От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1718
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Отдавна се каня да експериментирам със самоделна спиртна (алкохолна) горелка, но така и не съм го пробвал. Тази зима бях без оранжерия защото още есента бурята ми я повреди сериозно. Все пак мисля, че някой от тези методи ще има по добър ефект.



А има и такива работещи с отработено масло или олио.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Реших да си направя 3-тя оранжерия.Този път реших да използвам за основа стари палети.За сега тя няма угледен вид тъй, като всеки ден вали и нямам възможност да работя по нея.Смятам да премахна доста дъски от палетите за да стане по светла долната част.Но се надявам времето скоро да започне да се оправя.Както се казва по -добре нещо отколкото нищо.Оранжерията е 6 на 2 метра.Нямам големи възможности, понеже все пак съм под наем в Англия и не желая да влагам по- големи средства .Ако бях в България, там имам различни инструменти и щеше да изглежда по друг начин.Но каквото толкова.:)

Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7730
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Shami написа: Апр 28, '24, 17:04 ...
Пак парници,ама по-малки.
То аз искам парник ,този ми е малък нещо.И на майтап рекох на ММ,че и аз искам.
И той рече,че ще ми вземе още един.
Е сега как да откажа,направо измъчих душата си....
За половината пари.
Шами, ти погледна ли размера???
3/2/2 - има и снимка. Прилича на правена по ръчен труд от слепите. Тънки пръчки и супер малка. Обикновено се използва да си изкараш пикираните зеленчуци, когато температурите са над 5 градуса. Ако ще я ползваш за да насадиш домати - нямаш шанс за два реда от страни - много е скосена и ниска. Значи един ред по средата. Като оставиш по 50см от към вратите и ти остават 2м за един ред домати. Преко сили ще ги нагъстиш 8 стръка. Е... струва ли си за 8 стръка 170лв :hmmm: .
Коментирам само за да не се оплакваш после. Не гледай цената( за теб ниска, за мен висока за 8 стръка домат), гледай какво ще ти свърши работа. ЕФтиното винаги излиза по скъпо...Обмисли го...Малките оранжерии трудно се проветряват, зеленчуците се запарват и тръгват гъбни заболявания... няма спасение. Моята малка оранжерия е 6/3/2,10 и пак се запарва много лятото, затова прибягнах до по голяма - да може да минава повече въздух. Твоя мъж е работлив. Не може ли да ти сглоби една нормална оранжерийка. Тук колегите показват ръчно направени - хем по ефтини, хем по удобни...
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1010
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от хортензия »

Шами не си хвърляй парите на вятъра.В тази оранжерия може да си отглеждаш разсад ,но не и домати -всичко ще се спари при първите жеги.Когато е малък парника температурата се качва светкавично ,а проветрението не е добро и всичко втасва.Споделям ти личен опит .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8538
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Не може,чака го втори етаж да вдига.Всичко сам си прави,е аз и децата помагаме.
Като имаш на предвид,че досега не е зидал и прочее изобщо незнам какво мисли.
И всичко много бавно ни става.И тока той ще свързва,абе всичко каквото трябва по строеж и прочее.Мен,ако ме питаш по-добре е да си викнеме човек да го направи .Хем ще е бързо,хем ще си разбира от работата.Ама той не дава и дума да се издума по този въпрос.И ако го зачакам и парника да ми прави ,то няма да е в близката петилетка.
Затова не искам да му досаждам и с това да се занимава.Ако не трябваше да се вдига етажа можеше и да подхване парника.Но няма как,трябва да отделим единя младеж,че да може снаха да доведе.Да са си отделно домакинство.Не ме питай какво ще правим с втория младеж,сигурно трети етаж.Но разрешение имаме само за втори такъв,та незнам.
За парника може и да си права Пепеляш.Мъничък е,но може за краставици ,нещо такова ми се завъртя като идея.
Сега прочетох и Хортензия.
Ми то всяко зло за добро,нали ги и нямаше та не взехме.А народа ги дебне иначе.Всички малки парници са раззети.Имам в предвид дето са на сметка де.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7730
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Shami написа: Апр 28, '24, 21:10 ...
Ми то всяко зло за добро,нали ги и нямаше та не взехме.А народа ги дебне иначе.Всички малки парници са раззети.Имам в предвид дето са на сметка де.
Ето ти я, даже по ефтина:
http://mashinionline.com/product/2875/o ... plekt.html
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8538
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Вярно,обаче аз се отказах нещо,разубедихте ме.
Но ще кажа на съседа,ако иска да си поръча.Той търси специално малка защото няма място за голяма вдигнал е вече два етажа къща в страни на двора понеже пък има две момичета :lol: ,та за тях да има по етаж и място има само за малко парниче и гараж.
Докато вдигаше къщата момичетата се омъжиха и деца проимаха :lol: Пак така като ММ всичко сам си прави.
Незнам,но направо ме накарахте да се замисля.Много става жега в тая оранжерия и си трябва голяма или нещо да се мисли по въпроса.То по-добре е само навес да се сложи тогава.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 557
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от НАМ »

Някой успял ли е да пребори миризливките с био-средства? Виждам ги все по-често вече. Миналата година нападнаха доматите в Споделената градина и от това се промени вкусът им - не към добро.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6075
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Малките парници са добри за отглеждане на разсад, но трябва да са сложени вътре в голяма оранжерия. През деня парничето се отваря, привечер се затваря. Вътре около таблите с разсад се слагат легнали буутилки с вода за акумулиране на топлина. Като се затвори привечер парничето, се завива с 3-4 ката агривело (агрил). Това е от моя опит.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1718
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

НАМ написа: Апр 29, '24, 09:32 Някой успял ли е да пребори миризливките с био-средства? Виждам ги все по-често вече. Миналата година нападнаха доматите в Споделената градина и от това се промени вкусът им - не към добро.
В мрежата се говори за добър ефект при периодично поръсване с диатомит /инфузорна пръст, кизелгур/ като инсектицид, но намирах само малки разфасовки и излизаше много скъпо. Пишат, че е безвреден и го ползват като хранителна добавка за преживни животни, а в някои случаи за лечение и за хора.
https://bilkite.net/product/diatomichna ... ra-100-gr/
Не съм го пробвал защото при нужда се посипва по обилно по растенията и си трябва количество, а при мен постепенно намаляха и миналия сезон даже вече не бяха голяма напаст, но намерих по изгодна оферта за тази цел без да съм проверявал за наличност.
https://agro-sdelka.bg/10156?slink=torove-i-preparati
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”