Боб и други бобови култури

Модератор: Миша

Публикувай отговор
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от НАМ »

И при мен летвата с фъстъците е много ниско, семена за възпроизводство. Изкушавам се с разсад, който да се пресади, без да му се нарушат корените. Но това ме обрича да повтарям този процес всяка година, а нямам място за повече разсади от няколко експериментални.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Най-после стигнах до там да си сготвя папудата, че ми беше станало интересно от къде идва негативното отношение към вкусовите й качества още от началото. Не си харесах рецепта за това импровизирах и си направих къри папуд-чорба. Въпреки плеядата от силни вкусове в една тенджера се усетиха отчетливо и положителните и отрицателните качества на папудата, която по вкус оприличавам по-скоро на нахут от колкото на фасул. Положителните качества са, че увря бързо, а кожичката на семето беше еластична и то запази форма без да се разпада, но пък беше гладка и приятна на небцето за разлика от нахутената, чиято грапавина се усеша. Като средно положение слагам нейния вкус, който не бих казал че е безвкусен, но определено много деликатен. Като негатив, въпреки че беше добре сварена се усещаха гранулки скорбяла.
На мен лично не ми беше по-гадна от тофу, така че виждам перспектива да бъде включена безпроблемно в менюто.

Къщните фасулчета, които бях сложил за да се запозная по-добре с растението цъфнаха. Първото цветче беше със силно свита ладийка, така че нямаше директен излаз на половите структури, а ръчкането с клечка за зъби, чиято идея беше да симулира действието на пчела не успя да ги оголи, така че при всички положения настъпи самоопрашване. При цветчетата на друг фасул обаче, върха на ладийката беше отворен. На едното се вижда как стърчи близалцето, на другото съвсем леко се подават прашниците от дупчицата, което ми изясни до някъде как се случва кръстосаното опрашване.
Изображение

И една малка хитринка, ако пробвате да отглеждате фасул от хранителен магазин. До конкретен сорт трудно се достига, но поне си запишете страната на произход. Като производител пишат мястото където се пакетира, а произхода на самия фасул обикновено е изписан на друго място по опаковката. Понякога е директно написан, понякога е около партидния номер или като двубуквено съкращение част от него. Така например червеният бъбрек на марка Кауфланд не пише дирекнто от къде произлиза, но прартидният номер е H-3025BR, BR e двубуквеното съкращение на Бразилия. Търсенето какви сортове червен бъбрек експортират от Бразилия ме отведе до BRS Embaixador, който отговаря по багра, лъскавост и форма на семето. Сега дали е баш тази линия или друга подобна е гаранция-Франция, но е малко по-добре от хептен никаква информация.
Това го пиша и по повод на факта, че вече попаднах на смилянски фасул тип добруджански, с погрешна снимка и написан за смилянски само защото е бил отгледан в Смилян. Това обаче не го прави смилянски. Относно смилянските фасули, едрият смилянски е ален фасул, общо взето заради едрия размер на семената всяка страна си има подобен микс алени фасули и в Смилян не са открили топлата вода. От там идва и объркването защо по магазините предлагат "смилянски" фасул от Китай. Да вероятно през годините са настъпили ред адаптации, които малко или много го разграничават от миксовете алени фасули на други страни, но за мен истинското богатство на уникални български линии е при обикновения фасул. Него го водят за дребен смилянски, но той е дребен само в сравнение с алените. Като за обикновен фасул всъщност е доста едър.
Insta: ex_hort
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Ботане, виждам че експериментираш кулинарно. Правил ли си шоколадов мус с нахут? Около мен доста вегетарианци и това е последното ми откритие относно готвене на нахут. Хареса се на всички. Нахутът, може да се каже, не се усеща. Най-добре е да се направи с фъстъчено масло или фъстъчен тахан. Пробвах и с кокосово, но добавеният кокосов аромат никак не ми се връзваше. Като писа за безвкусната папуда, която и на мен ми се видя такава,затаова и не повторих, си помислух дали да не я пробвам в сладка версия?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

Аааа, кажи как го приготвяш, че имам един пакет нахут дето седи от сумати време и не знам на какво да го направя. :lol:
Попадал съм в тик-тока на подобна рецепта, но там го приготвят с аквафабата от консервиран нахут и разтопен шоколад, но тотално бях забравил преди да споменеш, защото не харесвам рецепти с половинчати продукти. Според мен липсата на силен вкус ги прави чудесни като носители на други по-изразени вкусове, така че предполагам, че може и с папуда да се направи. :hmmm:
Аз пък друго се замислих, след като се накисне, ако се припече дали няма да се засили ядковият вкус. :hmmm:

Я вижте какъв забавен фъстък мернах в интернет. Водят го най-често като боливийски или Pampa Gigante:
Изображение
Имало и лилави. Preto:
Изображение
Insta: ex_hort
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

botan написа: Мар 26, '24, 16:08 Аааа, кажи как го приготвяш, че имам един пакет нахут дето седи от сумати време и не знам на какво да го направя. :lol:
Ползвала съм тази рецепта: https://happy-woman.bg/niskokalorichen- ... 4-kalorii/ Само че нямах кленов сироп и подсладих с турски петмез от рожков. Мисля, че може и с друг подсладител без силен аромат - сироп агаве и т.н. Важното е да има и хубаво натурално какао на прах. Задължително се добавя и вода, до получаване на желаната гъстота на муса.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от botan »

След много търсене най-после открих описание на Райкиния боб и такъв определено не съм виждал, дори и като дете.
Райкин - един от най-широко разпространените местни сортове у нас. Стъблата му достигат 2 м. височина. Листата са едри, тъмнозелени, цветовете - бледорозови. Чушките са плоски, зелени, с едва забележими червеникави ивици. В техническа зрялост биват крехки, без лико. Семената са сферични, светлокремави, с виненочервени ивици. Къснозрял високодобивен сорт с много добри вкусови у кулинарни качества.
Insta: ex_hort
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Боб и други бобови култури

Мнение от Nastenka »

Вярвам, че това е точното описание. Наистина беше увивен, но не много висок. Нямам ясен спомен за цвета на бобчетата, но бяха бежово пъстри. Вкусът беше отличителен, определено.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”