От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от botan »

ugod написа: Мар 12, '24, 18:41 Добре е да се размножат и да се разпространят в групата.Така няма да изчезнат.:)
Въх, това пък как го реши от две калпави снимки. :shock:
От сега мога да ти кажа, че ще му трябват поне 3-5 генерации докато се стабилизира и видя дали изобщо си струва. Първо защото растеше в непосредствена близост до поне 2 други дивака с които може да се е кръстосал и второ част от семеначетата не образуваха нормално стъбло, а директно тръгнаха на пичове, които отделих да тормозя в чашки без дренаж в пясък с вода до горе. :mrgreen:

Имам въпрос(и) за доматите от Лидл Sweet Marmande. Взех да ги пробвам на вкус, не ми хареса дебелата ципа, но ми стана интересно, а като се зачетох нищо не схванах. Това сега конкретен сорт ли е или домати от някаква специална група сортове наречена сладък марманд. Някъде го видях като Sweet Normand? Някъде го видях като директен сорт, другаде като F1 хибрид? Някой отглеждал ли ги е и какви са били резултатите?

Също така се замислих, че хората от форума сигурно отглеждат семенаци с хиляди. При някой да се е получавал пъстролистен домат с бяло и зелено по листата? Предполагам подобна характеристика не е желателна при доматите точно и подобни семенаци се унищожават, но на мен пък ми е интересно и ако при някой мутира и мисли да го зафурти, моля към мен да го засили. :mrgreen:
Insta: ex_hort
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

diado-ilian написа: Мар 13, '24, 19:52
Misi написа: Мар 13, '24, 19:21 [

Ами аз говоря от опит. През 2017 свързахме капковото към чешмата с компютър, за да полива през седмицата, когато ме няма, че съм съботно-неделен градинар. 2 години го ползвахме така, а после прехвърлихме цялото както си е наредено /без компютъра/ към "сондата" с външна помпа /в кавички е защото не е истинска сонда, а набивани тръби до 8 метра. В тези села така правят и така вадят вода и то с доста хубав дебит./. Есен прибирам и на пролет го поставям, както правя и с помпата. Миналата 2023 г. забелязах, че се е цепнал малко регулатора и е за смяна. За 6 години си е избило парите от всякъде.
Браво мила. Ще взема едно да пробвам, че при мен е малък дебита и затова се получава че не искат да работят. Аз съм пробвал със скъп модел, който при 20м. капкови маркучи 20см 1.2-1.5л капката, като му вдигна налягането надува. Като намаля пък не искаше да пуска вода и аз го върнах. После направих бидона и си взех програматори за ниско налягане. Те са пък по-слаби в програмирането и тъй нататък. Ако това ми сработи за градската градина ще е екстра. Тогава се намираха стари бидони по 10 лв. С един стар бидон за изравнителен резервоар си решаваш проблема с маркучите и аз се успокоих и не съм се оглеждал повече. После прегърнахме използването на триходерма и други био-неща, та поради страх от хлориране изобщо спрях поливането със прясна вода от чешмата. Мда!
Винаги може да си правиш експерименти. Обаче, Регулатора на налягане не знам дали ще ти свърши работа при слаб дебит. ММ каза да си видиш водонапорната кула.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

kim написа: Фев 22, '24, 20:28 Ако се интересуваш от сини или полу-сини домати, мога да ти изпратя 6-7 сорта.

Черниченский чери
Blue beauty
Blue Tom
Sgt Pepper's Tomato /сержант Пеппер/
Kas 21
Мадемуазель Фурье (Mlle Fouriers, France)

Можеш да ги разгледаш в нета. :daaa:
botan написа: Мар 12, '24, 16:21 Ако все още имаш останали може да ми пратиш малко, колкото да ги завъдя, от онези, които смяташ за най-наситено оцветени и по възможност индетерминантни. Видях снимките ти от 2019 на семеначетата Черниченский чери и Blue beauty и много ми хареса този лилав цвят на младите растения. :potekoha: Ако не са останали догодина ще те тормозя. :gydigydi: :angelche: Имах няколко неуспешни опити минали години с домати, за това така плахо и внимателно подхождам сега.
Ще ти изпратя от всичките да ги пробваш :daaa: . След Черниченский чери и Blue beauty, на останалите не съм се заглеждала толкова в стеблата, че то много сортове се пробват :liubov2: , но тези двата определено бяха силно оцветени. Всичките са индетерминантни.
Чудесни дивачета, които не се плашат от голямата влага, в която са "цопнали" :dovolen: :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

botan написа: Мар 13, '24, 21:35 Също така се замислих, че хората от форума сигурно отглеждат семенаци с хиляди. При някой да се е получавал пъстролистен домат с бяло и зелено по листата? Предполагам подобна характеристика не е желателна при доматите точно и подобни семенаци се унищожават, но на мен пък ми е интересно и ако при някой мутира и мисли да го зафурти, моля към мен да го засили. :mrgreen:
До сега не съм срещала пъстролистен домат, но има такива сортове, които ги наричат "прасковени". При тях и листата са по-мъхести и плода е покрит с мъх като при прасковите.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

