От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

Втора година пръскам с Бактоген всичко което е предназначено за съхранение-лук,чесън,ябълки,грозде,картофи,чушки,луковици от цветя и втора година успявам да запазя вичко в прекрасно състояние до май и началото на юни..Хич не ми трябва да си го обяснявам физиологично,по-важно ми е че си имам собствени продукти около 10 месеца след събирането им.Мисля,че тази година ще имам лук и чесън до нова реколта,а това са 12 месеца...Мъъхъ...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

ivko69 написа: Май 11, '24, 23:45 Втора година пръскам с Бактоген всичко което е предназначено за съхранение-лук,чесън,ябълки,грозде,картофи,чушки,луковици от цветя и втора година успявам да запазя вичко в прекрасно състояние до май и началото на юни..Хич не ми трябва да си го обяснявам физиологично,по-важно ми е че си имам собствени продукти около 10 месеца след събирането им.Мисля,че тази година ще имам лук и чесън до нова реколта,а това са 12 месеца...Мъъхъ...
Супер, това се иска :daaa: Все пак, на мен от чисто любопитство ми е интересно, как нещо противогъбично и противобактериално стопира вегетацията на луковичните. За сушените чушки си има обяснение. Както и да е, важното е, че реколтата се запазва дълго. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 724 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Пепеляш,ти успя ли да ползваш Бактоген и Триходерма миналата година при доматите?
Ще потърся повече информация за тези препарати.
А сега ще си търся от тези лепенки дето гледам,че сте ги накачили по парниците.
Тъмо бях започнала да режа и надписвам лентички от кофички с кисело мляко,че си нямах табелки и вчера минах през Пепко.Пуснали са табелки 60бр за 3лв.Взех си и за другата година да имам :lol:
Иначе това с кофичките щеше да свърши май идеална работа.Хем икономично,бързо става и можеш много да си режеш,сменяш надписи.
Аз забивам табелките в земята ,но после може и да променя начина.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7803
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2718 пъти
Получил благодарност: 1545 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Shami написа: Май 12, '24, 09:40 Пепеляш,ти успя ли да ползваш Бактоген и Триходерма миналата година при доматите?
...
Триходерма ползвам постоянно. Още от засяването на семената. Бактоген ползвах, когато маната вече беше унищожила повече от половината растения, но имаше ефект.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1094
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 404 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от belika »



Боги, Мечтица, Янчето ❤️ 🌻 🍀

Всички са живи!

:ieeee:
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 649
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 94 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

kim написа: Май 11, '24, 23:33
penkeler написа: Май 11, '24, 23:00
kim написа: Май 11, '24, 22:38 Това с непокълването на лука и чесъна как се обяснява физиологично? Нали Бактоген действа противогъбично и антибактериално? С какво въздейства на лука и чесъна, за да не изкуфеят и да покълнат, като това с покълването си им е вегетативния ритъм?
Аз също се замислих по този въпрос, но тъй като резултата е факт, а не само теория и не знам дали съм прав, но предполагам спорите на препарата (гъба или бактерия) поемат влагата от въздуха (ако разбира се влагата е в някакви допустими граници) обезвлажняват повърхността на луковиците и ако температурата е ниска, а светлината също е оскъдна те не се чувстват в благоприятна среда за да се провокира развитие. Образно казано за тях все още е нощ (или зима) и е рано за разбуждане. Може за някого това да изглежда смешно или наивно, но и да не сме прави практиката е по показателна от нашите разсъждения.
Ами не е съвсем така. Забравяла съм доста луковични затворени, на хладно и на тъмно и въпреки това си кълнят.
Че е факт при Ивко, спор няма. Но как всъщност се обяснява това стопиране?
Аз залагам че не е само бактогена. Мисля че главния виновник е майстора. Освен да ги напръска той ги е поставил и поддържал в подходяща среда като температура и влажност (проветряване). Освен това в предишен пост беше казал нещо от рода на:"каквото и да заложа напоследък се триходерма се получава, май съм напълнил всичко наоколо". Нищо чудно средата около него да може да се нарече стерилна. щом става дума за Ивко, аз не бих заложил само на едно нещо.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1739
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Shami написа: Май 12, '24, 09:40 Иначе това с кофичките щеше да свърши май идеална работа.Хем икономично,бързо става и можеш много да си режеш,сменяш надписи.
Аз забивам табелките в земята ,но после може и да променя начина.
Кофичките от слънцето и светлината стават крехки и много трошливи. Това може да се получи даже само за едно лято и да си напълниш оранжерията с натрошени на дребно боклуци, които не изгниват.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 724 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

penkeler написа: Май 12, '24, 13:43
Shami написа: Май 12, '24, 09:40 Иначе това с кофичките щеше да свърши май идеална работа.Хем икономично,бързо става и можеш много да си режеш,сменяш надписи.
Аз забивам табелките в земята ,но после може и да променя начина.
Кофичките от слънцето и светлината стават крехки и много трошливи. Това може да се получи даже само за едно лято и да си напълниш оранжерията с натрошени на дребно боклуци, които не изгниват.
Охо,незнаех :shock: Не съобразих изобщо за това.
Благодаря Penkeler :daaa:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1739
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

pepelqshka71 написа: Май 12, '24, 10:21 Триходерма ползвам постоянно. Още от засяването на семената. Бактоген ползвах, когато маната вече беше унищожила повече от половината растения, но имаше ефект.
В жегите над 28-30°C триходермата не издържа и по голямата част от нея умира. Бактогена има почти същото действие, но издържа на значително по високи температури.
P. S.
Естествено в природата бактерията се развива в старо сено и от там идва наименованието "сенна пръчица". Практиката в предишни времена на примитивни извличания е била да сварят старо сено, където от температурата на вряла вода всичко измира, а спорите на сенната пръчица не и след като водата се охлади с нея са пръскали.
Последно промяна от penkeler на Май 12, '24, 14:05, променено общо 1 път.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1094
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 404 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от belika »

В Инстаграм германките си дялкат клечици и тях надписват и забучват. Не съм опитвала, но на вид е много по-естествено от лентичките кофички от кисело мляко, дори от истинските етикети за забиване.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”