Далия

Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Далия

Мнение от Lalel4e »

Вий ся друга работа нямахте ли си??! :svekurva:
Като чета, ще излезе, че моето местенце е супер подходящо за далии, даже могат и да презимуват в земята :hmmm:
Само по далии не се бях побърквала! :x
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Далия

Мнение от utro77 »

Здравейте! Купих си няколко коренчета далия.
Подходящо ли е сега да ги засадя?
На слънчево място, предполагам.
На каква дълбочина да ги сложа?
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1312 пъти

Re: Далия

Мнение от мечтица »

utro77 написа: Мар 14, '24, 11:00 Здравейте! Купих си няколко коренчета далия.
Подходящо ли е сега да ги засадя?
На слънчево място, предполагам.
На каква дълбочина да ги сложа?
Далиите обичат слънчево място ,но може да се засаждат и на лека пъстра сянка.
Имай предвид че обичат вода,е не като хортензии,но без поливане в горещините спират да цъфтят,но пак есента имат невероятен цъфтеж.
В края на март или началото на април,грудките на далии слагам в саксии за прорастване на очички(ако грудката стара и голяма,разделям я така че всяка част да има поне едно оченце ) и вече в началото на май ги засаждам на постоянно място.Засаждат се на дълбочината на лопата,плюс още около 10-на см,като на дъното слагам пясък,Ако далиите са високи,преди да ги заровиш ,сложи колче,към което после ще привързваш стъблата.Това се прави със цел да не нараниш засадената грудка.
Есената ги вадя,слагам в кашон с талаш и в маза.
Успех и обилен цъфтеж :daaa:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Далия

Мнение от utro77 »

Благодаря!
Но задължително ли е първо в саксии да ги сложа?
Не можи ли направо в градината?
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Далия

Мнение от alina »

utro77 написа: Мар 14, '24, 16:42 Благодаря!
Но задължително ли е първо в саксии да ги сложа?
Не можи ли направо в градината?
направо в градината.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Далия

Мнение от alina »

alina написа: Мар 14, '24, 16:56
utro77 написа: Мар 14, '24, 16:42 Благодаря!
Но задължително ли е първо в саксии да ги сложа?
Не можи ли направо в градината?
направо в градината.Погледни коренищата, ако са големи и има прокарали пъпки, раздели за да се увеличи градинката и едно до друго засади.Мястото на разрез посипи с пепел, но първо остави малко да изсъхне разреза. Далиите, като розите цъфтят цяло лято.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Далия

Мнение от desunie »

Хубаво е да ги събудиш. Иначе ще чакаш по-дълго да се развият в сезона. Предполагам са единични грудки. Моите първата година си скочиха от купешките пакетчета дирекнто в земята. Щях да съм щастлива ако бях случила на подобен съвет и да се възползвам.

Много интересен ми стана подхода на мечтица. Аз ги заравям на доста по-плитко. На не повече от 10см.
Друго, което правя е да ги вадя есента заедно с почвата в касетки постлани с картон и ги прибирам в мазата на тъмно. По това време на годината започвам да ги поливам по мъничко и да ги "събуждам". Разделям ако преценя, че много се е разрастнала или съм обещала да дам при вкарването в земята като се затопли края на април, началото на май.
Съхранението в талаш една зима ми ги спаружи и едвам спасих половината. Ако талаша е влажен/мокър може пък да тръгне гниене.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Далия

Мнение от alina »

desunie написа: Мар 14, '24, 17:03 Хубаво е да ги събудиш. Иначе ще чакаш по-дълго да се развият в сезона. Предполагам са единични грудки. Моите първата година си скочиха от купешките пакетчета дирекнто в земята. Щях да съм щастлива ако бях случила на подобен съвет и да се възползвам.

Много интересен ми стана подхода на мечтица. Аз ги заравям на доста по-плитко. На не повече от 10см.
Друго, което правя е да ги вадя есента заедно с почвата в касетки постлани с картон и ги прибирам в мазата на тъмно. По това време на годината започвам да ги поливам по мъничко и да ги "събуждам". Разделям ако преценя, че много се е разрастнала или съм обещала да дам при вкарването в земята като се затопли края на април, началото на май.
Съхранението в талаш една зима ми ги спаружи и едвам спасих половината. Ако талаша е влажен/мокър може пък да тръгне гниене.
На видеото слагат в саксиите само за размножаване от резници.


Аз не играя с георгините, далии. И без това няма място даже за доматите и краставици до прозореца.
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Далия

Мнение от alina »

Lilly написа: Яну 8, '24, 02:23
Alabama написа: Яну 7, '24, 17:12 Здравейте, задължително ли е ваденето на грудките след прецъфтяване?
https://www.homesandgardens.com/advice/ ... er-dahlias
това е много изчерпателно ръководство как да се погрижим за далиите
Ако на някой не му се чете , отговорът на въпроса горе , е - грудките може да останат в земята за зони 7 и по-високи и при условие , че почвата е с много добър дренаж . Иначе е много вероятно да изгният, дори и да им се размине замръзването. Препоръчват добро мулчиране на грудките.
А изрязването на надземната част да става 2 седмици след първата слана / аз винаги се стремя да ги прибирам преди сланите , но май това не е най-добрият подход.
Една туфа гергини оставям да презимува. Изрязвам , оставяйки 15 -20 см, заравям земята смесена с листа за да образува хълмче , покривам с найлон, притискам с камъни за да не изфърчи и напролет откривам , изравнявам почвата и те сами излизат.Тези далии не са елитни и не се беспокоя за тях. Даже смятам тази година да ги изровя една част от туфата. и да размножа в саксията.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”