Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Angelina_S »

Госпожо Марче...
Вашето градиноваятелство винаги ме е хвърляло в умиление, щото при Вас се наблюдава един тънък финес, големо знание и велико търпение за нанизването на всеки детайл баш там, където му е мястото.
В тоз оазис, който сте грабнали от обкръжаващата го "урбанизирана среда", и сте го превърнали в уединено кътче, вдъхновяващо човешката душа да пее любовна лирика, има всичко: повествователна нишка и мелодия, ако щете – щото то са пътечки, па къщичка, па езерце с рибки, та паунчета и витиевати столчета, понякога обитавани от снежни човеци – ама "чешити с характери"!
Но всичко това е обединено в единна структура – вечнозелените храсти и монументалните скални струпвания, що сега ни показвате, държат пейзажа цял и през зимата.
Де у мойта глава да се беше появило такова обилие от умни конструкционни мисли, когито наслука и опипом бъцках първите китки из двора, ама нейсе... :hmmm:
Божествено е мястото ти – по девически смълчано и камерно в първите си пролетни трепети!

ПП Апа тия камънаци от Марково тепе верно стават за реплика на Стоунхендж! :bzzzz: :angelche:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Госпожо Гинче, сърдечно благодаря за този разбор!
Не мога да нижа думите така подредено и красиво, но недейте да скромничите, защото винаги Вашата градина ме е оставяла без дъх! :tzvetentze:

Ани, много се радвам, че се появи :sheart: Липсваше ми градината ти! Във фейса е един тюрлю гювеч, и не мога да се потопя в градините така, както тук.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Допреди няколко дни държах пауните затворени, защото бях махнала найлона на тунела със салатите, и пернатите днес са в много любовно настроение :) Дори и белия ми скочи само веднъж :D

Изображение

Изображение

Както обикновено, са си разпределили територията на двора точно наполовина. Белият е в тази половина, която предстои да стане декоративна.
Там местих разни треви , насадих разни издънки, които се чудих какво да правя, безброй ириси, които изкараха по две-три години в саксии, и нямам представа кои точно са. Малко прекалих с червенолистните растения, и за баланс набутах и такива със синкави или сребристи листа :D Тази година съм си купила само пет рудбекии, за да направят и малко цвят там.Намерих място за декоративния нар от Мария. Пак ще местя и редя плочи. Другата седмица ще се фрезова и сее трева, а по-нататък ще отнемам от тревата, ако искам нещо да насадя.Нищо старо там не е пипнато. Стана голям гювеч, защото предназначението беше друго, и всичко бе съобразено с това, а сега се опитвам да съчетая несъчетаеми неща. На всичко отгоре ще има и кокошки :D

Изображение

Да се върна пак на това, което вече си е хубаво :)

Изображение

Изображение

В темата за нашите градини писах, че за една дупка в иглолистната стена съм предвидила златен хималайски кедър. Този кедър ,докато си стоеше в саксията, малко ме озадачи, защото е златен само пролетта. В нашата почва има много растения, които вместо да са жълти, са зелени, или вместо да са зелени, стават жълти от хлороза, обаче това дърво не беше вадено от саксията! :hmmm:
Като го насадихме на едно друго място, забелязах че стеблото му не е право, а при всяко полягане са го връзвали за прът, и е станало вълнообразно. И стигнах до извода, че това не може да е златист хималайски кедър,за какъвто е купен, а е някаква плачеща форма. Затова и отиде на това, надявам се последно място. Там е царството на плачещите, голям рев пада! Плачещ лъжекипарис , плачеща ела, плачещ бук, сега и плачещ кедър :D И отгоре им - плачеща върба :lol: Затова пък листата/иглите са им много различни.
(винетирала съм го, за да го откроя)

Ей го, отвързах го от пръта, и той клюмна.

Изображение

Ще го нагласям някак, само да сме живи и здрави.
Да ви се оплача от разсада си, на осми март го сях :( Понеже беше много зле, а времето много добре, направо го насадих, два дена си е добре. Не се смейте много :D



Изображение
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от радост-31 »

Ех, обожавам да гледам красотите, които ни показваш! Новата част от градината също ще стане райска. Няма несъчетаеми растения, просто ти не си свикнала с тази комбинация. Ще се получи и след време никой няма да знае, че преди мястото е било с друго предназначение. А на разсада какво му е? Много си е хубав! В момента при мен има домати, които цъфтят, домати, които пикирах преди 2 дни и домати, които сега никнат. Всяко нещо с времето си.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от pepelqshka71 »

Люб, кедъра Cedrus deod. 'Golden Horizon' ли е? Купен е 2014
Моя беше легнал само първите няколко години. После се източи с два върха, но му трябва много пространство настрани.
2015
Изображение
2018
Изображение
2021
Изображение
2024
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Daniela Pargu »

Люб :tzeluvka: , не знам колко пъти се връщах да разглеждам !
Много е хубаво всичко!
А за пернатите кавалери да не говорим ! :chchaa: :sheart: :sheart: :sheart:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

pepelqshka71 написа: Апр 7, '24, 09:56 Люб, кедъра Cedrus deod. 'Golden Horizon' ли е? Купен е 2014
Много благодаря за подсказката, Пепеляш! Съдейки по характеристиките, той трябва да е.
ММ го донесе от разсадника, отдавна мечтал за такъв! :D Беше купувал от там и за една друга градина, там си е просто кедър аурея, и си е жълт постоянно. Не знам кой кого е измамил по веригата, но всяко зло за добро, мен ме устройва широк и не много висок, ще го кълцам ако прекалява. :D

Имам и Cedrus deodara ‘Feeling Blue , той така се опитва да гони върхове от време на време, и го скастрям :D
Имам само едно неприятно предчувствие - че ММ ще ми донесе някой ден и просто кедър деодара аурея :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Днес следобед тази полянка, която преди беше зеленчук, беше фрезована, търмъчена, валирана, пак търмъчена, пак валирана, и последно търмъчена, сята трева, пак валирана и полята. Край!

От това:

Изображение

Стана това:

Изображение

После това:

Изображение

И накрая това:

Изображение

Изображение

Изображение

Насадих всякакви издънки, които бях захванала от милост, разни растения в саксии, защото много искам, но няма къде. Пък като има къде, току виж няма растение... :D И така две три години ги пазя да не умрат. Много ириси, които също от жал садях ту тук , ту там, че накрая и в саксии.

Най-хубавото тепърва предстои.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Разцъфтяха се градините!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Сега малко полезни и практични грозотии :)

Нали все обяснявам старо ново място на зеленчука, ами ето го новото. Тук пръстта е оригинална, независимо, че са изсипали сигурно един самосвал камъни и парчета тухли, и са ги разнесли на стотина квадрата.

Изображение

Изображение

Това са част от извадените от терена камъни, и тепърва ще се вадят още през годините. Засега остана само един ъгъл, където директно са струпали някога купчина чакъл. Засега там насадих...лапад :D Гледам, че се справя. Като имаме сили, ще разнесем и тази купчина някъде, където примерно ще бетонираме някаква пътека. Обаче наистина ни свършиха силиците.

Изображение

Почвата е супер, такъв лук вадя от там, дето не съм вадила досега!

На малините (пресадени в края на зимата, и миналия месец) съм натрупала полуразложен компост, и малко окосена трева. Първо, за да опразня компостера малко и да мога да го прехвърлям, второ, за да пазя от заплевяване. Да си се разлага там, изчерпа ми се търпението.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”