Нашите градини 2024

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5300
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от Daniela Pargu »

Лилка, :tzeluvka:
аз се сещам само за едно -
-- мога да подсигуря другарче на твоя дрян - да не пътува самичък ! :angelche:
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5068
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 968 пъти
Получил благодарност: 1859 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от мечтица »

Lilly написа: Май 23, '24, 12:57
borislava.kirilova написа: Май 22, '24, 19:34 Поздрави от моята МАЙска градина! Снимки от 01.05.2024-08.05.2024г.

Тук шоуто го прави Cornus x rutgersensis 'Celestial Shadow' - засаден февруари'24. В нашата къща сме влюбени в това дърво. Цъфтежът продължи повече от 1.5 месеца.
...
Подла жена си ти , Борислава :tzeluvka:
Преди 99 поръчки съм казала , че повече нищо няма да поръчвам . Какво да го правя сега тоя дрян ... :hmmm:
Ваууу...Лилко и мен сън не ме хвана от снощи :lol: :tzvetoman:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4919
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 394 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от Di_Va »

Lilly написа: Май 23, '24, 12:57
borislava.kirilova написа: Май 22, '24, 19:34 Поздрави от моята МАЙска градина! Снимки от 01.05.2024-08.05.2024г.

Тук шоуто го прави Cornus x rutgersensis 'Celestial Shadow' - засаден февруари'24. В нашата къща сме влюбени в това дърво. Цъфтежът продължи повече от 1.5 месеца.
...
Подла жена си ти , Борислава :tzeluvka:
Преди 99 поръчки съм казала , че повече нищо няма да поръчвам . Какво да го правя сега тоя дрян ... :hmmm:
Лили, и аз като Дани :tzeluvka:

quote="Daniela Pargu" post_id=1074152 time=1716459981 user_id=6154]
Лилка, :tzeluvka:
аз се сещам само за едно -
-- мога да подсигуря другарче на твоя дрян - да не пътува самичък ! :angelche:
[/quote]
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2421 пъти
Получил благодарност: 129 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от трепетлика »

Лили , и аз го залюбих тоз дрян . . .
Аватар
didkec
Виенско кафе
Мнения: 498
Регистриран на: Ное 25, '09, 19:11
Местоположение: Den Haag
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 42 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от didkec »

Една снимка от предния и задния двор :)
Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2153 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от Тутти »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 654
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 189 пъти
Получил благодарност: 138 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от Angelina_S »

Ееее, след това вече няма спокойствие!
Тутти, адмирации!
От една страна, аз кротко и безропотно понасям всички ваши РОЗИ, вашите божури барцели и bowl of не знам кое си. За божурите също някога четох, че предпочитат варовити почви. Не стига, че 4-5 поръчах, уж да са жълти и – ни един! Всичките розови излязоха... Ами и тези, които си отговарят на сорта, щат да им преработвам почвата, за да се окопитят. (А аз това не съм го правила баш...)

На петата снимка отгоре надолу – това пълзяща хортензия ли е или шизофрагма? Аз купих розова шизофрагма преди 10 години поне, стои си в основите на къщичко-пързалката, по-малка от най-близкия съседен ирис. Не пълзи нагоре. За цвят не е и помисляла. Засадих я заедно с един клематис "Монтана", който вече превзема и 80-годишния лъжекипарис пред къщата. И една бяла роза Банксия курдисах там, след време сигур и тя ще иска да ме изнесе от нас "с парцалите", но шизофрагмата е самата девическа свенливост, стои си в ъгъла, свела глава и не мърда! Ако някой има опит (и прочете въпроса)... Всъщност, дали няма ТЕМА!?