botan написа: Мар 13, '24, 21:35
ugod написа: Мар 12, '24, 18:41 Добре е да се размножат и да се разпространят в групата.Така няма да изчезнат.:)
Въх, това пък как го реши от две калпави снимки. :shock:
От сега мога да ти кажа, че ще му трябват поне 3-5 генерации докато се стабилизира и видя дали изобщо си струва. Първо защото растеше в непосредствена близост до поне 2 други дивака с които може да се е кръстосал и второ част от семеначетата не образуваха нормално стъбло, а директно тръгнаха на пичове, които отделих да тормозя в чашки без дренаж в пясък с вода до горе. :mrgreen:

Имам въпрос(и) за доматите от Лидл Sweet Marmande. Взех да ги пробвам на вкус, не ми хареса дебелата ципа, но ми стана интересно, а като се зачетох нищо не схванах. Това сега конкретен сорт ли е или домати от някаква специална група сортове наречена сладък марманд. Някъде го видях като Sweet Normand? Някъде го видях като директен сорт, другаде като F1 хибрид? Някой отглеждал ли ги е и какви са били резултатите?

Също така се замислих, че хората от форума сигурно отглеждат семенаци с хиляди. При някой да се е получавал пъстролистен домат с бяло и зелено по листата? Предполагам подобна характеристика не е желателна при доматите точно и подобни семенаци се унищожават, но на мен пък ми е интересно и ако при някой мутира и мисли да го зафурти, моля към мен да го засили. :mrgreen:
Купен Sweet Marmande от Лидл, взети семена и отгледани няколко растения при мен 2023

Изображение

Изображение

Като големина и вкус да кажем едно към едно с купените домати. На мен не ми харесаха и двата.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

botan написа: Мар 12, '24, 16:21
kim написа: Фев 22, '24, 20:28
botan написа: Фев 22, '24, 18:44 На мен са ми интересни лилавите доматчета от списъка, ама за момента си мълча, защото за първи път правя доматен разсад и не знам до къде ще го докарам. :lol: :hmmm: Кой е този домат "Синьо"? :hmmm:
Ако се интересуваш от сини или полу-сини домати, мога да ти изпратя 6-7 сорта.

Черниченский чери
Blue beauty
Blue Tom
Sgt Pepper's Tomato /сержант Пеппер/
Kas 21
Мадемуазель Фурье (Mlle Fouriers, France)

Можеш да ги разгледаш в нета. :daaa:
Oooo много благодаря за предложението! :liubov:
Извинявай, че толкова късно отговарям, но на мен понякога ми трябва време, докато информацията мине през главата :angelche: , пък и вече съм доста по-уверен с 144 чашки собствен разсад. :ieeee: :ieeee: Трябваше първо да пробвам с купешките семена, за да съм спокоен, че няма (много) да батисам домашните. :sheart:
Ако все още имаш останали може да ми пратиш малко, колкото да ги завъдя, от онези, които смяташ за най-наситено оцветени и по възможност индетерминантни. Видях снимките ти от 2019 на семеначетата Черниченский чери и Blue beauty и много ми хареса този лилав цвят на младите растения. :potekoha: Ако не са останали догодина ще те тормозя. :gydigydi: :angelche: Имах няколко неуспешни опити минали години с домати, за това така плахо и внимателно подхождам сега.
Най-искрени благодарности и на Клеър, която още при първите ми неуспехи ме окуражи и утеши. :gush:

Те при мен всички домати са експериментални, защото опит зеро, но да ви представя онзи, който е над всички по налудничавост.
Миналата година края на октомври, докато събирах проби от мъхове попаднах на популация подивели домати с корени буквално във водата. Въпреки студа, изглеждаха чудесно и се късаха от цвят и плод. Имаше най-различни, но тогава единственото зряло беше едно кръгло червено плодче тип чери, което събрах за семе. То даже се вижда на снимката скрито сред копривата. Супер дълго вися вкъщи на масата, като идеята беше да тръгне да се скапва, за да съм сигурен че е добре узряло, ама така и не успях да го дочакам и му изчовърках семената.
Изображение
Ето и част от семенаците от него, зъбчетата на листата са по-окръглени в сравнение с другите ми сортове.
Изображение
Тази година ако се справи подобаващо в градинска обстановка, мисля да посетя диваците пак, но този път в по-доматено време. :mrgreen: :zazaazaz:
Отишъл е някой на пикник до това ручейче, носил си е разни доматки за салатка, и като приключил, лиснАл чинийката от салатката до ручейчето, без да знае че ще събуди зрелите семена.... Де да беше лиснАл и чинийката от пържолите..... :dovolen:

