Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от Гео, граф »

botan написа: Мар 25, '24, 13:42 Гео, не те разбирам защо си вървиш срещу дарбите. Докато ти си се мъчила с антиГео леха, аз се мъчих с антиБотан (т.е. Гео) леха. Бях забърсал разни диваци-семенаци от село и да изглеждат по-натурално трябваше да са разхвърляни. Въртях се, редих чашките, а после като ги насадих и погледнах пак в редици излезнаха и на вскичкото отгоре криви.
:chchaa:
В хаоса има също толкова красота. Отдай му се! :twisted:
Много си прав, Ботан :!: То накрая точно така ще стане де :srofl: ! Разправят, че от опит глава не боли, аз пък обичам да ме боли - създавам си казуси и после ги решавам :ufff:

За прави линии пускай канап, аз ли да те уча 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от Гео, граф »

Забравих да са поФаля с плачещата черница :wooow2: . Малко ми е ниска, вероятно ще я местя, че съборихме една изгнила ябълка и там ще стои по-добре, но ѝ се радвам много. На заден план се виждат бъдещия жив плет с бергениите, мулчирания грах, повдигнатите лехи и две гигантски купчини клони, които си чакат клонотрошачката:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2238 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от pepelqshka71 »

Браво Географче. Страхотен екип сте с ТМ.
И сегаааа... от къде взе "плачещата" черница. Много нескопосни калеми на обикновена, които искат да си растат нагоре. Майкооо...
Ако бъркам за черницата, моля някой да ме открехне, че ми боде очите.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
pepelqshka71 написа: Мар 25, '24, 19:50 Браво Географче. Страхотен екип сте с ТМ.
И сегаааа... от къде взе "плачещата" черница. Много нескопосни калеми на обикновена, които искат да си растат нагоре. Майкооо...
Ако бъркам за черницата, моля някой да ме открехне, че ми боде очите.
От един готин дедик от село Скрът, Пепеляш. Намерих обявата в ало.бг, обадих се, разговорихме се с него, освен черницата, си поръчах хинап и дрян (ама истински, не декоративен, искам да си бера дренки!), бая се замислих за киви, но се отказах заради качването на асма. Малко шпреха на македонски, ама аз го разбирам и ми стана мило някак. Има най-различни дървета, ядлив кестен примерно, интересни неща. Няма ни сайт, ни гявол, как се рекламира с една обява не знам, но е приказлив и действа бързичко. Цените му са повече от приемливи. Черницата беше примерно 25лв., не помня точно, но е нисичка към 1.20-1.30м., всички клони са с присадки, каза, че си ражда вкусни плодове, само че малко, колкото да си хапне човек. Дренчето и хинапа също са с присадки, надявам се най-накрая да видя плод от хинапа, че този ми е третия. Ето връзката:


Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от desunie »

Гео, с чудна сила вършеете из двора и разшетвате. Пу, да не ви е уроки и все така, ако не по-добре да ви спори!
За подложка на повдигнатите лехи, най-добри отзиви дават с рабица на 2 ката. На знам дали ви е вариант, но си помислете, защото няма да е приятно да не сработи след толкова усилия. Ще прихванете ли пружината с нещо по дължина (като се сетя как потъваше като седне човек...)? Аз бих метнала една рабица поне отгоре на тази дето късее по дължина.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от Гео, граф »

desunie написа: Мар 25, '24, 23:07 ... За подложка на повдигнатите лехи, най-добри отзиви дават с рабица на 2 ката. На знам дали ви е вариант, но си помислете, защото няма да е приятно да не сработи след толкова усилия. Ще прихванете ли пружината с нещо по дължина (като се сетя как потъваше като седне човек...)? Аз бих метнала една рабица поне отгоре на тази дето късее по дължина.
Пиша в една фб група за природно земеделие, Десун, там също поставих въпроса, защото са много хора и голяма част от тях са опитни. Няколко души споменаха рабица, но говорих с админката на групата, тя е много напред (може да си виждала нейни клипчета, има канал в Тубата - Мама Котка). Та тя ми разказа за нейната епична битка със сляпото куче. Всичките мрежи на пазара са китайски и слепока ги гризе като солети, даже нейната лабрадорка е направила огромна дупка в оградения с такава рабица компостер, за да се добере до хранителните отпадъци в него :!: Посъветва ме да си ползвам пружините или направо да ги заменя със стари керемиди (които имам). Каза, че никое сляпо куче не може да пробие добре наредени цигли, същевременно те правят и дренаж на лехата. Аз искам да садя в нея основно кореноплоди - картофи, моркови, репички, лук, а между лехите над пътеките да направя арки за краставици. С други думи растенията няма да са с дълбоки корени, нужна ми е само механична преграда. В този ред на мисли май ще се преориентирам наистина към керемидите, макар че ще е по-голям гърч да ги пренеса и подредя (а преди това да подравня основата), обаче съоръженията ще са по-дълготрайни и надеждни надявам се. Пък пружините ще ползвам за сита да си пресявам компоста :nod: . Ще поживеем, ще видим :mrgreen:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от ljuboznatelna »

