От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1704
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 313 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

ugod написа: Апр 23, '24, 23:22 А тук има още една част,която не знам как се нарича .
Ако правилно се ориентирам това тяло е преработено за LED пури и това е електронен баласт за запалване. На практика това е новото управление за работа на LED пурите, а дроселите и стартерите вече не са необходими и са изключени от системата. Затова има прекъснати или отстранени кабели от старата схема за луминисцентни пури..
https://ledspares.co.uk/products/helvar-l58a-t
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от greeneyed »

Това е LED осветител с авариен блок 180 мин/ ако спре тока, ще свети 3 часа/. Клипът не е достъпен, за да се види нещо повече. Двата дросела на Helvar са ненужни и техните връзки са прекъснати.Ако направиш хубава снимка на драйвера, ще видим как да го свържеш към мрежата.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
mimo2006
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 21, '23, 00:23
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от mimo2006 »

Здравевйте. Някой може ли да каже как мога да си направя найлона по сходен начин с тези халки? Правени/пришивани са ръчно, но не ми казаха как. Другото ми питане е относно сортът - "Розов гигант". Досега не съм отглеждал такъв сорт, но пък имам някакви наблюдения от познати и по форуми. По колко колтука да пускам на практика - 1 или 2 за оптимално плододаване? Или изобщо да не пускам такива.

Изображение Изображение

По колко гр. Яра Мила комплекс се слага в ямката при засаждането? Аз слагам по една шепичка, разбърквайки го...
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1041
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 322 пъти
Получил благодарност: 223 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от belika »

Такива халки се коват. Дали с някакъв инструмент като за капси, дали а приставка като замба и чук, нямам идея. Но се продават подобни за чанти/рокли в магазините за ръкоделия. Дали толкова големи и здрави, не знам... В тему/али със сигурност има по-достъпни, вероятно с обяснения... 🤔
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1704
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 313 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

mimo2006 написа: Апр 24, '24, 13:46 Здравевйте. Някой може ли да каже как мога да си направя найлона по сходен начин с тези халки?
https://napravisam.net/?p=27667

https://bauhaus.bg/kapsi-rapid/p/26463

https://www.google.com/search?client=op ... 8&oe=UTF-8
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7685
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2337 пъти
Получил благодарност: 1279 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Ето положението в голямата оранжерия. Днес цял ден е затворена. Отворили са се само четирите странични прозорци(автоматични са)

Изображение

Изображение

Имам семеначе. Ще го преместя в малката оранжерия да видим какво ще излезе. Тази оранжерия е от есента и пръстта вътре е обръщана и задигана, та не знам кой сорт може да е.
Изображение

Ето положението и в малката (засенчена е). И тя беше затворена. Отворил се е само единия прозорец. На другия му изпусна газовия амортисьор.

Изображение

Тук имам две поникнали семеначета. Тази оранжерия не е обработвана, а тук беше черното чери (което всъщност не беше черно и беше много дребно). Него няма да го тествам (и без това не обичам черита).
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 448 пъти
Получил благодарност: 391 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

Днес до обяд ших зайци, после ме хвана щръклицата и понесох касетките с доматите.Насадих едната част, но има още бая.Компостната леха се копае супер лесно и приятно и то с ръка. Полу мулчирах с окосена трева, надявам се съседите да ме снабдяват и занапред. Сложих един кат агрил, ако много застудее имам още. Оставила съм си в лехите по туфа коприва. Имам бял и жълт равнец, невени и тагетеси, но не личат от тревата. Мънички са още. Утре ако не е потоп, може да сложа и латинките.Взела съм нисък фасул и се чудя, дали мога да го посадя в средата на лехата..
Изображение

Изображение
.. а в Джъмбо попаднах на много яки колчета, бамбукови, 180 височина, стабилни и по дебелшки по 2 лв. :spoolparty"
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1445
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 215 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

greeneyed написа: Апр 24, '24, 11:20 Това е LED осветител с авариен блок 180 мин/ ако спре тока, ще свети 3 часа/. Клипът не е достъпен, за да се види нещо повече. Двата дросела на Helvar са ненужни и техните връзки са прекъснати.Ако направиш хубава снимка на драйвера, ще видим как да го свържеш към мрежата.



