Дългочакана мечта

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Лече, двора си е вкъщи на мястото на старите кочини, които съборихме миналата година. Като разчистихме мястото излезе към 20-23 квадрата , достатъчно колкото за един ред домати и краставици. Ама сега по начина, по който съм взаимствала ще има място и за доста други зарзавати. Тоест както преди бях писала- без редове или брезни, кой както предпочита, без копане че нямам кръст и гръб и с редуване на реколтите. Големи планове имам, но ще видим. Само поливането още не ми е съвсем решено как ще се случва- май с маркуч :mrgreen: и едно по едно
Рогатата меродия или сминдуха, аз си я знам рогата меродия, с голям зор намерих семена да се продават. Миналата година насях за проба две три, но станаха много дребни. Баща ми ми каза, че не се разсажда. Садиш на постоянното й място. Аз също свързвам мириса й с щастие, вкусни бабини гозби и зима със сняг.

Едната ми баба почина когато бях още преди първи клас, но другата си беше жива до преди няколко години. И от нея съм позапомнила селски диалектни думи, тук пък в Шипка научих още :lol: хем е съвсем близо до Казанлък, където съм живяла, хем не съм чувала тия думи. Като например тълка- бях го казвала преди, значи да нарежа или нацепя нещо на дребно, какво още- якмосвам- да го хабя или разваля напразно.

Дива, червеното е еуфорбия bonfire от Гардън Ант. А за малините- естествено че е по- добре да са в земята, но когато реших, че искам, мястото беше свършило. Имаше вариант да са единствено покрай оградата на новата градинка, но там има вече декоративен лешник, магнолия, друга къпинка, Годжи бери и роза Елф. И за тях ММ нададе голям вой, но понеже били до оградата се съгласи след голямо цупене.
Четох в интернет че могат и двата вида в саксии- големи естествено, и ще споделям как вървят. Имаме на село малинак цял ред, стар сорт, и сина ми ги харесва и реших да посадя заради него най- вече. Да има там да пощим по някоя през лятото.
Аз много обичам плодове и предлагах на ММ да посеем още някоя фиданка, но наистина в двора няма място. Тук в Шипка дворовете като цяло са малки. Нашия е средно положение и ако питаш ММ не му трябват ни ябълки, ни малини, нищо, само райграс.
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Първите лалета цъфнаха, тази пролет по-рано от миналата. Розмарина е един голям син облак, жужащ от пчели. Едва ли не по няколко пъти на ден преглеждам божурите за пъпки - голямо нетърпение :lol: , някои все още нямат, а други ги връзват сякаш за минути. Едното ми ново лале - ама не питайте кое е :lol: , естествено не помня кое къде садих, има две, които са различни от останалите - шарени са. Дали е вируса не знам. Ето го, хванала съм и странните

Изображение

Изображение

Изображение
Ето го и ван ейк (май така беше) от Лидъл

Изображение

Изображение

Изображение
Имам засега само още едно лилаво

Изображение

И другата фритилария, много са сладурести с тези листенца отгоре - като детско кукуригу

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Лалетата почти прецъфтяха или по-точно прегоряха от слънцето, тази година много бързо преминават. И сякаш светлите цветове по-бързо. Сега ще застъпват ирисите, дори снощи като минах покрай една туфа беше доста надула стъблата, а днес сутринта вече се беше разтворил един цвят.
Скоро не съм ви се отчитала за тротоарната градинка. Тази зима съседите си дойдоха - нали бяха в чужбина (там работиха). Съседката цветарка като мен :lol:
Та откакто там изникна всичко не съм я бутала- не съм плевила, чистила, нищо. Днес сутринта хванах малкия да ми помага да покопаем поне най-големите треви, че до дувара бяха станали към 40 сантиметра, за срамотии направо моята работа. Поотесах, пооскубах, не е каквото беше, но има още какво да се иска, ама така ще е. Та съседите са се хванали от няколко дни да чистят бордюрите пред тях, за да ги боядисат. И преди малко, когато простирах, ме питаха за някои растения, дали може да ги поорежат, че пречели, влачат точно върху бордюра. Естествено, че може, то мястото е пред тях (не е наше :lol: ) Поне са много разбрани и двамата
Да ви покажа лалетата сега

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това последното е просто уникално красиво, но за съжаление естествено не помня кое е :lol:
Това пък помня - virichic. Започва в зелени тонове, и постепенно преминава в розови

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Сега да ви разкажа за божурите, да се посмеете. По-миналата седмица бях няколко дни отпуск и естествено изпълнена с ентусиазъм (а те тъкмо никнеха и се разлистваха) ги обикалях не знам по колко пъти на ден да ги проверявам за пъпки :lol: , честно, поне по 4 пъти дневно. Разлистиха се те и аз се депресирах, че почти никой без 1-2 са без нито една пъпка. Да ама не. Известно време след първите стръкове изникваха други, и в тях бяха пъпките. Пак ги проверявам всяка вечер, да не си помислите друго :lol: . Та от всички само два нямат по нито една - purple spider и top brass. Бартзелата още не мога да разбера колко има, и там голяма мъка, голям мерак да я видя цъфнала. Разлистиха се красивите листа и аз пощя ли пощя да търся пъпки и нямааааа. Нейните все още са най-малки и са не по върха, а в междувъзлията. Намерих 3, като цъфне ще видя. Дори и единия лидълски, който е с едно нещастно стъбло си има пъпка.

