От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 163 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ичиконти »

Нямам какво да покажа в тоя дъжд от градината, но имам посетител скрил се в къщата от лошото време. Вече яде мухи навън. :D
Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5791
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2157 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Bambolina написа: Май 23, '24, 23:03
alys написа: Май 23, '24, 22:59 Ааа, пускам капковото и спирам след 20-30 мин., понякога след час.
Ами ще пробвам да увелича и поливането, пък да видим.
Подкрепям да има добро поливане. При мен поливането е през ден по един час. Но и доматите са ми още малки. В жегите поливам всеки ден. Понякога може да има капково, но точно на някои домати да не е добро поливането - запушена дюза, отклоняване на капката в друга посока. Когато корените са още малки, не достига достатъчно вода до тях. Тогава правя в земята мини вадичка, която са довежда капката до коренчето на конкретно доматче. И калций да се добави не е грешка, но съвет за това нямам, разчитам на торта от калифорнийски червей, който си има всичко и растението си дърпа каквото му е нужно.
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

Тутти написа: Май 24, '24, 11:00
Bambolina написа: Май 23, '24, 23:03
alys написа: Май 23, '24, 22:59 Ааа, пускам капковото и спирам след 20-30 мин., понякога след час.
Ами ще пробвам да увелича и поливането, пък да видим.
Подкрепям да има добро поливане. При мен поливането е през ден по един час. Но и доматите са ми още малки. В жегите поливам всеки ден. Понякога може да има капково, но точно на някои домати да не е добро поливането - запушена дюза, отклоняване на капката в друга посока. Когато корените са още малки, не достига достатъчно вода до тях. Тогава правя в земята мини вадичка, която са довежда капката до коренчето на конкретно доматче. И калций да се добави не е грешка, но съвет за това нямам, разчитам на торта от калифорнийски червей, който си има всичко и растението си дърпа каквото му е нужно.
Аз също добавих тор от калифорнийски червей и каменно брашно при засаждането. Явно наистина бъркам в поливането. Струваше ми се, че е достатъчно 30, 40 минути през ден, защото и времето беше хладно и дъждовно, но вероятно греша. Сега ще увелича на час и ще видя резултата. Направо ми е жал, че трябва да изхвърля толкова доматчета :cry:
Благодаря на всички за съветите! Ще махна почернелите, ще увелича поливките и дано да се оправят бързо :stiskam:
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

Мале, мале! Като чета колко поливате, трябва да си взема забележка. Аз от 02.05 при засаждането полях с по една каничка за мляко. После изпразвах един бидон от дъждовната вода- 120л около 17 май и след това с по една каничка за мляко полях с чкч, триходерма и калций. Така изглеждат.
Изображение
Семената сяти на 18 март и около 26-27 март.

Изображение

Изображение
На последната снимка трябва да е лудо чери, ама като му гледам цветчетата ще е само чери май :hmmmmmm: Имам още едно, но в саксия, което се удива да пуска култуци. Имам и едно засято при баба, но тя няма телефон с камера и нз как е.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2868 пъти
Получил благодарност: 1650 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Ели, доматите ти не изглеждат жадни. Може би защото си ги мулчирала се задържа влагата. Поливай на усет, а не какво четеш тук. Почвата е различна и ако засилиш поливките може да си направиш друга беля.
eli написа: Май 24, '24, 17:21 ...
На последната снимка трябва да е лудо чери, ама като му гледам цветчетата ще е само чери май :hmmmmmm: Имам още едно, но в саксия, което се удива да пуска култуци. Имам и едно засято при баба, но тя няма телефон с камера и нз как е.
Даже и на обикновено чери не ми прилича. На тях цветоносите са дълги ( а може и да бъркам :hmmm: ).
Ето как изглежда цвета на лудото чери

Изображение

А това геройче е от последните засадени от мечтица. Най малко, а първо се пъне да даде плод
БУДЁНОВКА
Изображение


А този гигант, който не съм махнала е на червено сърце Пъдарино - Краси Лазаров. Оставила съм го да видя каква маймуна ще излезе

Изображение

Зарекох се да не влизам в оранжерията няколко дни, но не го изпълних. Всеки ден ходя и всеки ден около час работа си отварям. Къде да привържа, къде да околтуча. И лента завързах, че големите кучета се научиха да се гонят през оранжерийте и ще ядат бой.

