Басейни , водни кътчета

Публикувай отговор
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от naa »

orkud написа:.............................. То става на жабуняк, ако не се грижиш както трябва :hmmmmmm:
Иска се много, за да се изгради самоподдържаща се система :hmmm:
Най-малката площ за самоподдържащо се езеро е 200 кв.м, и дълбочина в най-дълбоката точка- поне 3 метра, за да не замръзне изцяло и да има къде да се скрият рибите.
При природното езеро почти няма поддръжка, но е трудоемко изграждането му, в смисъл, че трябват поне две машиносмени на багера. За да не обрасне с папур, трябва и да се засипе отстрани с дребен чакъл.

Изображение
това ми харесва много.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от johnstalker »

naa написа:...
Най-малката площ за самоподдържащо се езеро е 200 кв.м, и дълбочина в най-дълбоката точка- поне 3 метра, за да не замръзне изцяло и да има къде да се скрият рибите....
Това за минималната площ изобщо не е вярно, но за да не влизам в подробности ще уточня, че е необходимо най-дълбоката точка да е поне на метър под нивото.Има много начини за предотвратяване на пълното замръзване на повърхноста. :daaa:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от naa »

Има много начини за предотвратяване на пълното замръзване на повърхноста
Сигурно е така. Но аз имах предвид да няма грижи, време и консумативи после, т.е. езерото да си върви на самотек,/без човешка намеса/ а и рибите да преживеят през зимата.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от johnstalker »

naa написа:
Има много начини за предотвратяване на пълното замръзване на повърхноста
Сигурно е така. Но аз имах предвид да няма грижи, време и консумативи после, а и рибите да преживеят през зимата.
Ако имаш течаща вода, не е необходимо нищо. Ако нямаш течаща вода... една снопа сух папур потопен на слънчево място през зимата ти е едно готово, изпробвано и работещо решение. Случва се при по-продължителни застудявания да замръзне до 20 см от горната част. Дори и там където са боднати папурите, восата замръзва, но поради някакви причини (спорни за мен и за това не ги цитирам) до няколко дена след леко затопляне около тази ръкойка с папур водата ледът се разтопява. В зависимост от населеността на водоемът, може и да не се обръща внимание ако е заледен за месец. :daaa:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от naa »

Важното е да върши работа, а защо и как, не е толкова важно.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от johnstalker »

naa написа:Важното е да върши работа, а защо и как, не е толкова важно.
Абе аз обичам да са ми ясни нещата.. ама преди години когато спорех на тази тема с дядо ми, според него в папура протичала ферментация която довеждало до циркулация на водата вътре в кухите стебла и това предизвиквало разтапянето наоколо. Според мен това не е истинската причина. Факт е, че този номер работи, и се използва от коле.. :D
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от naa »

Аз съм виждала и потопени пънове или други дървета във водата, и те изглежда, поемат от слънчевата топлина и първи се размръзват.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от johnstalker »

naa написа:Аз съм виждала и потопени пънове или други дървета във водата, и те изглежда, поемат от слънчевата топлина и първи се размръзват.
Да, точно това беше и моето предположение. Ама дедо, не щеше и да чуе :daaa:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от naa »

която довеждало до циркулация на водата вътре в кухите стебла
Не знам какво става в кухите стебла на папура, но циркулацията на водата в езерото е ключовият момент, залог за успеха.

От тази гледна точка, водата, която се движи, е нещо коренно различно от водата, която не се движи.

Трябва да се избягват застойните места като прави ъгли, дъно с еднаква дълбочина и прочие.

При движението си, водата се насища с кислород. Когато има една дълбочина от поне 3 метра/не навсякъде, разбира се/, там водата е по-студена от колкото в плитчините. Получава се температурна разлика - а тя ДВИЖИ водата.

Рибите също движат водата, и я пречистват от паднали буболечки, понеже ги ядят.

Там, където е дълбокото, трябва да има и допълнително засенчване от някое добре засенчващо дърво.

Та, ако има още някоя идея за естествено движение на водата, ще се радвам да я науча.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Басейни , водни кътчета

Мнение от johnstalker »

naa написа:..

При движението си, водата се насища с кислород. Когато има една дълбочина от поне 3 метра/не навсякъде, разбира се/, там водата е по-студена от колкото в плитчините. Получава се температурна разлика - а тя ДВИЖИ водата.

Рибите също движат водата, и я пречистват от паднали буболечки, понеже ги ядят.
..
Това горното е важно само когато водата има допир с въздух. Ако има лед - файда йок. :) Достатъчен е лек повей на вятъра и имаме налице насищане с кислород. :daaa: Важното е повърхноста на водата да е чиста, ако има тънка ципа (хранителни отпадъци, мазнини или недай си боже мазут) - забравяме за всякакво кислородно проникване отвън.

А за това, че от плуването на рибите и евентуално причиненото раздвижване на горните слоеве може да предизвика - се смях откровено. :D

пс. От къде ги четеш тези неща, ако не е тайна?
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”