Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1321 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

Моя патладжан започна да никне на десетия ден . До още няколко дена изникнаха всички семенца .
Посях в кофички . Завих с найлоче и на стайна температура около 25 градуса .
Не е късно за патладжан .
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от botan »

При мен пипер и патладжан не стават директно посадени в субстрат. Първо накисвам семената за 12-24 часа, в зависимост от това колко ги забравя, след това разстилам върху салфетка в кутия за храна с дупки за въздухообмен и опръсквам с вода. Без отвари и чайове. Покълват бързо. Гледам да ги преместя преди коренчето да е станало по-дълго от самото семе. С островърхите ми пинсети местя в отделни чашки, в много плитка дупка в субстрата, колкото леко да ги покрие щом се затвори и поливам само отдолу. Звучи пипкаво, но ми трябва повече време да напълня чашките със субстрат от колкото да разхвърлям семената с пинсета.
Insta: ex_hort
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 499 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Alien »

botan написа: Мар 26, '24, 07:16пипер... Първо накисвам семената... след това разстилам върху салфетка в кутия за храна с дупки за въздухообмен и опръсквам с вода. Без отвари и чайове.
И аз така. Но покривам с еднопластова салфетка отгоре. После само следя да е влажно. За по-упоритите чушки, дето искат над седмица за покълване, "посолявам" с препарат за плесени. Гледам да не израства много корена, че враства в салфетките и трябва да го изрязвам с хартията, за да не повредя. Кутията отива или върху бойлера (27-29°С) или зад телевизора (24-25°С), температурите са мерени с китайски настолен термометър, прописващ най-висока и най-ниска температура.
За засаждането в субстрата: Случва ли се да поникне и да изкара семката нагоре, като първите листа да останат вътре? При мен, в такъв случай, семката изсъхва и е трудно да я махна, без да повредя листата. За това засаждам малко по-навътре. За поливането само отдолу - добра идея! Ще пробвам тази година, дано корените се развият по-бързо и да няма подсичане. Слага ли се нещо в субстрата (тор, стимулатори на растежа) или се чака изкарването на 3-4 листа, че да се подпомага разсада?
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 55
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 200 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Аз също на пипер и патладжан накисвам семената за ден и след това във влажна салфетка или памук за ден, сея и съдовете в близост до парното. Тази година съм заложила доста пипер, затова всяка сутрин въртя съдовете, за да получат топлина.
Ще сложа за рътене патладжан, пък ще видим.

Изображение
М.г разсадът от патладжан ми беше чудесен, насадих го на 25-ти май (в Софийско, на 600 м н.в съм) и като се започна - дъждове, студ, голи охлюви... Тъкмо се съвзе, за два дни го беше опасъл колорадски бръмбар, а аз картофи нямах, но комшии - да. Набрах много малко, октомври го попари сланата и приключи :)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от botan »

Alien написа: Мар 26, '24, 13:15 За засаждането в субстрата: Случва ли се да поникне и да изкара семката нагоре, като първите листа да останат вътре?
Това според мен се случва заради ниска въздушна влажност. Имах такъв проблем миналата година, но тази като увих стелажите с фолио за да им е по-светло се вдигна въздушната влажност и сами си ги изкарват с растежа.
Insta: ex_hort
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Alien, така ли ти изникват чушчиците?

Изображение

Изображение

Изображение

При мен един сорт ми прави тези проблеми и аз мисля че е от плитко засяване. Сега съм сложил нови семена и съм ги засял на 2 см дълбочина, ще видим какво ще се случи.. Когато ти се случи това от снимките, трябва да поддържаш обелката на семката влажна, така котиледоните имат шанс да изхвърлят обелката сами, или с малко помощ от твоя страна..Ето така, тези с кривите котиледони аз им помогнах днес,ма от сутринта поддържам обелката мокра...

Изображение

Изображение
А това е чушле на 73 дни...

Изображение

Изображение
Същия сорт от 11.03.. Вече кръстосва..


Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1321 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

Аз заради това сея в кофички от кисело мляко и нахлузвам торбички отгоре , дори някои да тръгнат да излизат със семенната обвивка , тя е мека и просто хващам стебълцето с едната ръка и издърпвам с другата обвивката . Чувството е много приятно като видиш бебешките листенца освободени .
Ето ми ги патладжанчетата
Изображение

Някои доматки започват да кръстосват
Изображение

Изображение

Ето ги и Халапеньото , много бързо никнат , за 6 дена излязоха .
Изображение
Сладките чорбаджийски рибки се мудриха още 4-5 дена след тях .

Посяла съм и малко босилек
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1201 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

Леле, Клеър, добре, че показа разсадите. Бях забравила да погледна днес моите, а те започнали да никнат под найлончето. Тъкмо си помислих, че искам да съм разсад при тебе в следващия си живот и се сетих. :)
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от хортензия »

Леле Клеър пу пу пу разкошни разсади!Не ми е идвало наум да сея в чашки :hmmm: Аз обикновено ползвам малки кутийки от сладолед (1л.)или малки саксийки.Всичко ти е наникнало чудесно ,строени като войници .Моя босилек тая година много се бави,може би защото пакетчето е от миналата година не знам.Какъв патладжан сееш ?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Тутти »

Колко време се запазва кълняемостта на лютите чушки? Мога ли да сея семенца от 2022 или 2021 година?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”