Червенолистното чудо в центъра на хвойните какво е?!
И изобщо, ТУТТИ, да ти имам ансамблите от иглолистни!
У нас има вековни (почти) лъжекипариси и някакви видове смърч – също много стари, от дядовци и баби, живели по къщите на мъжовия ми род. И аз, бидейки дете "от полето", като дойдох тук, не исках да чуя повече за нищо с иглички. Бостан и лозе, пипер и домати – това беше моят идеал! Ама не ставааааа... :mrgreen: Игличките, така или иначе, ги отказах от самото начало.
Но като гледам тази акварелна пластичност на твоите иглолистни групи и като си представя, че това държи градината оформена и през зимния сезон, възхищавам се на теб, на Люб и на всички умове, които са го измислили, видели, прочели, па тогава са взели да го правят – градинското изкуство!
Изобщо, тази тема е богатство: строителство на култови обекти, като за друидски ритуали (Гевкати :bzzzz:), домати, които раждат рози (Снежанка), червенолистна (почти кафява) хортензия (Лили), и Борето, която освен дето има градина и енциклопедични знания, сипе кадри като за изложба, ако ще един окапал бодил да е в центъра!
:liubov2:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1963 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от Гео, граф »

Тути, заради твоята Балерина и тази на Люб (отдясно на входната врата под брезата) си поръчах и аз :sheart: . Засадих я през февруари, колкото табуретка е, а вече има китки пъпки :wooow2:

А този кедър (ако е кедър) дето стърчи над всички, страшно много ми прилича на Разпределителната шапка от Хогуърдс :sgiggle:
Тутти написа: Май 27, '24, 08:32 Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2153 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от Тутти »

Angelina_S, благодаря за хубавите думи. Пълзящата хортензия е тази, която покрива мрежата на навеса за коли. Стана като стена и много расте, самата прелест. Зимата с кривите клони също е красива. Купих я най-случайно от един разсадник, който вече го няма, защото там има село с няколко входа и на много етажи. “Тис” се казваше.
Сега за това колко сме умни…та така сме си направили градината…ми не сме ние най-умните. Нановски ни озелениха градината, но само храсти и дървета - широколистни и иглолистни. Това си остана като структура, зиме и лете. Ние после им се оплакахме колко е празно и колко малко растения имаме, а те ни обясниха, че след десет години ще режем джунгла, както си му е реда. Но нито ние, нито те очаквахме всичко да расте толкова много. Почвата е леко кисела, ама леко. Подпочвената вода е много богата на минерали. Това обяснява растежа. А после рози, божури, ириси и всичко друго си е лично моя лудост, която ми създава работа пак целогодишно, но понеже сама си го причиних, си трая. Ако не се бях подлудила от форума, и си беше останала онази спокойна иглолистно-храстово-дървесна градина, щях да си местя само столчето с пухена възглавничка и да си пия нещо. Ех…
Това, което е в центъра на юниперусите е плачещо декоративно дъбче. Много си го обичам, като кринолин е. Кафяво-винен цвят, лъскаво и много подредено. Не го режа изобщо, то си е все същото.
Гео, забравила съм, че така се казва тази шапка, потърсих да я видя.
Изображение
Вярно прилича на нея лъжекипариса. Съседката, която не знае за тази шапка, го нарича “малко конче”.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Нашите градини 2024

Мнение от ljuboznatelna »

Тутти, отдавна чакам тия гледки! Прекрасно е, показвай още! Малки идват снимките, но си увеличих целия екран :)
Angelina_S написа: Май 27, '24, 10:31 шизофрагмата е самата девическа свенливост, стои си в ъгъла, свела глава и не мърда! Ако някой има опит (и прочете въпроса)... Всъщност, дали няма ТЕМА!?
Не знам има ли тема, но аз реших да насадя една до върбата, преди повече от 10г. Върбата, освен , че е на песъчливо, изсмуква водата първа, и хортензията не само, че не се качи по ствола ѝ, ами направи за това време три клона по 60см, които аз закопах да вкореня, за да си извадя някой някога.
Миналата година засадих един вече на светло, и без конкуренция, до къщичката.Слънце я грее не повече от 2 часа, но е винаги светло. Тази година имах три цвята :D https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP ... authuser=0
Гледах руско видео в ютуб, градинарката се оплака, че трябва да я подрязва :). Там подпочвените води били много високи, и това много ѝ харесвало. Моята не е от най-полятите, може би затова и расте бавно.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”