Ааа, и тва не са диваци, а саморасляци някакви.. Ако се сетя това лято, ще снимам едни саморасляци, които помня от поне 20 години, и на тях мога да кажа че са диваци... вече. Като едрина са като средно чери, кисели като лимон и с кожица наподобяваща балатум... :lol:
Последно промяна от ivko69 на Мар 13, '24, 22:45, променено общо 1 път.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от botan »

kim написа: Мар 13, '24, 21:49 До сега не съм срещала пъстролистен домат, но има такива сортове, които ги наричат "прасковени". При тях и листата са по-мъхести и плода е покрит с мъх като при прасковите.
Ооо това е изключително интересно и... непрактично, т.е. още по-интересно за мен. :lol: :lol: :lol: Жалко, че от прасковения мъх ме хваща скомина. :twisted: Иначе в интернет излизат снимки на пъстролистни, но са секционни химери спонтанно породили се в различни линии и шанса да са стабилни е минимален. Мутацията я наричат призрачна и ако е изцяло мутирал води до летален ефект. :mrgreen:
Но гледам се предлагат семена и в по-сериозни сайтове като: https://shop.seedsavers.org/variegated-tomato
Misi написа: Мар 13, '24, 21:52 Купен Sweet Marmande от Лидл, взети семена и отгледани няколко растения при мен 2023
Като големина и вкус да кажем едно към едно с купените домати. На мен не ми харесаха и двата.
Изглежда ми сякаш се е поразпаднал, поне по отношение на баграта. :hmmm: Благодаря за споделения опит!
ivko69 написа: Мар 13, '24, 22:31 Отишъл е някой на пикник до това ручейче, носил си е разни доматки за салатка, и като приключил, лиснАл чинийката от салатката до ручейчето, без да знае че ще събуди зрелите семена.... Де да беше лиснАл и чинийката от пържолите..... :dovolen:
Като знам как газих и се провирах ще да е било много романтичен пикник. :lol: :lol: :lol: Рекичката минава през село, предполагам че водата от там ги е донесла, тъй като имаше и друга чужда растителност. Тази година ще проверя мястото пак непременно и ще опитам да събера и от останалите. :nod:
Insta: ex_hort
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

Е на два квадратни метра да има такова разнообразие... :hmmm: Или е имало чинийка, както предположих, или някой който е ял салатка от разнообразни доматки е..... после си е измил дупето в ручея..Друга логична причина не виждам..
И не се бъзикам...Просто разсъждавам..


И друго... На снимката не виждам някаква растителност, която да те кара да се провираш, нито пък водата е достатъчна да газиш. Джапал си във водичката и просто не си знаел пътеките.... :lol:
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 414 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

Шами и МГХ,
не трябва да броите само дните от сеене, засаждане до плод според дадените предполагаеми дни. Температурата на въздуха не е най-важното, защото почвата трябва да се е затоплила над определена температура и естествено на въздуха е по-висока. Е все пак ще си е ваш труда и загубите. Дали за оранжерии или навън се следи почвената температура.
За оранжерии и парници:
"Оптималният срок на засаждане на разсада настъпва, когато почвената температура на 12-15 см. дълбочината се повиши над 9-10°С. За повечето райони на Южна България това е в края на март и през първите дни на април, а за останалите части на страната - в средата на април."
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1209 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

И аз сях събрани семена от купен Sweet Marmande. Купения дома беше много вкусен и сладък а този който аз произведох беше с едва доловима сладост, цветът не беше толкова наситен както при оригинала, а ти пък да ми се получи по-дебела. Хибрид е, обсъждахме го миналата година. Кой знае с какво са го наблъскали, за да е толкова сладък.
Седнах да помисля от кои сортове по колко да сея и понеже не ми излизаха сметките, добавих някои от вече изпробваните сортове. Така стигнах до 38 сорта, които ще сея тази година. Всъщност два съм засяла, остават само 36, включително черита.
Основна серия (15-20 бр. от сорт):
- Розов гигант Тутти
- Огромно червено сърце Тутти
- Русе Тутти
- Квадратен Клеър
- Вкусен (Влахова)
- Розов издължен Краси
- Червено сърце Чакал
- Розов блян
Нови (по 3-5 бр. от сорт)
- Колумбийски НАМ
- Блатешнички НАМ
- Бабино чудо
- Албенга Осмар
- Розово сияние
- Баба Данка
- Баба Мика
- Moneymaker
- Розалукс
- Прасковено сърце Клеър
- 8 сорта от Краси
Допълнителни сортове, изпробвани (3-5 бр. от сорт):
- Золотой Кьонигсберг
- Червено сърце Лесново лучия
- Круша Клеър
- Розова магия
- Алис-Лучия
- Хармония
- Жълто кръгло чери
- Черно малко чакал
- Оранжев от gora
- Сherokee green
- Събрани семена от чери Мини Рома (Кампари)
- Круна
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”