Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Дал благодарност: 354 пъти
Получил благодарност: 407 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Skio »

Донка Тодорова написа: Юни 13, '24, 23:28
Мога ли да подрежа магнолиите ,,(има счупени клонове , пъпките ги няма естествено),как да размножа дафнета ?лилиуми , клематиси и др. ще се купуват. Розите ,се надявам ,че ще се възстановят. Астмите и зеленчуците ... може би другото лято. Най-малкият ми внук идваше и питаше за малинки ,но и те заминаха .
Ах, Доче, много лошо нещо те е тряснало, прегръщам те, мила, ако и да не е никаква утеха.
Нищо не разбирам от клематиси, но лилиумите да са последната ти грижа. Каквото стърчи, дори да е с едно листо, оставяш, само ги резни под ъгъл като салам, понеже не се знае какви дъждове ще има ли, ще няма ли. Ако много се засуши по-нататък, поливай буквално бутилка вода в кръг около 20см., на 15-20 дни. Догодина едва станат 15см високи, ториш. Уверявам те, че ще те изненадат.
Дебели счупени клони се режат, както позволява счупването, не може да се избегне. Чемширът спокойно може да го пооформиш, даже дълбоко, ако е нужно извътре може да вържеш, да притегнеш.
За асмата навярно е добре отделно да се посъветвате, с който разбира. С положителност ще е нужно да поддържате с някакво пръскане, да се избута годината.
И накрая - вие сте важните, да сте живи и здрави!!!!!!!!!!!!!!!!! На хлапето тази година малини от пазара.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Дал благодарност: 273 пъти
Получил благодарност: 132 пъти

Мнение от Донка Тодорова »

Благодаря ви , момичета ! :gush: Сутрин си пиех кафето като се разхождах в градината. Обичах да си гледам хортензиените редички , макар че не са някакви редки видове , но бяха нацъфтели прекрасно и ми създаваха настроение за деня. Но пък един лилиум Fusion е оцелял с цвят. Единствен цвят . Но сте прави -да сме живи и здрави , ще оправим поразиите. Пък и имам шанс да прекроя градината . Пазете се , и дано и природата да ви пази ,!
Аватар
zeleno
Наркоман
Дал благодарност: 279 пъти
Получил благодарност: 591 пъти

Мнение от zeleno »

Донка Тодорова написа: Юни 14, '24, 20:47 ....... Пък и имам шанс да прекроя градината ....
Ето на това се вика да направиш от лимона лимонада !
Вие да сте здрави , китките са лесна работа :stiskam:
пп относно лозите , при мен миналата година листата им окапаха още август , въпреки всякакви пръскания
тази година си тръгнаха супер , още не са болни ... година с година не си приличат
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Дал благодарност: 273 пъти
Получил благодарност: 132 пъти

Мнение от Донка Тодорова »

zeleno написа: Юни 18, '24, 08:46
Донка Тодорова написа: Юни 14, '24, 20:47 ....... Пък и имам шанс да прекроя градината ....
Ето на това се вика да направиш от лимона лимонада !
Вече няколко дни се опитвам да се убедя в това. :stiskam:
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Дал благодарност: 505 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Мнение от belika »

Здравейте.

Значи, приготвям си разни домашни мехлеми, но този път реших да импровизирам малко 😞

Рецептата, която ползвах е стара, от 1800тната примерно от някаква стара книжка.
300г ланолин
300г бадемово масло - замених с кокосово веднъж
300г зехтин
40г глицерин
600г розова вода
2г розово масло.
10г пчелен восък

Всичко чудесно до тук, мехлемът е гъст, но за напукани ръце, крака и прочие чудесен.

Вчера реших да импровизирам малко.
600г ланолин
300г кокосово масло
500г зехтин
140г глицерин
600г розова вода
30г пчелен восък
И... Идва страшната съставка: четох, че олио от лавандула действа като репелент към комари, които на селото са истински терминатори.
10г масло от лавандула - поне да бяха сложила по-малко. Не ни хрумна въобще, че може така да стане 😢

Мехлемът стана супер на вид и консистенция. Сложих му малко червена сладкарска боя за разкош
Обаче ... Съм алергична. Очевидно към лавандулата. Всичко ме засърбя където намазах и по ръцете ми се появиха плюски като от коприва. Имала съм няколко пъти невродермит, така и не разбраха от какво е, същата работа стана сега. Изкъпах се цялата, намазах се а кортикостероид и пих ксизал 😢

Страх ме е и да подарявам от него, защото покрай мене всички са алергични към нещо си да не станат и те в обриви.

Сега мисля да го преварявам някак на сапун. Но съм много капризна към сапуните и ще бъде течен/веро.

С калиева основа.

Ако някой е правил студени или топли рецепти с калиева основа ще съм благодарна.

ПП: в сапунения калкулатор ще слагам само грамажите на мазнините. А розовата вода, която вече е там ще смятам към допълнителна вода след първото разреждане на калиевата основа.

Каквото стане, такова 😔 жал ми е да го изхвърля просто.

Ще съм благодарна за А съвети.
Пп: съжалявам за грешките. Писах, писах и всичко изчезна. После пак и не е съвсем правилно 😞
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Мнение от къщичка »

Белика, когато се прояви реакция от етерични масла, правилното е да се омаже мястото добре с базово масло - кокосово, бадемово, жожоба, зехтин.
Етеричните масла не са водоразтворими, с вода трудно се отмиват. За пълно премахване от кожата, може често да се сменят тампони с базово, както се чисти грим, но с повече напоено масло по тях.
Лавандулата е от маслата, които могат да се нанасят директно върху кожата и без разреждане с базово, но пак трябва умерено. Аз го ползвам например за облекчаване след ухапване и слагам буквално 1 капка. То ми е като първа помощ и винаги в мен имам масло лавандула и тамян, второто го ползвам при натъртване, то също може по 1 капка директно.
А на твоето кремче, ако му добавиш повече базово масло и да стане течно, го използвай вместо инсектицид за растенията в градината. Плюс вода и веро за прилепител, но непосредствено преди пръскане разбъркваш/разклащаш добре.
Добави и цитрусови масла и става перфектен инсектицид.
Може да си пръскаш обувките и чорапите, ако да кажем влизаш във висока трева да плевиш.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”