Лилиуми дървета

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Лилиуми дървета

Мнение от Blue sky »

Деби спомена този термин и взех че се разтърсих, намерих някои доста интересни снимки

наименованието лили дървета очевидно е рекламен трик, всъщност, се имат предвид Orienpet хибридите, но все пак, и сред тях, някои стават високи, други не чак толкова
и все пак, може да се очаква, че през първата година ще достигнат 1-1,20 м през първата година 1,50-1,70 през втората и да достигнат 2-2,50 през третата

Nymph - висока 2,50 метра, моята е на 3 години, засега е 1,60 :nod:

http://www.hwhyde.co.uk/info/gardens.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

това отново са Нимфата, плюс Manisa - жълтия сорт и Sartre - розова

Изображение

American Debutante

Изображение

Мерито беше покзвала една такава снимка, с лилиум извисяващ се над 2 метра височина, аз досега съм имала гиганти по 1,70 на втората година

ето ги тук, за съжаление в цял ръст съм ги снимала преди цъфтежа

Изображение

Изображение

Шехерезада - друг хибрид, с добро представяне в нета

Изображение

при мен беше висок на втора година 1,70, но само едно стъбло, което си е отлично, пред вид на факта, че предната година изобщо го нямаше, изключително траен лилиум, така си седеше и не прецъфтяваше, седмици наред

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лилиуми дървета

Мнение от calico »

запис

Блу, може ли да дадеш време на цъфтеж на тия дървета - в смисъл кой месец и най-вече ме интересуа дали цъфтят август месец
опитвам се да отделя списък с лилиуми които цъфтят август, но не успявам
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Мария Николова »

Това не са "дървовидни", това са моите "грамадански" лилиуми. :angelche: (Естествено, аз съм зад фотото. :sdaaa: )

Изображение

Изображение

Thunderbolt

Този вече го нямам, но или идващото лято, или догодина най-късно, трябва да цъфне някъде, където съм изпращала негови бебета. Докато ровичках чудовищно голямата му луковица и се мъчих мързелешката да отделя и разпратя бебетата му, съм я наранила и унищожила... :oops:

Изображение

Golden Splendour
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Blue sky »

Калико, аз не съм много по статистиката, но тези специално ги проверих, кога съм ги снимала

общата снимка е на 29 юни, еудоксията е още на пъпка, пак тя, в пълен, разцъфнал вид - на 6-ти юли
франкфурт и сие, са почнали първото отваряне на 13 юли
обаче, то точно тогава бяха страшни жеги, отвориха и затвориха много бързо, имах лилиуми прецъфтели буквално за 3-4 дена, защото тогава и отстъствах и не беше и поливано и така

Шехерезада - първата ми снимка е на 24 юли, на 2 август, пак съм снимала, после ми е омръзнало да я снимам :lol: - тя последна прецъфтя и най-дълго траеше цвета
от август нямам повече снимки на лилиуми , но снимките на таранго, тайгър уудс, екстраваганца, салмон стар, емани, индиана, стар бърст и прочие розови ориентали са ми от 24 юли, всички ги наснимах заедно като се върнахме, колкото за протокола, защото бяха както казвам отворили поради неполиване и жегата, реално те са цъфтели и в началото на август, но не съм ги снимала, поради съсипания си вид, със сигурност, ако съм била тук да се грижа, щяха да цъфнат поне 1 седмица по-късно и да изкарат целия август :nod:

аааа, на Мери красавците :ieeee: :ieeee: :ieeee:

този Тъндърболт, специално ровя за него да го намерим, обаче никъде го няма :twisted:
това е накакъв стар хибрид, който е бил доста податлив на някаква болест, и сега никой не го отглежда, поради наличието на African queen, който е по-устойчив и също така доста висок
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лилиуми дървета

Мнение от calico »

миналата година бях почнала да правя справка и списък на лилиуми, цъфтящи август месец, и де я затрих на всичките 4 компютъра, не мога да я намеря. :evil:

сега пак ще правя, щото много да имам една градинка с августувски лилиуми, ча то юни и юли има друго изобилие, пък август е малко бедно откъм цвят в градината ми.
Мери, ти при всичката пълна информация която имаш дали можеш да ми помогнеш в тва начинание?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Blue sky »

сега, за съжаление, манекените не са нещо особено, но пък лилиите :shock: :shock: :shock:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

най-обикновен ориентал, но ето че и той си е пораснал

Изображение

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Debi »

Този Thunderbolt и преди го бях търсила, но излизаха снимки на някакъв жълт, та се бях чудила дали тук не е продаден с грешен етикет и всъщност Мария да има съвсем друг лилиум :hmmm:
За "Thunderbolt" излиза този -
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Blue sky »

да, това е повече от възможно, защото освен че излиза друг цвят, определено никой не го продава :nod:
докато Африканската кралица си е оранжев, тромпетен и го има сравнително често, така че, ми се струва доста вероятно, точно той да е бил :nod:

Изображение Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Debi »

Не е обаче и Африканската кралица :hmmm: , защото я имам, а на Мария изглежда доста по-наситен оранжевия цвят, отколкото е при мен :nod:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лилиуми дървета

Мнение от Мария Николова »

Блу, сега ще препиша от Книгата (за градинските цветя на д-р Д.Д. Хесайон):

Тръбести хибриди. Височина 1.2 - 1.8 м. Садят се през 45 см. Цветове дълги до 20 см. Форма тръбести, или куповидни. Калико, внимавай! Цъфтят през юли-август. Към тези хибриди се отнасят групите Aurelian и Olympic. Типични примери са: African Queen оранжев; Pink Perfection (розов); Black Dragon (отвътре бял, отвън пурпурнокафяв); Golden Splendour (златисто жълт); Green Dragon (отвътре бял, а отвън - зелен и Limelight (лимонено жълт, какъвто мисля, че е моя "Golden Splendour" - именно лимоненожълт, а не златистожълт).
Heart's Desire - (слонова кост с оранжево гърло) и Thunderbolt (оранжев) са с куповидни цветове. Golden Showers е с клюмнали куповидни цветове, а сортовете Sunburst са със звездовидно куповидни цветове.


Нееее, :svekurva: не ми е продаден друг сорт за Thunderbolt, защото моят във всеки детайл (с лупа! :lol: гледан) е 1:1 същият като картинката в Книгата на Хесайон.

Човек и добре да живее, може да греши, даже като качва информация в интернета. Поради това, интернетът не е дядо божи-безгрешен. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”