От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от naa »

Въпросът ми е доколко е жизнено едно и също растение, получено по различните начини?

Защото мушкатата от семе са далеч по-жизнени от тези, които са от чепка. Обаче старовремските мушката се вкореняват безпроблемно и от чепка.

И дали хибридните сортове са мутирани ли не? Защото те изобщо не са жизнени както старовремските мушката, при презимуването това си личи.

Ами ако хибридите са ГМО ?

А каква е разликата между ГМО и клонираните растения? Може ли да се каже, че са изкуствени?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от johnstalker »

naa написа:..

А каква е разликата между ГМО и клонираните растения? Може ли да се каже, че са изкуствени?
Интересен въпрос. ;) :hmmm:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от naa »

Хрумна ми мисълта, че както доматите станаха пластмасови на вкус, това се отнася за хибридните сортове,

не става ли така и при цветята? F1хибридите не влияят ли по някакъв подобен начин? Не казвам,че се ядат, но все пак?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от Гео, граф »

johnstalker написа: ... Интересен въпрос. ;) :hmmm:
Джони, дай отговор на интересния въпрос ! :mrgreen:

Впрочем аз също съм забелязала, че купешките хибриди не живеят дълго ... или само при мен е така :hmmm:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от lila »

Naa, нагазваш в дълбоките води на софистките спорове. Всъщност мисля, че много добре знаем какво правиш и ти отговарям съвсем съзнателно с болния си зомбиран мозък :nod:
ГМО в България има от 56-та година. Ако не знаеш кой е Мичурин, можеш да погледнеш тук. Ако някой си въобразява, че отглеждайки чушки и домати в собствения си двор се спасява от ГМО и яде чисти екологични продукти - да се замисли малко - едва ли разсада му е от преди 50-те години. Както казваше Балки - не ставай смешен братовчеде Лари. За пчелите и щъркелите и други опрашващи технологични организми също сме чули, четохме и за дивата царевица в Мексико, която се оказала генно модифицирана.
По дефиниция всички хибриди, създадени от човек, с внос на гени и техни копия, които модифицират гените на растителен или животински вид са ГМО. Забележете - без човешкия организъм :D .
Естествените процеси на размножаване и хибридизация протичат в природата без човешка намеса. Останалото е ГМО.
Лекарствата - инсулини за диабетиците, ваксините, инхибиторите и изобщо голяма част от животоспасяващите медикаменти също обаче са ГМО. Всички препарати, влияещи на хипофизата и жлезите с вътрешна секреция на свой ред продуцират ГМО. Тогава какво? На някой да не му се живее а и каква е средната продължителност на живота сравнена с 40-те години примерно?
Парацетамола - основната съставка на аналгина, амидофена и други търговски лекарствени наименования като Нурофен и още една торба масово ползвани такива съдържат ГМО модифицирани съставки.
Green Peace - американската секция, беше изнесла преди време един мазен списък с фирми, ползващи ГМО в продукцията си - между тях Coca-Cola - Coca-Cola, Sprite, Pepsi Co - Pepsi, 7-Up, в сладкарския бранш - великите шоколади на Cadbury - Fruit&Nut, Mars - M&M, Snikers, Twix, Milky Way, Nesquik на Nestle, ориза на Uncle Bens - производство на Mars, различните соусове на Knorr, дори чая на Lipton, продукти на Parmalat, детските храни на Nestle и Abbot Labs -Similac и още и още.
ГМО хибридите - визирам селскостопанските култури примерно, са селектирани да са по-устойчиви на заболявания, срещу вредители и изобщо за неща, които селекционера е счел за съществени. И гарантирано са по-устойчиви и здрави от естествения вид. Друг е въпроса какъв е вкуса на домат с ген от риба, повишаващ устойчивостта на гниене примерно :lol: .
Отивам си в Розовото имение - козата роди - хибрида е на розово райе, сигурно е пасла от ГМО-модифицираната трева пред басейна.
dal

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от dal »

Лил , искаш да кажеш следобеда НАЙ НАКРАЯ да си сея гемеотата от поръчките семена и да не следя темата-т.е. ми пречиш да чопля пъпен мъх в търсене на хилядата половината?! :cry: :hmmm:

хибридните сортове като миришат дали не ми променят на едно атомно ниво клетките в носните възприятия и като ми шумоли тополата с ония ГМО листаци възможно ли е да ми се разтревожат накъм наелолено Ушити?! :lol: -се питам аз
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от lila »

Не се влияй от мнението на руси градски патки като мен, dal :D
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от Мария Николова »

:sgiggle: :sgiggle: :sgiggle:

Все очаквам да се вманиача на тази тема и... тамаааан да изпадна в дълбоко самовнушение, ето ви вас двете - само да ме разсъсредоточавате... Много сте лоши!!!
Сега заради вас ще си продължа все така да не се замислям колко е на бруса берекета... :svekurva:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от didak »

Трябва ли да са облагородени храсите и дъветата, които сеем в градината?
Мога ли да си пресадя в градината дъбово дръвче от гората, храст от пътя ?
Как точно се присажда /размножава/ храст?
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнение от isa »

didak написа:Трябва ли да са облагородени храсите и дъветата, които сеем в градината?
Мога ли да си пресадя в градината дъбово дръвче от гората, храст от пътя ?
Как точно се присажда /размножава/ храст?
Дидак, това е една по-дълга тема, но накратко- дървесните видове /храсти, дървета лиани/ се размножават по няколко основни метода- семена, резници, коренови издънки, присаждане на друго растение-в повечето случаи от същия вид. Всеки метод си има различни техники, а различните растения , в зависимост от конкретния вид, сорт се размножават по вече или по-малко успешно с всичките или с някои от посочените методи. Обикновено се облагородяват храсти и дървета за които е по-трудно да се размножат с другите методи, или защото им е необходима по-силна коренова структура или защото при семената им има някакъв разпад и покълналите семеначета не могат да повторят белезите на родителите си.
Можеш да си вземеш дръвче или храст от пътя и ако успешно го пренесеш/ засадиш си имаш в градината това което си видял на пътя :mrgreen: Кажи какъв храст искаш да присадиш, размножиш и евентуално ще кажа аз или някой друг ако знаем :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”