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 884 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Пепеляш,много е красива новата ти оранжерия,много я харесвам.За мен това е една от
мечтите ми.Голяма,просторна,да има на къде да се завъртиш.
Мене в моята ме хваща клаустрофобия направо :lol:
Боги,ти какви зайци шиеш не ми стана много ясно :hmmm:
Много ти е интересна лехичката.
Колчета и аз гледах някакви,но не взех нищо.
При мен купешкия разсад започна да връзва доматчета.
Много съм доволна и може би трябваше да взема повече корени.Сега с тези пет вързали домата незнам как ще укротя толкова доматено наточили се зъби.
Вчера полях в парничето.Доматите сутринта бяха свежарки ,но вечерта наклюмаха нещо аз се уплаших и полях.
Моите разсади са малки все още :snif:
Продължавам с пикирането,но имам и завехнали нещо.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 635
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 85 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

Shami написа: Апр 23, '24, 22:07
diado-ilian написа: Апр 23, '24, 21:52 Пепи, Шами, всички термометри (метео станция е термометър с още нещо), като ги пипне слънцето (влагата за повечето дигитални) и рано или късно почват да послъгват. Трябва да го(ги) поприкриеш на сухо, сенчесто и проветриво място, тогава вече може да им им вярваш истински. Нещо като кашонче отворено отдолу и отгоре върши работа.

Аз много се закефих когато взех безкабелния (от типа като на хортензия, ако не е и същия). И в къщи и в офиса го тествах, като го изнасях отвън на прозореца. Гооооооолям кеф. Чувствах се доволен и щастлив. Гордо го занесох и показах на село при майка и парника. Мечтаех как тя ще си седи на топло в къщи през студената зима и пролет и ще знае какво става в парника. И аз ще се обаждам през двайсет минути: Как е? Колко стана сега? ..... Ииии нъц! До парника не можа да хвърли. Както и през две стени не може да се справи. През една донякъде, през две тц. Гордостта ми отече в канала, а надеждите по вятъра. :ufff: Сега мине се не мине и почвам да чета за Wi-Fi.
Искаш да кажеш че няма смисъл ли?
На мен парника не ми е съвсем близо до къщата,хич даже. :hmmm:
Кабел е абсурдно да се пусне до там.Даже допълнително маркуч взехме и ще снаждаме два в един,това за да стигне вода до парника и да мога да поливам.
ММ викаше да купим два съвсем обикновенни термометри и да сложим един вътре и един вън.Но мен ме загложди това за влажността.
Не Шами. Казвам че безкабелните имат ограничение на разстоянието и препрятствията пред себе си да работят. Колко и какви ограничения, обикновено не са описани и става с проби. И разбираш че не става за теб малко късно.
Най-важно е като влезеш вътре да се чувстваш добре, тогава и на доматите ще е добре. Температурата и влагата се усещат с кожата.
Спойлер
Покажи
Вие жените сте даже по-чувствителни. Изключение правим плешивците. Плешивия с темето си най-бързо отчита промяната в атмосферните условия. Намираш си плешивец и го водиш в парника да ти отчете бързо условията. Ако не разполагаш с такъв или пък ти се падат само некачествени екземпляри, е тогава ползваш термометри, валагомери и метео ст.
Термометрите ако не са засенчени, ако са поставени до конструкцията (която се нагрява от слънцето) и други.... ще те метнат. Основно правило е че обикновените работят на сянка. Тези за отвън са в стъклено цилиндриче с дупки за проветрение и т.н. Простите дигитални пък се прецакват от влагата. (Това което споделя мисля че беше Алис-изчезнали му надписите, най-вероятно след 3-4 месеца в някой шкаф на сухо ще се появят обратно). Та трябва да внимаваш, като ти покажат че е 60 градуса вътре, а пък доматите са живи и зелени, то или термометъра лъже или растенията ти са изкуствени. Ако някой ти каче че това са домати супермен или батман краставици не му хващай вяра. :omgoo:
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”