От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от belika »

Много са хубави и доматите, и сините! ❤️

Това са моите черна красица сини, и те са от 18ти февруари. :tzvetentze:

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Сутринта температурата в оранжерията беше , 2.4 гр.Днес реших да засадя доматите , които сях семената на 1 февруари, както и няколко корен сети на 15 февруари. Температурата на почвата малко над 10 гр.Понеже имах гости не можах да довърша до края оранжерията.Смятам преди да замина за България да поставя за поникване семена за късния разсад.Агривелото което е 40 гр на метър ,слагам да е двойно.Смятам ,че ще е добре.Все пак не искам докато ме няма да има много влага по доматите.Направило ми е впечатление, че когато са покрити с найлон сутрин листата на доматите са мокри.Ще видя дали въпреки покрити с агривело пак са мокри растенията. Реално погледнато единият разсад е на около месец и половина а другия на месец.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

botan написа: Мар 16, '24, 13:00 Какво е общото мнение относно пензирането на индетерминантните сортове, за получаване на 2 водача? Още над първата двойка листа ли се прави или може и по-късно?
Не съм сигурен дали моето мнение има сериозна стойност защото не съм отдаден основно на тази дейност, но спецификата на индетерминантните е такава, че на всеки колтук има една или по изключения две китки след което се самозадънва. Разсъждавайки върху тази особеност мисля, че не е разумно още в началото да се оставят всички колтуци защото растението на практика ще расте на ширина, а не на височина. Особено когато става въпрос за ранни сортове доматите остават ниско до земята, с наедряването натежават и лягат върху мократа почва, а по тази причина още много преди да узреят някои започват да загниват и едва по късните стават за консумация. Разбира се това обикновено са изключения, но когато се надяваме за ранни домати това си е сериозна загуба, а същите домати при масово зреещи по-късни и по-вкусни сортове буквално не отразяваме и даже не ги берем. В този ред на мисли по добре е още в началото да се премахнат ненужните по преценка колтуци, а на по късен етап може да се оставя всичко за по голям добив.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

Бреей... Къде прочете за тази специфика? Никога не съм видял индетерминантен домат с оставени един, два или повече колтуци, да вземат да се самозадънят след втората китка..
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Мар 16, '24, 22:27 Бреей... Къде прочете за тази специфика? Никога не съм видял индетерминантен домат с оставени един, два или повече колтуци, да вземат да се самозадънят след втората китка..
Може би не се изразих достатъчно ясно. Самозадънва се самия колтук, а не корена, след най много две китки и втората често не е голяма като първата. Израстват нови колтуци, които по същия начин правят само по една или две китки и до там. Аз затова махам първите колтуци за да се вдигне първата китка по високо и ги привързвам към ниско колче за да не лягат на земята. С преценка колко колтуци да оставиш може да си регулираш добива и доматките да станат малко по едрички. Аз махам само първите, които са най ниско.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ch.petrov »

Поклади - пречистващият пролетен Огън

Изображение

Сирница

Изображение

Прошка искам - Прошка давам

На Земята - Мир

Между Човеците - Благоволение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от johnstalker »

Изображение

Оказа се, че нашия "люпилник" за семена от кактуси е идеален и за домати. Тези са на седмица първите покълнаха на третия ден. :)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

penkeler написа: Мар 17, '24, 10:09
ivko69 написа: Мар 16, '24, 22:27 Бреей... Къде прочете за тази специфика? Никога не съм видял индетерминантен домат с оставени един, два или повече колтуци, да вземат да се самозадънят след втората китка..
Може би не се изразих достатъчно ясно. Самозадънва се самия колтук, а не корена, след най много две китки и втората често не е голяма като първата. Израстват нови колтуци, които по същия начин правят само по една или две китки и до там. Аз затова махам първите колтуци за да се вдигне първата китка по високо и ги привързвам към ниско колче за да не лягат на земята. С преценка колко колтуци да оставиш може да си регулираш добива и доматките да станат малко по едрички. Аз махам само първите, които са най ниско.
Да де, и аз говорех за колтуците.. До сега не съм имал индетермнантен домат на който колтуците да се самозадънват,дават си наред с главното стъбло, само че с китка по-малко. Или, ако централното стъбло направи седем китки, колтука направи шест.

Да не мислиш за детерминантни домати, пък да пишеш за индетерминатни?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Мар 17, '24, 14:50 Да не мислиш за детерминантни домати, пък да пишеш за индетерминатни?
:syes: :syes: :syes: :glupav: :glupav: :glupav: :ufff: :ufff: :ufff:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Днес продължих с засаждане на доматения разсад семената, които сях на 15 февруари.Както се казва, като е гарга да е рошава.Тъй, като няма кой да се грижи за разсада реших да го засадя всичкия, каквото и да стане след това с него.:) Температурата в малката оранжерия е около 25 градуса на почвата около 13 градуса.Тази вечер ще покрия засадения днес разсад с кофи.Утре ще им отрежа дъната и от горна страна поставя върху кофите спанбонд (агривело) .Смята да е на 2 ката , като същевременно няма да прегряват растенията и да може влагата да преминава през него.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”