ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от eli »

https://www.google.com/search?q=ocimum+ ... s-wiz-serp Nastenka, Благодаря! Хахах, аз по аромата си го определих на босилек, по снимки и описание.... :eeeh: Но съм сгрешила. Държи се точно като мента и джоджен. Почервеняват му листата и е инвазивно растение като тях. Ще си потърся истински многогодишен босилек.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 130
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 48 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Nastenka »

Ocimum tenuiflorim от линка, е тулси или индийски свещен босилек. Може и да е многогодишен, но в Индия. Не издържа отрицателни температури. Освен това има специфичен аромат, не става за кулинария.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 435 пъти
Получил благодарност: 295 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от belika »

Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от lidiq_macka »

Изображение
Някой знае ли каква е тази подправка?По всичко прилича на джоджен, но миризмата е съвсем различна.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2866 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от pepelqshka71 »

На мента прилича.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от eli »

belika, Видях го в сайта, но ще се въздържа, щом навън няма да вирее...... Жалко, но саксийните тази година така ми се намножиха, че съм поставила вето на всички. Никакви, които не държат под 0 градуса.
lidiq_macka, май ще трябва да се чака да цъфне поне, щом не успяваш да го определиш по аромат. Ако може да го опишеш все ще се намери някой да разгадае. И моето не се знае какво е и ще чакам и цвета да покажа.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 435 пъти
Получил благодарност: 295 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от belika »

Това не е тулси, а друг вид растение. Вирее навън. Сега ми подариха мъничко коренче, което се надявам да отгледам. Не ти пратих линка, за да го купуваш, а да видиш името и снимката.

Момиче от форума ми го даде от градината си.

Тулси съм гледала от семена преди години, харесвам го много, но тази година се провалих с всички сортове босилек от семена и ще си запазя последните за друг сезон.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от eli »

belika, Аз разбрах и благодаря за линка. Четох описанието и там пише: "Ако го отглеждате при подходящи условия зимата - топло и светло, той наистина ще е многогодишен...........Издържа до температура +1 градуса,....." За това съм сигурна, че моят вид не е този. Обаче ако има вид, който издържа зимата ще съм :wooow2: Макар, че това в моята градина не му отстъпва по аромат, стига да не се прекали с подправянето. И да се прекали, специално аз нямам проблем с никоя подправка, освен с една :chchaa:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

lidiq_macka написа: Май 23, '24, 17:11 Изображение
Някой знае ли каква е тази подправка?По всичко прилича на джоджен, но миризмата е съвсем различна.
Маци,преди няколко години ти пратих коренчета от рилски джоджен,мента,калоферче и не помня още какво.Та това от снимката ако е в твоята градинка,и ако си засадила това което ти пратих,да знаеш че е мента...Най-хубавият ментов чай който съм пил е точно от тази мента..
Аватар
didkec
Виенско кафе
Мнения: 498
Регистриран на: Ное 25, '09, 19:11
Местоположение: Den Haag
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 42 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от didkec »

Здравейте! Имам въпрос относно босилека, вчера накупих няколко вида босилек, ще ги сложа в отделни саксии, но могат ли да са заедно на едно място или да ги сложа по далеч един от друг?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”