си прецени спрямо това в кой район живее кога да засее целината.Понятие стар разсад при целината няма :evil: има мръзнал разсад,който в последствие ще цъфне .При температура над 20 градуса целината никне за десетина дни,при по-ниски температури може и за повече от месец.Задължително се разсажда,при което основния корен се прекъсва,за да може да се образува хубава главичка,иначе рискувате да си отгледате чукундур :mrgreen: А целината нараства основно,когато времето вече е по-хладно и влажно,т.е. есента,понякога се практикува засаждане началото на юли,такава целина е с по-нежни и крехки кореноплоди.

Между другото яровизиция протича и при луците,ако засадите арпаджик рано и го хванат ниски температури,ще имате цвят ,а не глава.Дали се сади едър или дребен арпаджик няма особено значение,ако е рано, той си стрелкува.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от orkud »

Миша, много те моля, пиши по често :tzeluvka: Непрекъснато научавам нещо, което не знам. Никога нямаше да знам, защо целината ми прави малки глави и основно само листа. Често ми се е случвало да ми стрелкува арпаджика, но не знаех причината. Пиши по често, защото даваш много важни и ценни съвети :gush:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17068
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

Амчи да бяхте питали зимата,сега пиша,когато мога ,иначе рискувате да ви викна да пикирате в парника,пък аз да седя на компа и да раздавам дълбокомъдрени съвети :mrgreen: Гледам да отговоря винаги,когато мога :tzvetentze: Сега правя една примерна табличка кога кое се сее,дано я направя скоро ,че съм обещала :stiskam: :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Веско6969 »

Миша написа:Амчи да бяхте питали зимата,сега пиша,когато мога ,иначе рискувате да ви викна да пикирате в парника,пък аз да седя на компа и да раздавам дълбокомъдрени съвети :mrgreen: Гледам да отговоря винаги,когато мога :tzvetentze: Сега правя една примерна табличка кога кое се сее,дано я направя скоро ,че съм обещала :stiskam: :oops:
...а може ли ,докато пикираме ти да даваш съвети за това-онова а не да си на компа :hihihi:
Луд умора нема...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17068
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

Не може :hihihi: ,вие трябва да се потите,пък аз удобно във футьойла да си се излежавам блажено :mrgreen: Кеф... :angelche:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Веско6969 »

Миша написа:Не може :hihihi: ,вие трябва да се потите,пък аз удобно във футьойла да си се излежавам блажено :mrgreen: Кеф... :angelche:
...е щом не може , здраве да има :ieeemyzh:
Луд умора нема...
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от orkud »

Да питам, да питам :hmmm: Ами като не знам какво да питам :oops: Ти напишеш нещо и хоп, чак тогава ми светва червената лампичка, защо аджаба не се е получило както трябва еди кое си :D
А сега търчи да местиш фотьойла в парника, че нападаме разсада да го пикираме :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”