Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7317
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1469 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Покрай оградата съм насадила спасени рози. Неизвестни. Орязах ги здраво, защото е нямало как да се извадят с повече корен. Не помня коя как цъфтя, аз и без това ходя рядко там. Разпознах две Пиано, и ги сложих на арката, но нещо прибързах и не четох внимателно, защото те не били катерачи. Ами там, където бяха, се държаха като катерачи. Почти бяха се качили на асмалъка. На едната от розите до оградата се е запазил етикет Клеопатра. Има пъпки, че чакам да видя тази от нета ли е. Повечето обаче бяха катерачи.

Бяха подарени на един мъж, който много обича цвят в градината, той ги напуска където му падне, да ги садя, после вече не ги искаше, та така...Общо 13 броя. Едната беше двуметрова,в саксия, но нямаше как да се полива достатъчно, и я взехме почти умряла. Другарката ѝ умря преди това. Сега съм я сложила от няма и къде на място, където няма да е. И също не зная каква е. Спасих я. Надявам се да е Жасмина, но да отвори хубаво цветовете, ще я пусна за разпознаване. Уханна.

Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5648
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1767 пъти
Получил благодарност: 2025 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Тутти »

Много работа свършена, много видим резултат. Променена е новата градина, а растенията, спасявани и от саксии ще си паснат на новото място и ще е чудна гледка. Умееш ги тези комбинации, а с ТМ сте тандем, та се получава прелест навсякъде, където решите да пипнете. Много ми хареса всичко, особено как си оформила дойцията до вистерията, а изгледа на къщата е направо феноменален. Страхотна градина.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Lalel4e »

Ейй, голямо петно за запълване. :potekoha: А дано да не го напълните и него с дървета ;)
Щях да питам пътечки дали ще има, ама се сетих че сте насели трева.
Вистерията е приказна!
Малко назад се върнах да разгледам подробно - лаленцата с вариегатните ириси и черния офиопогон са
🌷🌷🌷 :chchaa: 🌷🌷🌷
Напоследък казвала ли съм че искам да живея в къща с двор? :tzvetoman:
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1442
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 354 пъти
Получил благодарност: 467 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Ема »

ljuboznatelna написа: Апр 16, '24, 12:16 Разцъфтяха се градините!

Изображение

Изображение
► Виж съдържание
Много е красиво, Люб, много!
А тези двете снимки направо ме главозамайват, толкова са хармонични и магнетични :liubov:
И новата част ще стане приказна, умеете ги нещата с твоя ММ :daaa:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1068
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 463 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ln_none »

Много е яко, че имаш ново място и сега ще можем да гледаме как го правиш от (почти) нулата :daaa: Хич и не знам какво е търмъчене, но явно си е бая мъчене, щом става така чистичко и прегледно накрая :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7317
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1469 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

ln_none написа: Апр 20, '24, 19:41 Много е яко, че имаш ново място и сега ще можем да гледаме как го правиш от (почти) нулата :daaa: Хич и не знам какво е търмъчене, но явно си е бая мъчене, щом става така чистичко и прегледно накрая :lol:
Аз на този инструмент му викам гребло, но никой тук не ме разбира, ако кажа така.В случая се ползва за заравняване.
Сега още нищо особено не се вижда, въпреки, че съм преместила там доста неща. Тоест , основното е направено вече. Не гоня някаква супер визия, исках само да има декоративен вид, използвайки каквото имам.
Есента ще преместя и две-три рози. и ще купя някакви карамфилчета и други дребошлъци.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7317
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1469 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

В деня след сахарския дъжд се разходих из градината (без очила :D ), и в първия момент реших, че всички растения са нападнати от акари или трипси. Сега ще чакаме нормален дъжд, за да отмие тази гадост.

Тази пролет може и да съм прекалила малко с торенето, защото за първи път имам такава голяма хойхера.

Изображение

Най-нетърпеливи тази година са Короната на Маргарита и Зеферине. До входа на къщата са, и всеки път на вратата ме лъхва божествен аромат!