Лимон шифон
Изображение

Ето бабешкия тъмен, има осем огромни пъпки (миналата година защото го местих имаше само 2)
Изображение

Този е от серията патио

Изображение

Ето го нещастния лидълски - с един пършив стрък, но с пъпка :mrgreen:

Изображение

Изображение

Ма пети шери (вляво) - и тя все още няма, но отдолу излизат още две стебла и едното като че ли е с пъпчица

Изображение

А този последния е съвсем нова придобивка - посят преди две седмици от форумна поръчка - инспектор Лаверне (може би така се изговаря, не знам френски) - и си има пъпка
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Тутти »

Лавандулов залез, все по-красиво става всичко, благодарение на теб и твоите хора. За растенията съм сигурна, че ти се грижиш основно. Много промяна, много хубости никнат, божурите ще чакам да ги покажеш. Видях и моето любимо лале La Bell Epoque. Кога си го садила? Моето садих есента на 2022 и през пролетта на 2023 бях прехласната по това лале. Тази пролет не изникна нищо, само един цвят нормален, няколко с вирус, а останалите много бройки от този сорт не изникнаха изобщо. Ще го поръчвам пак ако го има, велико лале.
Прекрасна градина правиш, браво за всички усилия.
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Благодаря, Тути!
Позна, че аз съм главния градинар. ММ не е по тия работи, и ми помага само малкия, ама неговото детска работа, колкото толкова. Иначе той вече е главния косач и отговорник по събирането на тревата, все още му идва малко висока косачката, но се справя детето. И онзи ден когато косеше сам успя да си я запали.
В петък вечер го хванах с мен да плеви на новата градинка, да се учи как изглеждат плевелите. А миналата седмица ми помогна да посеем 5-6 гнезда царевица.
Лалето е това, да - la belle epoque, и аз го имам от есента на 2022. Миналата пролет цъфна за пръв път. Наистина е невероятно красиво. Аз тази година ( по- точно миналата) го посях на друго място. При мен като че ли няма поражения при никое от лалетата, но един микс изобщо не ми изникна. И аз като ги сях през много голям интервал от време и не помня дали този микс съм го насяла, може и да е хартисал заради липса на място. Иначе всички други изникнаха. Дори ми направи впечатление, че бях посяла и съвсем дребни бебешки луковични, издънки на големите, ами и те цъфнаха. Дребосъци са, но цъфнаха.
Божурите непременно ще показвам, с толкова голямо нетърпение ги чакам.
Аватар
Лавандулов залез
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Окт 1, '21, 17:28
Местоположение: Ветровитата долина на тракийските владетели
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 321 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Лавандулов залез »

Първия божур отвори цвят - Лимон шифон, но ще почакате малко за снимки. Пуснах две в темата за божури, но са малки, понеже писах през телефона.
От лалетата virichic все още цъфти, до него има едно тъмно лилаво, което цъфна последно.
Розите са отрупани с пъпки и тази година имат въшки, моля ви се! Пръсках ги два пъти тази седмица със сапунена вода, но гледам, че пак останали. Най-въшлясала е strawberry hill, тя дори и отвори два цвята вече. Ще ги напръскам пак, но днес духа.

Не съм ви писала за новата зеленчукова градина - преди няколко седмици сях директно моркови, цвекло и зелен боб. Изникнаха, малко бавничко, но се появиха. И почи всичките гнезна царевица, които малкия ги сади. И рогатата ми мерудия поникна. Разсада ми домати нещо не върви, баща ми и той се оплаква. Единия го пресявах даже още един път, но пак не изникна, явно семената не стават. Иначе сях три вида чери домати, тях даже миналата неделя ги разсадих в по-големи кофички и съм ги оставила отвън под терасата. Първите марулки станаха за бране, лука и той. Ягодките са вързали плодчета.
Сях за разсад в тавичката и две семки (два пъти, че и тях пресявах) тиквички, ами и двата пъти не изникна нищо. Днес ще посея друг вид, да видим тях.
От тези дъждове пак тревяса там, но после или утре с малкия ще плевим.
Не съм ви показала едно от новите лалета, но то си мина малко незабелязано и за мен, понеже се оказа нисичко, а аз съм го посяла зад една туфа нарциси, хеме стела доро и няколко лука и го закриват, наесен ще го сложа на първа линия. Иначе е много красиво

Изображение

Изображение

Изображение

Искам да ви питам нещо. Миналата пролет от форумна поръчка посадих три сорта лилиум мартагон. Нищо не изникна, май само единия, но с един жалък стрък. Тази пролет обаче май всички са поникнали и предполагам, че са те, защото стъблата и разположението и формата на листата са по-различни от другите лилиуми. Ето ги

Изображение

Изображение

Ето и още малко шаренийки, нарциса ми е нов и все още държи цвят, може би защото е на по-сенчесто място или по принцип е по-късен, не знам

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от desunie »

Много хубаво се развива градината ти! Поздравления за ентусиазма и усърдната работа, която дава тези добри резултати.

За лалетата - при мен тази година е шантава, има много само на листа, повечето установени и цвъфнали са по-ниски от обикновено. Успокоявам се, че поне са там, но явно са в почивка тази година.
la belle epoque се отчете само с 3 от 12 цвята, French Blend Rose само с 6 от 25, като един от цветовете сякаш имаше вирус. Не беше благодатно времето за пролетните луковични този сезон - много жега. Надявам се това да не им се отрази на следващия, останалото здраве да е!

За лидълските божури и аз имам подобен опит. А бях супер скептична, че ще видя скоро цвят от подобен. Той обаче се напъна на един стрък да се покаже веднага! Дано ти се развие хубаво коренище и да те радва дълги години барабар с останалите :sheart:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Дългочакана мечта

Мнение от Тутти »

Имаш си три лилиума мартагон. Листата им са много интересни, после цветовете още повече, растат и докато цъфтят. Хубав лилиум. Моите от посадени пет, поникнаха четири и така си стоят няколко години. Не са вадени, местени, без проблем са, много ги харесвам.
Градината ти става много богата и цветна.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”