Аджанта

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Аджанта

Мнение от Миша »

Пак се връщам в Индия,тази страна направо ме е омагьосала,привлича ме като магнит.в нея има толкова тайнство и магия,че просто ме оставя без думи.

Аджанта-пещерен комплекс от 29 пещери,изцяло изкуствени,издълбани в планинския склон на р.Вагора.Датировката отново е спорна,за това аз ще пиша като руснаците,те избягват да споменават точни дати ,когато става въпрос за древност.И така,пещерите са създадени примерно в периода около 200г пр.н.е. до 500г.от н.е. (или до 680 г.н.е.) от група монаси и учени,които използвали само обикновени инструменти и лампи с масло,и създали уникален комплекс от жилища и храмове,те извайвали от гранита :hmmm: невероятни скулпури,колони,стълбища,каменни пейки и мебели,след това внимателно ги декорирали с орнаменти и статуи,които после оцветявали с естествени бои.

Храмовият комплекс е открит от група британски офицери през 1819г.

Колекцията от рисунки, скулптори и образци на будистката архитектура, които могат да се видят в Аджанта, няма аналог. Повечето изображения по стените показват сцени от живота на Буда и на други будистки божества. Наред с тях изобилстват и различни митологични сцени. Сред стенописите най-интересни са разказите Джатаки, нравоучителни истории ,или както пише в началото"Повести за истинските мъдрости и мнимите мъдрости."

Историята започва така:

"Глупави били синовете на цар Амарашакти.

"Много скъпоценни камъни от диадемите на най-славни царе покривали с блясък нозете му и несравними достойнства достигнал той във всички изкуства. Но нито славата, нито царството, спасено от враговете, радвали сърцето му. А по това време глупостта била най-големият извор на човешка мъка. Тогава министрите го посъветвали: "Тук има един брахман Вишнушарман, когото славят като несравним познавач на много науки. Навярно бързо ще пробуди разума им. Опечаленият цар се съгласил. Скоро след това мъдрецът Вишнушарман съчинил пет книги: "Разединение на приятели", "Печелене на приятели", "За гарваните и кукумявките", "Загуба на придобитото" и "Безразсъдни постъпки" - и дал да ги прочетат царските синове. Като се запознали с тях, глупците поумнели."

Това е легендата за "Панчатантра",както се нарича сборникът от джатаките, една от най-знаменитите книги на древноиндийската литература.Това,според някои,е и най-разпространената книга в света след Библоята.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Аджанта

Мнение от Миша »

И една малка видео разходка


[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Аджанта

Мнение от Blue sky »

Мише, направих си чаша кафе, изпънах си краката, облегнах се удобно и като една готованка, започнах да пътувам и мечтая :gush: :tzeluvka: :gush:
поразена съм от величие и красота, благодаря ти :tzvetentze:
много е интересно, какво е това, което така тласка човешкия дух, да дълбае и да твори по този начин :shock:, това е просто изумителна работа и творение :nod:
и нещо прелюбопитно - на последните снимки от клипчето, ръцете на Буда са в типични мудри пози, дали са лечебни или не, вероятно може да се спори, но поне наистина са древни тези движения :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Аджанта

Мнение от Миша »

Блу,следващата ни разходка ще е нещо наистина величествено и абсолютно невероятно ,това е цял храмов комплекс ,издълбан от гранитна скала,не в скалата,нещо уникално и невъобразимо .Мислех да почна с него,но той е по-късен,поне по официални данни,за това го оставям за после.А кое колко е древно,ми никой не знае,но пък индийците имат една пре-любопитна теза,според тях,от момента,в който човечеството е измислило писмеността,човешкият мозък е започнал да деградира,така че в процеса на деградация може би сме изгубили много от древните лечебни методи :dovolen:

Но има нещо смущаващо в тези храмове,или поне необяснимо,как се правят ето тези колони в гранитна скала с обикновен чук и длето,невероятни са,сякаш струговани (малка част от следващата разходка)
Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Аджанта

Мнение от Blue sky »

на струг поне, очевидно е :shock: ами таваните, ами всичко!!!!!!
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Аджанта

Мнение от ravik »

Много интересни колони наистина. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Аджанта

Мнение от Миша »

Индия наистина е толкова различна и непонятна,представи си храм с височина 100 м,от каменни блокове,някои с тегло 80 тона :shock: И захвърлени и забравени от съвременните моралисти заради "непристойните скулптури" по тях ,аман от лицемери :| ,сякаш тях са ги създали чрез непорочно зачатие :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Аджанта

Мнение от ravik »

Ами то Индия си е цяла различна култура, която за Западния свят е непонятна. Повечето хора например не знаят, че там браковете все още са уговорени предимно. Когато съм разпитвала колеги за това, те просто ми отговарят "Ами за нас семейството е най-важно. Кой, ако не семейството ми, ми мисли най-доброто. Те могат да преценят най-добре кое е добре за мен и кое не. И ако имам проблем, пак на тях ще разчитам, те ще ме подкрепят и те ще помогнат за решаване на проблема, затова ги слушам." Ако има семеен конфликт, той се разрешава и от двете семейства. И всъщност всичко това не е в смисъла и не носи ужаса на това, което ние си представяме - т.е. "как така всички да ми се бъркат в моя живот", а точно обратното - всичко е в много позитивен смисъл.
Освен това, те са една огромна страна и смесица от много култури. На територията на Индия официално се говорят 32 езика + английски. Различните "групи" са по-различни момежду си, отколкото сме ние със сърби, руснаци, словаци и т.н. Т.е. все едно да си представим народите от цяла Източна Европа и европейска Русия да са една държава - ето това е Индия. :dovolen:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”