Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Пери.... СкОпай я плитичко, па да видим дали ще тръгне пак.. Плитичко, като на 5 см под повърхността на почвата. Ние тук у врачанско му викаме на това "тЕсанье"..
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от belika »

Ако си я отписала, директно скопавай, много хора в Ютюб препоръчват есенно засяване на пшеница/ръж колкото да пази почвата и н пролет поникнала я скочават с цел посевите да подхранят. отгоре си садят каквото са планирали.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от IvanSmilenov »

пери написа: Мар 6, '24, 22:00 Имам нужда от обяснение като за лаик.
Видя се, че зима като зима няма да има и се чудя какво да правя пшеницата :hmmm:
Да прекопая ли лехите заедно със зеленията или първо да я изкубя, да я оставя да изсъхне и после да я върна обратно за прекопаване. Защото на тази топлина, ако корените не са изсъхнали, ще се прихванат наново.
Честит празник!
Ние косим ниско житото и го оставяме отгоре като мулч.
Идеята е корените като изсъхнат и изгният да оставят каналчетата които са се образували.
Ако случайно изникне тук там след време пак се окосява.
Има такива малки комбинирани косачки за трева и оформяне на храсти. Удобно и бързо е.
Ние имаме това
https://www.stihl.bg/bg/p/nozhici-i-ure ... dno-107843
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1055 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от пери »

IvanSmilenov написа: Мар 8, '24, 16:35 Ние косим ниско житото и го оставяме отгоре като мулч.
Идеята е корените като изсъхнат и изгният да оставят каналчетата които са се образували.
Ако случайно изникне тук там след време пак се окосява.
Да, с косенето е ясно. Но корените не изсъхват, камо ли да изгният. Тия дни ще прекопая, но с това топло и влажно време, сигурно половината пак ще се прихванат. Накрая ще се наложи да ги изскубна.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от desunie »

Пери, нямам личен опит с това, но следя няколко канала в Yuotube и от хората, които го практикуват знам, че не трябва да позволяваш на покривната култъра да цъфне. Ти гледам си далече от това състояние.
Не мисля, че имаш повод да се притесняваш още поне 3-4 седмици. Нали идеята е точно тази - да пази от плевели, да обогати с микроелементи и т.н. Ако ще садиш сега, разбирам да си обработиш. Но аз на твое място не бих бързала. Нали след това ще мулчираш допълнително?
Ако те плаши колко е израстнало, окоси на ниско и остави окосеното на място.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

пери написа: Мар 9, '24, 20:39 Да, с косенето е ясно. Но корените не изсъхват, камо ли да изгният. Тия дни ще прекопая, но с това топло и влажно време, сигурно половината пак ще се прихванат. Накрая ще се наложи да ги изскубна.
Ако си мислиш, че с една или две обработки ще мине целия сезон, жестоко се заблуждаваш. Различни инструменти трябва през целия сезон да са ти в постоянна готовност и щом се наложи интервенция да се действа навреме. Само с обработка "на пожар", след занемарен терен, не става. Не е важно какво ще поникне, а кое ще оставиш да се развива, затова инструментите през целия сезон не слизат от ръката на градинаря. В разработена почва винаги нещо пониква и ако не е житото други треви ще поникнат. Тях ще ги оставиш ли? Не случайно някои зевзеци казват, че всеки занимаващ се със земеделие винаги е прекаран защото по цял ден е наведен.
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1055 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от пери »

desunie написа: Мар 12, '24, 09:59 Не мисля, че имаш повод да се притесняваш още поне 3-4 седмици.
Ще скубя чак като започна да разсаждам.
penkeler написа: Мар 12, '24, 10:56 Не случайно някои зевзеци казват, че всеки занимаващ се със земеделие винаги е прекаран защото по цял ден е наведен.
О, не!!!! Идеята ми беше да не се кланям по цял ден на лехите :-? ;) Но пък човек се учи, докато е жив.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

пери написа: Мар 12, '24, 23:56 О, не!!!! Идеята ми беше да не се кланям по цял ден на лехите :-? ;) Но пък човек се учи, докато е жив.
Изобщо пък не си мисли, че всички тук успяваме да поддържаме идеалните условия в градините си. Всичко е въпрос на по големи или по малки компромиси с които проблеми не успяваме да се справим или поне не навреме. С опита се научава какви компромиси и доколко може да си позволиш. Няма как да се обясни теоретично.

.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от desunie »

Спойлер
Покажи
пери написа: Мар 12, '24, 23:56
desunie написа: Мар 12, '24, 09:59 Не мисля, че имаш повод да се притесняваш още поне 3-4 седмици.
Ще скубя чак като започна да разсаждам.
penkeler написа: Мар 12, '24, 10:56 Не случайно някои зевзеци казват, че всеки занимаващ се със земеделие винаги е прекаран защото по цял ден е наведен.
О, не!!!! Идеята ми беше да не се кланям по цял ден на лехите :-? ;) Но пък човек се учи, докато е жив.
Пери, гледам на няколко места си фрезоваха местата с покривни култури сега. Не видях обаче никой от тях да си покрива от сега земята с мулча. И се чудя какво ще спре семената на бурените да тръгнат? Моята градина нямаше късмета да ѝ се случат тези процедури, че и предстои реформа, която трябваше вече да се е случила... :chokof: Това не ми пречи да черпя информация и да се уча от добрите практики и грешките на хората, които са така добри да споделят видеа! И в тази връзка наблюдавам, че голата ми земя има единични бурени, тук-там и тепърва ще никнат семенцата на бурените, които борим масово.
Пишеш, че ще скубеш. Нали смяташ да ги оставиш на място? За мен това е част от процеса за обогатяването локално с микро и макро елементи, или не съм разбрала правилно нищо до тук.
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1055 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от пери »

Първо ще изчакам всичко да изсъхне и тогава ще го ползвам за мулчиране.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”