Зимни мезета и салати

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от jina_ina »

Саша, нищо не изцеждам! Това си е салата. Поема всичката марината! Даже понякога добавям каквото липсва - сол, зехтин или оцет, защото не спазвам точно килограмите на зеленчуците и слагам повече карфиол - харесва ми мнооооого. Разбърквай първия и втория ден и опитвай. После си омеква всичко и няма нужда да се разбърква.
Сега ще ти кажа нещо от майка ми. Когато я питам за някоя рецепта ми казва така: малко от това, малко от онова... и никога точно. Ако в рецептата обаче има яйца - е, тогава знам със сигурност че са 1, 2 или 3...Само в това е точна! Много пъти съм й казвала, че не ми стават като нейните бухти например, а тя все казва "Ти ще си извещаеш!" Което значи - направи го 2-3 пъти и ще му намериш "цаката"!
Запомни от мен, защото съм си "извещала" вече ;) тая туршия - леко претривай зелето със солта, но много леко.
Пожелавам ти успех! Пък ако имаш още въпроси, питай. Аз не обяснявам много добре, но да си сигурна, че нищо не скривам! :tzeluvka: И пиши отзивите ако я правиш!
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от al.yank »

Много хубаво си обясняваш даже :dovolen: Благодаря за търпението :tzeluvka: ,няма начин да не ни хареса,много си падаме по такива салатки.И аз най-обичам карфиола,така че ще наблегна на него.Мисля и чесънче да добавя за по-пикантно.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от jina_ina »

Аааа това е идейка - за чесъна! :daaa: Ще споделя с Луката и сигурно ще го добавим още довечера.
Друго исках да ти кажа: когато намалее салатата, съвсем накрая, остава разбира се някаква чорбичка там в тенджерата. То е от водата в зеленчуците и е нормално. Аз взимам решетъчната лъжица и прецеждам, а чорбичката изхвърлям.
Айде, че нямам търпение да ми кажеш дали ти харесва!!!! :stiskam: Дано да има такива чушки там! А пък като се замисля, май с камби ще стане по-добре, но тука няма. А толкова ги харесвам....
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Feeriq »

jina_ina а ако" прескоча" захарта в рецептата ще стане ли нещо все пак от тая салата :hmmm:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Satori »

Feeriq написа:jina_ina а ако" прескоча" захарта в рецептата ще стане ли нещо все пак от тая салата :hmmm:

Мисля, че захарта играе роля и за консервирането, не само за вкуса. Руснаците правят подобни туршии, наричат ти "пресносолни" и по някакви спомени не сладнят, може и да не слагат захар, но не съм сигурна. Според мен можеш да пробваш без захар, или пък да сложиш съвсем малко.
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от jina_ina »

Feeriq, просто няма да е същата салата. Изобщо не сладни, ама хич не сладни! Виж само колко отцет има. Друг е въпроса по каква причина избягваш захарта. :hmmm: Туршийката си заслужава да я направиш, да си сигурна в това!
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Feeriq »

По диетична причина :D Ами какво ти консервиране- ще се хапне за нула време у нас .. но наистина без зохарта няма да е същата .. май ще импровизирам в краен случай доомочадието ще я хапва аз само ще ги гледам :D :D
Като стана въпрос за туршийки дайте рецепта за парена туршия от червени чушки чесън и моркови във буркан .
Аватар
Fado
Кафевар/ка/
Мнения: 911
Регистриран на: Дек 8, '09, 13:00
Местоположение: София

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Fado »

Аз правя един бъркоч със суров карфиол, има голям успех. :nod:
Та, карфиолът се накъсва на ситни розички, посолява се, напиперява се, поръсва се със чесън на прах, лимон и накрая майонеза. Разбъркваш хубаво, сипваш ракията и почваш. :hihihi:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Tanet »

Понеже отскоро открих авокадото да споделя няколко неща,които ни харесаха.
1. Нарязвате на малки ивички краставица, няколко рулца от раци, моцарела на кубчета,два стръка пресен лук и две смачкани скилидки чесън посолявате ,по желание добавяте малко зехтин и накрая намачквате едно авокадо с лимонов сок на пюре и обърквате съставките. Накрая накапах отгоре и малко чили.
2. Намачквате един или два плода авокадо до гладко пюре,добавяте 2-3 с.л заквасена сметана и натрошено синьо сирене.
3. Авокадо, "крема" сирене /аз ползвам и извара, сигурно ще е вкусно с "Филаделфия" или "Маскарпоне/, посолявам ,добавям лимонов сок и малко чили. Пасирам до гладък крем,нарязвам пресен лук и добавям малко счукан чесън, обърквам и в чинията поръсвам с орехи.

Много обичам и едно предястие да го наречем с извара:

Обърквате изварата с малко майонеза/олио или зехтин/и сол, добавяте натрошени жълтъци от сварени по желание и според количеството,което искате яйца и пак обърквате. Добавяте белтъците нарязани. Отива му и пресен лук.

Любима салата ми е от нарязани и сварени на пара ивици червено цвекло,розички броколи и кръгчета моркови. Овкусявам с оцет или лимонов сок,зехтин и сол. Тези зеленчуци се усвояват по-пълноценно след кратка термична обработка отколкото сурови,а и по-малко дразнят червата и стомаха от суровите. Варенето на пара запазва минералите и солите в тях.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Зимни мезета и салати

Мнение от Satori »

Чудесни идеи. Пресният лук много го харесвам във всякакви разядки.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”