От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2866 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

За мен е върхово гниене. Оранжерията ти изглежда образцова. На голямо разстояние са и са с добро проветрение. Колко често ги поливаш и по колко? Може да не им е достатъчно водата. Може би по рядко, но по обилно е по добрия вариант.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

pepelqshka71 написа: Май 23, '24, 22:25 За мен е върхово гниене. Оранжерията ти изглежда образцова. На голямо разстояние са и са с добро проветрение. Колко често ги поливаш и по колко? Може да не им е достатъчно водата. Може би по рядко, но по обилно е по добрия вариант.
Благодаря, Пепеляшче! Поливам през ден по 30 минути. Явно не е правилно, но с това променливо време/дъжд, слънце, студ, жега/ и аз не знам колко често и по колко трябва. Аз съм уикенд градинар и не мога да ги наблюдавам ежедневно. Сега се чудя как да процедирам. Забелязах, че има и доста изсъхнали и опадали цветчета, отчупени направо от дръжчицата.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Bambolina написа: Май 23, '24, 22:04 И аз да се оплача. Това върхово гниене ли е според вас или нещо друго?
Изображение
Не знам дали е същото, но ми прилича повече на съхнене върха на самия домат. При върховото гниене мисля, че петното е воднисто. Подобно изсъхване на върха ми се е случвало на два пъти в различни сезони и не съм правил наблюдения в детайли, но в някакъв момент петното престава да се разпространява встрани и си засъхва само повредената част. Първия път беше преди няколко години и различните по големина петна от малка точка достигаха максимум до една стотинка. Втори път ми се случи миналия сезон като на някои домати се стигаше до повреда почти на цялата долна половина. Тогава забелязах, че когато домата започне да зрее узряването не е равномерно, а част от него става червен докато тази която по късно засъхва продължава да стои зелена. Всичко това обаче ми се получаваше само на корени от един и същ сорт (подарени и неизвестен сорт), като не всички домати на един и същ корен страдаха от този проблем. Затова го отдавам на сортова особеност. При теб е още рано за зреене и може би е различно, но обърни внимание дали различните корени са от един и същ сорт.
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

penkeler написа: Май 23, '24, 22:38
Bambolina написа: Май 23, '24, 22:04 И аз да се оплача. Това върхово гниене ли е според вас или нещо друго?
Изображение
Не знам дали е същото, но ми прилича повече на съхнене върха на самия домат. При върховото гниене мисля, че петното е воднисто. Подобно изсъхване на върха ми се е случвало на два пъти в различни сезони и не съм правил наблюдения в детайли, но в някакъв момент петното престава да се разпространява встрани и си засъхва само повредената част. Първия път беше преди няколко години и различните по големина петна от малка точка достигаха максимум до една стотинка. Втори път ми се случи миналия сезон като на някои домати се стигаше до повреда почти на цялата долна половина. Тогава забелязах, че когато домата започне да зрее узряването не е равномерно, а част от него става червен докато тази която по късно засъхва продължава да стои зелена. Всичко това обаче ми се получаваше само на корени от един и същ сорт (подарени и неизвестен сорт), като не всички домати на един и същ корен страдаха от този проблем. Затова го отдавам на сортова особеност. При теб е още рано за зреене и може би е различно, но обърни внимание дали различните корени са от един и същ сорт.
От различни сортове са, но са все розови - Яша, Розов издължен, Розов екстра/мои семена/, Брендиуайн. Интересното е, че не всички от един и същи сорт имат този проблем.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Мисля, че върхово гниене се получава по-често от засушаване, отколкото от преполиване. Особено пречи прекалено топлият въздух. Това са мои констатации. Понякога е сортов дефект. Имало е сортове, които са ме "сюрпризирали" с постоянно върхово гниене. Знам, че е добре да се напръскат растенията с калций (но не съм запомнила детайлите). Моите домати ги поливам всеки ден, но почвата е доста отцедлива.
П.П. При мене Яша и Розов издължен не са имали върхово гниене.
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

alys написа: Май 23, '24, 22:48 Мисля, че върхово гниене се получава по-често от засушаване, отколкото от преполиване. Особено пречи прекалено топлият въздух. Това са мои констатации. Понякога е сортов дефект. Имало е сортове, които са ме "сюрпризирали" с постоянно върхово гниене. Знам, че е добре да се напръскат растенията с калций (но не съм запомнила детайлите). Моите домати ги поливам всеки ден, но почвата е доста отцедлива.
П.П. При мене Яша и Розов издължен не са имали върхово гниене.
Имам калцинит. Утре ще напръскам и дано да има ефект. А с какво количество вода на корен поливаш ориентировъчно? Знам, че е индивидуално, но все пак?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Ааа, пускам капковото и спирам след 20-30 мин., понякога след час.
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

alys написа: Май 23, '24, 22:59 Ааа, пускам капковото и спирам след 20-30 мин., понякога след час.
Ами ще пробвам да увелича и поливането, пък да видим.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

ugod,как пък обърка семена от пипер със семена от домат...Питам аз.. :lol:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2866 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

alys написа: Май 23, '24, 22:59 Ааа, пускам капковото и спирам след 20-30 мин., понякога след час.
Някъде назад в темата бяхме разисквали за капковото. Съвета беше, че за да са добре поляти трябва накапаните кръгчета да се достигнат (съединят). Аз засякох при мен - отнема около 1,5-2 часа. За сега така поливам, но пък през 7-10дни. Навън е влажно и по трудно се изпарява влагата от почвата.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”