Изображение

И набързичко сковахме още едно компостерче, че едното се напълни. Малки са - колкото е платното на палета.
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

ичиконти написа: Май 24, '24, 08:16 Нямам какво да покажа в тоя дъжд от градината, но имам посетител скрил се в къщата от лошото време. Вече яде мухи навън. :D
Изображение

Изображение
Такива имам много из двора, но не ги закачам защото ми почистват от плужеци.
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 66
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 260 пъти
Получил благодарност: 106 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Здравейте, половината от доматите насадих преди седмица, останалите - вчера.
Времето ще се влошава, пак бури и дъждове. Правилото е първо третиране да се прави две седмици след засаждането. Ни тази година неприятелите тръгнаха много рано, вече има от черните мушици.
Довечера мисля да пръскам дръвчетата, розите и доматите, насадени миналата седмица. И се чудя дали да не мина у новите?

Изображение
luchiya.manolova
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юни 30, '20, 00:01
Местоположение: около София 767м. надморска височина
Дал благодарност: 72 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от luchiya.manolova »

Здравейте, да се включа и аз за сезалите. Слагам сезала още при засаждане под корена и съм много доволна. Първата година го забивах с една пръчка до корена на около 15-20 см дълбочина след засаждането на домата и пак беше ок. Ако слагам тунелче или бутилки в/у домата, сезала си е на земята до корена.
Имам въпрос относно електродите забити в земята до корена за да държат сезала. Това с което се заварява не е ли вредно да се разлага точно до корена. Нямам идея какво е.
За доматите си не мога да кажа нищо. Не съм при тях и се гледат сами вече 1 месец. Така ще са още един. Капково ги полива по 2 часа ( това са 2л вода) на всеки 4 дни. Отгоре са с навес, но ако вали много крайните ще са преполяти. Комшиите казват че са ок за сега, но подробности не мога да зная.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

luchiya.manolova написа: Май 26, '24, 06:45 Здравейте, да се включа и аз за сезалите. Слагам сезала още при засаждане под корена и съм много доволна. Първата година го забивах с една пръчка до корена на около 15-20 см дълбочина след засаждането на домата и пак беше ок. Ако слагам тунелче или бутилки в/у домата, сезала си е на земята до корена.
Имам въпрос относно електродите забити в земята до корена за да държат сезала. Това с което се заварява не е ли вредно да се разлага точно до корена. Нямам идея какво е.
За доматите си не мога да кажа нищо. Не съм при тях и се гледат сами вече 1 месец. Така ще са още един. Капково ги полива по 2 часа ( това са 2л вода) на всеки 4 дни. Отгоре са с навес, но ако вали много крайните ще са преполяти. Комшиите казват че са ок за сега, но подробности не мога да зная.
Аз също забивам сезала в земята, на 4-5 см. от корена, но го правя чак когато има опасност вече да се изкривят към земята. Преди няколко години бях гледал един клип и не знам сега как да го търся, не беше български и ми допадна начина, че е бърз и лесен. Ползвам такъв саморъчно изработен инструмент.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Дълбочината се избира опитно, според почвата и дълбочината на обработка. Веднага след забиването може да изглежда не много здраво закрепено, но тежестта на растението е надолу и няма как да се измъкне, а с поливките почвата се сляга толкова. че понякога наесен ми се налага да копая с лопата за да извадя сезала защото само с дърпане се къса. Когато ползвах по дебел сезал на върха не правех гаша (примка), а само възел, но с по тънкия възелчето става много малко и почти не задържа.
От доматите ми още преди десетина дни един корен ми цъфна на пета китка и се самозадъни, но сега гледам, че в основата на последната китка пуща колтук.

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5791
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2157 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

След като на 1 май засадихме с една дружка доматите и започнах поливките, изникнаха семеначета. Здравички, дебелички, разбира се безименни. Нищо не ми пречи догодина да пусна поливката преди да засаждам, например няколко седмици по-рано и това да помогне на семеначетата да поникнат. Аз безименни не искам, но всички от приятелите ми ще са доволни, защото всички разсадчета ще са все от добри домати. Те, приятелите, изобщо не търсят сорт, искат само салата.
И на мен няма да ми пречи да си засадя една леха със семенчета, да не се занимавам, за опит.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”