От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Миша »

pepelqshka71 написа: Май 14, '24, 20:09
penkeler написа: Май 14, '24, 15:20 ... Замислям се обаче след коментара на >> pepelqshka71 Пон. Май 13, 2024 6:21 pm >>на стр. 146 дали наистина всеки ще се налага да определя опитно процента на засенчване според условията си или при нея е имало и друга причина.
Ааа, аз съм градинарка от 3-4 години, но преди мен зеленчуците ги гледаше ММ и резултата беше същия (изгаряха). Затова се заех по сериозно аз да се занимавам със градината, а той да си гледа лозето и овошките (като той ги реже, а за пръскането пак аз казвам кога и с какво, правя разкомбуша в пръскачката и го пускам да пръска). Та... живея в Козлодуй до река Дунав. Това, че съм на 500м от реката не ме спасява лятото. От години юли и август при нас не капва капка дъжд, а температурите са 38-40градуса ( по миналата година държаха една седмица 46). Със мрежа 40% (проба-грешка), установихме, че е грешка - изгоряхя - не бяха като опърлени, но и растенията и плодовете имаха пригор по тях. За това на другата година се ядосах и купих 70%-оказа се много добре при нашите условия. И домата и пипера и тиквичките се развиха чудесно, като не са се издължавали или изсветлявали. Родиха си перфектно. Редовете са ми били винаги ориентирани изток-запад (напук на всички влогове, които изгледах и съветите за север-юг). За мен си остава по правилния начин изток-запад, но ще е дълго да го обяснявам та...
Дори при нас, в софийско, в средата на лятото на ниските оранжерии слагаме второ засенчващо 40 %, , така в началото и в края на годината сме на 40 %, в горещите дни на 80 % засенчване. Големите оранжерии са с 30 % засенчване само в средата на лятото.

Оранжериите са изток-запад ориентирани.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 650
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 96 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

ичиконти написа: Май 15, '24, 12:35
Така е и със зеленчукопроизводството. Тезата "Баба е правила така, така ще правя и аз." е само наполовина вярна. При баба ти светът не е бил толкова глобален и болестите, и вредителите не са се премествали толкова бързо по континентите. Сега със самолетите и корабите вредителите идват живи, готови да се заселят.
Засушаването към днешен момент /през юли-октомври/ е факт в 21 в. Това няма как да не се отрази на растенията, които гледаме. Естествено ще се опитваме да ги предпазим със засенчваща мрежа, ама баба ми която е била млада през 30-те и 40-те на й се е налагало. Киселинни дъжнове е имало и преди, заради индустрията, но аз за 6 г. навън домат и зеленчуци не можах да отгледам, докато не си взех оранжерия преди 4 г. Пълен леш беше. Откривам найлона на тунелната ми малка оранжерия на 14-ти юни и на 30-ти юни всичките растения бяха оскубани и в контейнера за боклук почернели.
Трябва да съм бил десетина годишен, когато въпросната моя баба Мария ми каза в един август -Внуче, ей те тоя домат, дето сега го окопаваш му трябва дъжд. Викам й -Бабо на мен дъжд през август не ми трябва, щото ще ходя на море. Искам слънце. Пък тя ми добавя-Едно време през август валеше всеки ден следобед. Това искрено ме изуми. Разговорът е от началото на 80-те. Климатът рязко се е променил от 30-те на 20 в. до 80-те. А още по-рязко от тогава до днешен ден.
Деретата, които в детството ми течаха с малък дебит, вече са сухи!
Приказвам си оня ден с един възрастен човек, който се оказа приятел в младите години с баща ми. Даде ми семки от тикви и ми се оплака, че в селото където живее, гераните/кладенците/бунарите на хората в селото от година на година пресъхват и не могат да поливат.
За добро настроение обаче, една снимка на загубения гъбар със сярна/ядлива гъба, край пълноводното дере Крапец.