Изображение

Рожецът е най-старото растение тук, и постоянно го плевя от един нахален агресивен плевел, защото много си го харесвам именно тук. Зад него опунцията доста е пораснала, а аз съм я набутала там, за да не боцка никого. И така се разпалих да обяснявам на едни гостенчета колко неприятни са игличките на този кактус, колкото меки и незабележими да са на пръв поглед, че едно от тях хууубавичко ги опипа :lol:

Изображение

На новата полянка насяхме трева, но си имам едни тлъсти червейчета, от вид, който живее на повърхността, рови там, и през дупки засмуква разни полугнили треволяци. И така са се разшетали на полянката, че семето се е събрало до техните проходи, и ще си имам плешиви местенца много равномерно. После пък същите тези червеи правят поляната на бабунки, това вече го знам от опит. Много е неприятно да се ходи бос по тревата.

Изображение

Двете гледичии много ме радват. Едната, сорт Sunburst' тръгва жълта, после позеленява, но всеки нов прираст е жълт. И така цяло лято. Другата, Ruby Lace, тръгва зелена, и всеки нов прираст е червен. В средата на лятото става бронзова. Идеята ми е да заменят лешниците, но може и да си съжителстват заедно, а на гледичиите да придам някаква форма.

Изображение

Ъгълът там остана празен, защото бях замислила да местя там рози. Обаче сега реших спасената катерачка да иде там, защото е интересна и ароматна. Ще трябва конструкция някаква. А под нея да не местя пак розова, а някаква друга, не е задължително да е цикламена като на картинката. И между тях и зокума (насадих го в земята) - артишок! Видях го при Розеловър, висок метър и петдесет, и направо сън не спя, много искам артишок! Защо досега не знаех, че има толкова ефектно растение?!

Изображение

Ето ми я спасената роза в момента:

Изображение

А така изглежда артишок:

Изображение

За да не се повтарям, само отбелязвам, че в Нашите градини качих снимчици, които ме радват с пъстротата си.

И да се оплача, изрових нета да търся Асклепиас. намерих в сортови семена, и като се зачетох, напоръчах и много семена, за 50лв общо. Обажда ми се жената - ами нямаме асклепиас. Аз нали заради него напоръчах другото, ц ц ц. Но има семе на артишок :D Някой гледа ли си, да ме светне хваща ли се лесно от семе? Четох, че лятото изчезва, ще мисля значи и нещо едногодишно, което да запълни това място, ако зокумът не се справи.
За там обмислях да изместя салвията, която става доста голям храст, и също е сивкава. Ако не ми се получи с артишока, това ще направя. Или просто ще купя нова :)
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от flora »

Артишокът никне много лесно от семена.Трябва разсад все пак преди да се премести в градината. Красив е не само като листна маса, но и като цвят - ярко неоново син (поне моят беше такъв) прилича на цвета на магарешкия трън. Ако е от семена цъфти на втората година.За жалост при мен не оцеля много дълго заради по студените зими. При теб на топличко ще си расте добре.
Изображение Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5648
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1767 пъти
Получил благодарност: 2025 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Тутти »

Короната със Зефринето, любими,рози, представям си какъв проникващ аромат има на тази дантелена масичка. Прекрасно място. Исках да спра с палче само, но не се въздържах да напиша няколко думи.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7317
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1469 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Благодаря ти Тутти! Чакам да видя твоите неземни красоти!

Миналото лято се сдобихме с един двор, за коли.Къщата може да е свършена само наполовина, но колите трябвало да си имат дом. От "тротоара" и алеята изчезнаха всякакви ръжди, и ММ каза - вече така ще е! Аз даже понасадих това-онова по алеята вътре, защото се надявах вече да го виждам. Е, есента стана ясно, че пак ще си е така, защото в новия двор отиде зеленчука. И други планове си правех - да пусна пак много рози по оградата, защото останаха две, и едната гони небесата, не само заради характера си, а защото пред нея имаше едно автобусче. Сега поне има кабрио 😜 Представям ви Айсберг, и отхвръкналата Компасион, която гони четирите метра :) Вече като чуете дърво-роза, да знаете, че няма как онези топчици върху хилаво стебло да се казват така! 🤣

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”