Лале (Tulipa) - 2024

Публикувай отговор
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1148
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 935 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от borislava.kirilova »

Tulip Purissima Blonde / fosteriana tulip/ - на прецъфтяване е не по-малко красива.
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31701
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1049 пъти
Получил благодарност: 2515 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Вчера вятърът отвя едно листенце на петте цвята папагал. Изрязах цветовте точно под дъното им. Нека дръжката да продължи да фотосинтезира и изхранва луковицата, докато по жътва зеленията стане на шума.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5641
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1756 пъти
Получил благодарност: 1995 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Тутти »

Botan, за това лале става дума, и да, Gavota e другото
Borislava.Kirilova, приказни лалета в приказна шарена сянка показваш. Muvota вече влиза в списъка, защото и то като Gavota се множи, нали? Лалетата са голяма прелест, не искам да свърши този момент.
Мерко, твоят папагал много наперен. Дали е горд, че е специален?
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Lalel4e »

borislava.kirilova написа: Апр 14, '24, 10:04 Tulip Purissima Blonde - на прецъфтяване е не по-малко красива.
Оо, знам ги аз тези “красоти” - и при мен прецъфтява всяка година :mrgreen: Да живее майстора фотограф ;)
greeneyed написа: Апр 13, '24, 22:51 Наистина няма да спечелят конкурс за красота ;) , ама аз ще си ги гледам.
Догодина ще са в по-приличен вид! Не знам дали по принцип вадиш, ама по-добре недей. Поливай умерено оскъдно през летните жеги и за перлата гарантирам че ще направи страхотна туфа, от другото не знам какво да се очаква.
Тутти написа: Апр 14, '24, 08:21 Tulip Salmon Van Eijk
Тъкмо си мислех да го вадя и сега вие като толкова го харесахте в този вид, се чудя какво да правя. Много се е уплътнило, а се страхувам да не го съсипя като го разбутам.
Извади го и го изпрати на адреса, който ще ти пратя на лични :swink:
Шегувкам се, аз си имам.
Нищо няма да му стане ако го разбуташ. Ако се притесняваш, може да извадиш луковиците, да ги разделиш и веднага да засадиш отново. Те няма да усетят, а ти няма да се кахъриш дали ги съхраняваш правилно.
Изненадващо е при теб пълното изчезване на цели сортове! Звучи като вредител. При мен никога не се е получавало. Неизвадени, болни, по утъпкани пътечки, на пълен пек и адска суша, винаги изкарват листа и даже по някой хилав цвят. :hmmm:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Lalel4e »

Мдаам, ето - при Мерка този папагал се е натурализирал, а при мен е на изчезване :cry: Разчитам че бебетата ще продължат рода.
botan написа: Апр 14, '24, 09:17 …според мен те трябва да са изплющяни на пек…
Моите наблюдения са, че по-скоро им е нужно повече поливане, а може би и подхранване. При мен всички лалета на сянка или поне половин-дневна сянка се чувстват по-добре, но имам и други наблюдения - колкото и да пишат че са непретенциозни към почвата, на различни места се представят много различно. Дали зависи от pH, състав, плътност, влажност и т. н. не знам, но малко сортове изглеждат почти еднакво където и да са засадени (май само “бабешките” червени).

Мойте лалета правят тънка, червеникаво кафява горна люспа на луковицата, а на моя приятелка при същите условия, но друга почва, правят дебела, здрава светло бежова люспа. И кичести, и обикновени се развиват прекрасно при нея. Почвата ѝ е тежка глина, обаче при засаждането тя привнася и купешка почва, не знам в какво съотношение, но не е кой знае колко много предвид голямата площ.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31701
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1049 пъти
Получил благодарност: 2515 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Мария Николова »

Откакто замених лалеените полянки с ирисови, това е единственото купено лале.Тогава ми беше важно да имам по една луковица от възможно наааай-много сортове. :lol:
И нямам намерение да го пробвам ще цъфне ли догодина, ако не го извадя и прибера. Есента го засадих на друго място. Май ще ми хареса всяка година да цъфти на ново място. :hihihi:

Лалетата ги засаждах на висока леха, с ширина, оградена с пътеки. Шириата ми позволяваше удобството да плевя лехата от двете страни. Идеята ми за по-високата леха беше, при поливане и дъжд, водата да не се задържа, а да се стича в ниските пътеки.
Дано съм била полезна поне за едно другарче.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Lalel4e »

Мария Николова написа: Апр 14, '24, 14:39 Дано съм била полезна поне за едно другарче.
Винаги! :daaa:
Не знаех че го вадиш, бях останала с впечатлението че е изостанала луковица от преди. И аз го вадя, ама.. 😐

Ето това е останало, но вероятно има доста бебета, които се надявам да цъфнат след някоя и друга година.

Изображение

При мен пък, неочаквано се натурализира Merlot:

Изображение

Вече трета година невадено и всяка наддава с по един цвят.
Следващото цъфна в детската градинка, не се знае кое е, но досега не съм имала такова 😄
Най-близко е до La Belle Epoque, обаче е прекалено розово 🤔

Изображение

Накрая ви представям най-новата си придобивка и май единствен нов сорт за тази година - Danique. Взех го заради жълто-прасковените нюанси на снимката от опаковката, които освен там май ги няма никъде другаде.. :lol:
На снимката изглежда много по-добре от действителността заради прозиращата топла светлина и почти го докарва като опаковката, но на живо си е съвсем лилаво, с едва забележими зеленикави жилки отвън и то май само в началото на цъфтежа.
Нищо де, все пак е сладичко и ще го задържа.

Изображение

Всъщност, последните тенденции при мен са да поразредя лалетата и да премина почти изцяло към натурализирали се видове, като наблегна на ботаническите.
Засега съм прехласната по Honky Tonk, Salmon Jem и clusiana Tinka. Ама то аз други почти нямам, де :D
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10045
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 657 пъти
Получил благодарност: 1138 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от greeneyed »

В сенчестата леха има още цвят.

tulip-purple-circus

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
irina__gg
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 15, '18, 07:51
Дал благодарност: 293 пъти
Получил благодарност: 87 пъти

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от irina__gg »

Dream Touch
Изображение
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 396 пъти
Обратна връзка:

Re: Лале (Tulipa) - 2024

Мнение от Kakichka »

Малко лаленца и от мен
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”