Когато си малък баба ти (или дядо ти-който е по-приказливия в семейството) изглежда велика. Всичко може, всичко знае, разказва ти какви ли не неща. Ти слушаш, запомняш, "баси колко много знай таа"и се формира личността ти. В спомените ти, остава някаква велика личност. А тя или той си е бил обикновен човек. Със грешките, със заблудите и т.н. Човешката памет е избирателна, избира какво да запомни и как да го запомни. Ако за една и съща случка разпиташ няколко души присъствали, получаваш доста отличаващи се разкази. Земята се създала много преди хората и през цялото време глобално се е променяла, много преди хората да се пръкнат и да и тъпчат почвата. Времето винаги си е било променливо на периоди и това си е неговия начин да си джитка. А като ми се изпъне някой възрастен: "Едно време какви зими с какви снегове имашеее.." Те всички си спомнят една зима с дебел сняг, а това че две години преди това за цяла зима са паднали само две снежинки изобщо не е влязло в спомените. Това едното. Другото е че: на малките се казва това, което ще ги поведе, вкара, насочи в правилния път. Чисто юридически погледнато бабите си измислят и лъжат много повече от политиците. То не са торбалани, то не са баби Меци, феи и принцеси и ...... абе фантазията изобщо не може да си представи необхватния свят на бабини измислици. И в повечето случаи не го правят нарочно, а ей така, от вътре си им идва. Така че съвет: Винаги слагай малко съмнение и проверявай каквото са ти казали. :daaa:

Сега, да не ме вземете за някакъв бабомразец! Няма такова нещо! Аз обичам бабите!

Поздравявам всички баби с любимата си песен за тях:


Ичи, знаеш ли какво значи "Крапец"?.... не мога да намеря опцията за спойлер
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6105
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2367 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Задрасканото око е
► Виж съдържание
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от lidiq_macka »

Здравейте.Не знам дали и при други е така, обаче с всяка следваща година болестите и неприятелите при мен идват все по-рано.Като този имах няколко.Не изтрая ❤️ да ги гледа и ги подмених.Въпросът е какво е заболяването?Ако е от студа, на другите да не им е топло?
Изображение
Snejanka
Дълго кафе
Мнения: 107
Регистриран на: Ное 17, '21, 12:00
Дал благодарност: 135 пъти
Получил благодарност: 77 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Snejanka »

Много неясна снимка .Пробвай се да снимаш отстрани ,отгоре и по- близко .
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от lidiq_macka »

Snejanka написа: Май 16, '24, 11:44 Много неясна снимка .Пробвай се да снимаш отстрани ,отгоре и по- близко .
Направих няколко снимки, тази беше най-хубавата.Вече го оскубах, но ми се ще да знам защо стана така.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 163 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ичиконти »

diado-ilian написа: Май 15, '24, 16:22
Ичи, знаеш ли какво значи "Крапец"?.... не мога да намеря опцията за спойлер
Не съм проверявал и не знам какво означава. Знам, че язовира и дерето от него преди са се казвали "Турски острец" по името на селото Малиново до 1971 г. Дерето се влива в яз."Ал. Стамболийски".
Изображение
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 435 пъти
Получил благодарност: 295 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от belika »

lidiq_macka написа: Май 16, '24, 10:53 Здравейте.Не знам дали и при други е така, обаче с всяка следваща година болестите и неприятелите при мен идват все по-рано.Като този имах няколко.Не изтрая ❤️ да ги гледа и ги подмених.Въпросът е какво е заболяването?Ако е от студа, на другите да не им е топло?
Изображение
Според търсене по картинка: физиологично завиване на листенцата, не е болест. Според мен жалко, че си го махнала.

И при мен навън на студа без укритие някои са така натъжени. Новите листенца са ок обаче. Не мисля, че са болни.
https://extension.oregonstate.edu/catal ... oll-tomato
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от lidiq_macka »

belika написа: Май 16, '24, 17:16
lidiq_macka написа: Май 16, '24, 10:53 Здравейте.Не знам дали и при други е така, обаче с всяка следваща година болестите и неприятелите при мен идват все по-рано.Като този имах няколко.Не изтрая ❤️ да ги гледа и ги подмених.Въпросът е какво е заболяването?Ако е от студа, на другите да не им е топло?
Изображение
Според търсене по картинка: физиологично завиване на листенцата, не е болест. Според мен жалко, че си го махнала.

И при мен навън на студа без укритие някои са така натъжени. Новите листенца са ок обаче. Не мисля, че са болни.
https://extension.oregonstate.edu/catal ... oll-tomato
Благодаря.Беше ми трън в очите и не даваше никакви индикации за оправяне.Имах резервен разсад и го подмених.
За първа година имам и дебели зелени въшки по доматите.А за разкош в началото на май видях и яйца на миризливки.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Мария Николова »

Глас от публиката.
В земеделието има едно понятие сеитбооборот.
Площ, заета от зеленчуци, се ползва 4-5 години. Задължително се сеят житни култури през следващите 4-5 години.
За това време натрупаните в почвата вредни патогени и вредители загиват без "гостоприемника".
В малките размери на градините може да смените за няколко години зеленчуковата част от градината с цветна насаждения.
Тредоемко е, но само който го направи, ще може да ви каже какъв е резултатът.
Не се съмнявам, че ще е отличен. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”