Не съм прилагала това с керемидите, но по случайност съм оставила един картон под нахвърляни треволяци и листа, и да ти кажа, картонът си беше задържал водата, треволяците бяха много мокри (изрових го пролетта), какво остава за керемидите. Това го отбелязвам във връзка с дренажа. Може и да е добре да задържа, не знам.
Аз чисто и просто не садя картофи, стигат ми тунелите на къртиците 😁

Не зная колко широки планираш да са лехите, обаче ако стените им настъпят мрежата, това не решава ли въпроса? Иначе има и такива мрежи, но много се оскъпява начинанието.

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от ljuboznatelna »

Оф, аз мислех да пиша за черницата, къде се отплеснах с тия мрежи...
Имам плачеща. но не е такава салвадордалийска 😁 Тоя дедо много творчески е подходил 🤣
Не знам при този вид присадка как ще върви, но моята си расте бавничко нагоре. Всички нови клони тръгват и се извиват с по поне пет сантиметра над предните. Долните пък отмират заради сянката. И така бавно и полека даже съм се притеснила, че не съм го предвидила тоя момент, когато ще стигне оградата,х и няма да си виждам добре розата отзад. Сега е някъде колкото мене. Както и да ги навъртиш клоните, новите ще тръгнат надолу. Голяма занимавка ще е да правиш кълбо с прежда. 😂
Много харесвам плачещата черница, защото освен, че е декоративна, хапвам черници без да нацапам половин двор.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Мар 26, '24, 23:11 ... Не зная колко широки планираш да са лехите, обаче ако стените им настъпят мрежата, това не решава ли въпроса? Иначе има и такива мрежи, но много се оскъпява начинанието.
Да ти кажа, Люб, колкото повече го мисля и гледам снимките, толкова повече ми се струва, че с керемиди ще ми е по-спокойно. Само като си предствя, че ако изгние мрежа/пружина (а ще го разбера по неприятния начин - като ми ги изнЕма картофите), ще трябва да извадя всичко от лехата, за да я поправям :shock: ... Не мога да си го причиня само за да ползвам различните пружини! Ще им мисля друго приложение, че ако ги изхвърля, на другия ден ще ми потрябват за нещо и ще се бия по главата :lol: . Така че вече съм почти сигурна, че ще ползвам циглите, да ми е мирна главата :nod:

Черницата дълго я отмечтах. Представях си я като декорация, но и да мога да си хапвам колкото ражда - точно както при теб. Не знам как ще потръгне нататък, дали клоните ще се отпуснат надолу, ще щръкнат нагоре или ще останат така салвадордалийски ( :sgiggle: ), навити като овнешки рога, но ѝ се радвам много. Нямам го твоето умение да предвиждам как едно растение ще изглежда след време като порасне, как ще се вписва в цялостната картинка. Ето тази леха например я поразчистих от разни излишни неща и сега трябва да измисля с какво да я пълня

Изображение

В момента изглежда ужасно празна, но не е чак толкова. Снимката не е информативна, за да се мисли по нея, защото съм снимала така, че да не се виждат натуриите. При следващото ходене ще нафотам от различни положения и ще помоля са идеи, тъкмо ще са се понадигнали съществуващите китки.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Гео, граф. Благодаря ! ... 8-)

Мнение от ljuboznatelna »

Един познат стигнал до тук заради сляпото куче. Картофите в чували.


Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”