От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Дал благодарност: 1016 пъти
Получил благодарност: 808 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Ето го и моето парниче насадено.Не е перфектно като вашите,но за мен си е добре като за първа година.
Незнам какво толкова правих ,ама откарах близо 15мин. да снимам и говоря за зелени домати :hihihi:

luchiya.manolova
Кафе с мляко
Дал благодарност: 74 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Мнение от luchiya.manolova »

Супер са ти доматките, Шами. Браво! Какъв сорт е това голямото завързало доматче. Само да кажа, на 4мин 17 сек на растението най- вдясно, си започнала да намотаваш в една посока и след това си променила посоката на намотаване на сезала. Не съм го правила, но мисля че рискуваш да се размотае сезала в някой момент. Успешен сезон ти желая!!!!
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 150 пъти

Мнение от ичиконти »

Абе.......имам проблем!
Вече втори път /пролетта/ пръскам оранжерията с инсектицид, акарицид, но белокрилката изчезва само са седмица. После пак се появява. После смених с Актара, Нуреле и Валмек-три в едно. Мре, обаче за 24 ч. ефекта е много малък. Хвъркат си гадчетата.

Изображение

Изображение

Изображение

Най-вече са по краставиците, но има и по домата. Пипера не закачат.
Презимуваха копеленцата върху салатите, въпреки, че и тях съм пръскал. Единствено една голяма пролетна буря ги отнесе , че ги нямаше две седмици.
Актарата и Нурелето ги пазарувам едва ли не нелегално. Толкова ги няма.
Дайте някаква действаща рецепта против тия белокрилки.
Изображение
alina
Кафе с мляко
Дал благодарност: 93 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Мнение от alina »

Попаднах на едно видео за зеленчуци.Води млад човек, а толкова много знае за овошките и всичко е добре уредено и почистено..Направо за чудо.При него са около 800 хил.подписани. Ще скопирам и ще оставя, но е на руски, ако на някого то е неприемливо, то ще оставя видео, но човек не може да говори на друг език, ако руски за него е роден и майчин..)))))))))
Той каза, че повече от три листа на един домат не реже.
Първо видях това видео ...:

После отворих този:

После се подписах, за да не загубя видеата.
Дано и на някой ще бъде полезно.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Дал благодарност: 1016 пъти
Получил благодарност: 808 пъти

Мнение от Shami »

Благодаря,Лучия!
Ще го оправя това доматче.Там имам работа още.
Целия заден ред от дясната страна на парника със тези завързалите домати са ми от поръчка при Здравкови.Поръчвах 4 сорта ,два хибридни и два директни.При взимане на пратката от еконт изтървах кашона и той се обърна.Всички кофички се измешаха.Сега ще трябва да видя как ще вървят самите храстчета,да видя и как ще връзват и ще се пробвам да разпозная сортовете.Но предполагам,че другата година живи и здрави да сме само ,пак ще поръчам при тях ранни домати и може да искам същите сортове да ми пратят.Стига вкуса им да ми хареса.Поръчвала съм Пинк рок,7021 и двата им стари директни сортове дето имат.Селски и на баба,нещо такова.Сорта 7021 беше уау :woooow: ,със цветове,затова и го избрах когато поръчвах от тях и мисля,че е той със вързалите големи домати. :daaa:
Аватар
Misi
Кана кафе
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 238 пъти

Мнение от Misi »

ичиконти написа: Май 29, '24, 08:01 Абе.......имам проблем!
Вече втори път /пролетта/ пръскам оранжерията с инсектицид, акарицид, но белокрилката изчезва само са седмица. После пак се появява. После смених с Актара, Нуреле и Валмек-три в едно. Мре, обаче за 24 ч. ефекта е много малък. Хвъркат си гадчетата.

