От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7845
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2880 пъти
Получил благодарност: 1651 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Ооо, изобщо няма да се занимавам да тегля литри и кг. Пълня канчето с гранули, сипвам го в тубата, разтварям го. После литър течност на 10л вода и поливам. Единственото нещо, което ще направя е, предварително ще съм поляла това, което ще торя.
Ааа и ще слагам по половин литър разтворен птичи тор на растение ( може и по малко ) зависи колко е пораснало растението.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1470
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 244 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Нещо не можах да схвана.Значи един литър се поставя в 20 литра с вода и като ферментира може да се полива.Нали така?
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1470
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 244 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 650
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 96 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

pepelqshka71 написа: Май 26, '24, 23:31 Ооо, изобщо няма да се занимавам да тегля литри и кг. Пълня канчето с гранули, сипвам го в тубата, разтварям го. После литър течност на 10л вода и поливам. Единственото нещо, което ще направя е, предварително ще съм поляла това, което ще торя.
Ааа и ще слагам по половин литър разтворен птичи тор на растение ( може и по малко ) зависи колко е пораснало растението.
Пепи, теглиш само един път и си записваш, ако си като мен да не помниш. Например 0.5 л на кв.м. Това с килограмите е за големите фермери, за да знае колко чувала 10-20 или 30 да изсипе в контейнера на машината с която го разпръсква. За нас с микро градинките, дето ползваме един чувал една-две или три години е 100 пъти по лесно да мерим в обем, а не в килограми.
Има различни видове птича тор.
Аз се добрах до този. https://agroconsult-buinov.com/produkt/ ... -fertikal/
Премерих го и установих че един буркан е точно за една леха (лехите са ми еднакви). Жената помни какъв буркан беше.
Относно ферментацията. Като го купувах разпитвах продавачката как се ползва, съвети и т.н. Тя каза че ако ще го заливам с вода и оставям да ферментира е добре да го правя, ако имам имот в съседната махала. Иначе ако са малки имотите може да ме изгонят от моята. :D (доста мирише)

Това е таблицата за препоръчана доза на моя:

It is recommended to incorporate it into the soil after application. Doses correlate with soil fertility level.

At planting Annual dose Fazial Depth of incorporation
Vegetables 1 - 1,5 t/ha 1 - 2 t/ha 0,5 - 0,7 t/ha 2 - 15 cm
Fruits 3 t/ha 2 t/ha 1 t/ha 10 - 15 cm
Vine 3 t/ha 1 - 1,5 t/ha 0,5 - 0,7 t/ha 10 - 15 cm
това е изходния сайт:https://www.agropataki.ro/en/basic-fert ... 18566.html
Молба към знаещите английски термини:Как е правилно да се преведе термина "Fazial" ? Моля само ако някой знае, предположения и аз си имам.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

pepelqshka71 написа: Май 26, '24, 23:01
penkeler написа: Май 26, '24, 11:08 ...
От доматите ми още преди десетина дни един корен ми цъфна на пета китка и се самозадъни, но сега гледам, че в основата на последната китка пуща колтук.
Изображение
Пенкелер, кой е сорта, дето е завързал на тези къси междувъзлия?
Не знам сорта защото ми подариха 2 кофички от кисело мляко с по 5 корена за ранни като ми казаха, че са объркали сортовете и не знаят кой какъв е. Оранжерията ми беше отнесена от голямата буря в късна есен и не предполагах, че времето ще позволи да я изправя отново още в края на февруари, затова нямах готовност с ранен разсад. Предполагам поне, че в една кофичка е било само един сорт и така да имам само един или най много два сорта, но на други корени нямам повече от три китки, а на някои първа, че и втора липсват. Садих ги още в началото на април, но разсада беше вече прераснал и висок поне около 50 см. Сях ги легнали, като оставих над земята не повече от 15 см. Предполагам, че не са от купени семена, но още не съм питал за сортовете, които са сели. Единственото което ми казаха като ми даваха разсада и засега знам е, че са го полели поне веднъж с тор за разсади, на който видях опаковката и на него отдават буйния растеж:
https://www.sortovisemenabg.com/tor-za-razsadi
Ще питам за сортове, но независимо от това какви семена са били ще си взема семена от този корен поне да видя дали ще повтори резултата.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

diado-ilian написа: Май 27, '24, 08:42
Аз се добрах до този. https://agroconsult-buinov.com/produkt/ ... -fertikal/
Премерих го и установих че един буркан е точно за една леха (лехите са ми еднакви). Жената помни какъв буркан беше.
Нищо лично, но ако баба ми мереше курешките с буркани цяло село щеше да ѝ се смее.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6107
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2370 пъти
Получил благодарност: 1346 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

За оборския тор сме си установили мярка - обем 40 л за 5 м дължина.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от lidiq_macka »

https://ibb.co/n7vKB2S
Няколко от моите са такива.Не знам ще се оправят ли, или да ги скубя.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Taalgard »

luchiya.manolova написа: Май 26, '24, 06:45 Здравейте, да се включа и аз за сезалите. Слагам сезала още при засаждане под корена и съм много доволна. Първата година го забивах с една пръчка до корена на около 15-20 см дълбочина след засаждането на домата и пак беше ок. Ако слагам тунелче или бутилки в/у домата, сезала си е на земята до корена.
Имам въпрос относно електродите забити в земята до корена за да държат сезала. Това с което се заварява не е ли вредно да се разлага точно до корена. Нямам идея какво е.
За доматите си не мога да кажа нищо. Не съм при тях и се гледат сами вече 1 месец. Така ще са още един. Капково ги полива по 2 часа ( това са 2л вода) на всеки 4 дни. Отгоре са с навес, но ако вали много крайните ще са преполяти. Комшиите казват че са ок за сега, но подробности не мога да зная.
Някой да е чел за микро пластмасата ?
Аз лично маханах сезала и минах на канап.
При мен има растения над 1.50.
Първо върза златото на махараджата , второ беше германска ягода.
Ранния илди не е ранен при мен , още няма доматче.
При това смотано време поливам веднъж в седмицата.
п.с. утре ще снимам.
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Taalgard написа: Май 27, '24, 22:40 Някой да е чел за микро пластмасата ?
Аз лично маханах сезала и минах на канап.
Не е от любопитство, но вероятно кухнята ти е обзаведена само с китайски порцелан, а приборите златни и сребърни. Само не знам от къде купуваш минералната вода в стъклен амбалаж, но нали не съм любопитен няма да искам обяснение.
Но да не се разсейваме прекалено. Пластмасата ни залива отвсякъде, като започнеш от медицинските прибори и опаковки, та свършиш до кафе машината за обществено ползване, найлоновите опаковки и торбички в хранителните магазини. Един сезал забит в земята толкова много ни обърква, че чак изпадаме в истерия. Хайде нека да не се състезаваме кой е по-по-най, а всеки сам да преценява за себе си. И без друго журналисти непрекъснато ни облъчват с какви ли не противоречиви съвети и становища, от "специалисти на най високо ниво", че и сами да си провокираме страхове много ще ни дойде.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”