Изображение

Изображение

Изображение

Най-вече са по краставиците, но има и по домата. Пипера не закачат.
Презимуваха копеленцата върху салатите, въпреки, че и тях съм пръскал. Единствено една голяма пролетна буря ги отнесе , че ги нямаше две седмици.
Актарата и Нурелето ги пазарувам едва ли не нелегално. Толкова ги няма.
Ичиконти, няколко пъти сме обсъждали проклетата белокрилка и борбата с нея.
При белокрилката нищо не действа на яйцата, защото имат мазен слой, който не позволява проникването на препаратите. Борбата е срещу пеперудата. Не трябва да се допуска да снася яйца, а тя снася всеки ден. С Угод се справихме с прахосмукачка- сутрин и вечер тръскаш един по един корените и изсмукваш летящите. За седмица се отърваваш. Хубаво е и през ден да пръскаш с някаква отвара или масла- портокалово, лимоново и т.н.
Има акумулаторни малки прахосмукачки- това за да не кажеш, че няма да разнасяш домашната с кабел :hihihi:
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
трепетлика
Кафевар/ка/
Дал благодарност: 2421 пъти
Получил благодарност: 129 пъти

Мнение от трепетлика »

alina написа: Май 29, '24, 08:09 Попаднах на едно видео
Алинка , от няколко години следя това момче , много ми харесват всичките му видеа . Говори много приятно и гласът му е много хубав . Занимава се с отглеждане на зеленчуци и цветя и явно много си разбира от работата ; много може да се научи от него .
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Дал благодарност: 2926 пъти
Получил благодарност: 1694 пъти

Мнение от pepelqshka71 »

ичиконти написа: Май 29, '24, 08:01 ...
За белокрилки съм записала това:
"За белокрилки - МОСПИЛАН 20 СП 1,5 гр. в литър и половина вода. Жълти лепливи лепенки нагъсто близо до вратата на оранжерията. Тепеки. ПИРЕТРО; нимазал"
Дано някое ти свърши работа.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Мнение от Taalgard »

penkeler написа: Май 28, '24, 23:19
Taalgard написа: Май 28, '24, 21:11 Абе вие що скачате на бой ?! :snif:
Четох за проблемите с микро пластмасата и ви питам за мнение..
Има изследвания , прочетете малко...
Съжалявам ако се получава някакво недоразумение, но тона поне на мен, не ми звучеше като питане за мнение, а по скоро като наставление и упрек към тези, които изразяват мнение различно от твоето независимо, че предварително не си го изказвал и не са били запознати с него. Дори съм посочил конкретния цитат, който ме кара да мисля така.
Taalgard написа: Май 27, '24, 22:40 Някой да е чел за микро пластмасата ?
Аз лично маханах сезала и минах на канап.
Не съм искал да се заяждам или да те предизвиквам по някакъв начин, а просто следвам тона който сам задаваш. Аз също предпочитам добрия тон и се старая да го поддържам. Малко ми е трудно да разбера защо ти толкова бързо палиш, защото и в цитата от сегашния коментар отново намирам някакво недоволство и наставнически нотки. Може би ще добавиш, че просто така си говориш и трябва ние да свикнем, но и аз понякога така реагирам. Защо тогава на теб да не ти се налага да свикваш, а трябва да демонстрираш недоволство от моите реакции или тези на другите? Всеки носи глава на раменете си не само за равновесие и това, че неговото мнение не съвпада с нашето не бива да предизвиква отрицателни или емоционални реакции.
Със здраве и нищо лично! Надявам се да не съм предизвикал отрицателни емоции и да си продължим дискусиите основно по темата, спазвайки добрия тон.
Питане е към всички , искам да разбера мнението на другите за този проблем.
Навсякъде ни заобикаля пластмаса.
Правят се иследвания и нещата въобще не са хубави.
Поради тази причина реших да махна сезала и ще махна и пластмасовите табли за разсад.
Няма недоволство , няма и наставнически нотки.
Не си предизвикал нищо , всеки има право на мнение.
Много здраве и на теб. :dovolen:
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Дон Домат
Кана кафе
Получил благодарност: 66 пъти

Мнение от Дон Домат »

Изображение
Изображение
Изображение
В оражерията Чери Сакура F2 и краставици Сандра в чувал с торф.
И аз имам проблеми отвън с доматите, след дъждовете от Сахара....
Нямам време да снимам, но като видях какво имаше по колата и направих опита с магнита, се чудя дали изобщо да ядем от външните домати.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”