Наследство

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Наследство

Мнение от Lalel4e »

Какво имаш предвид под “първо убивам всичко”?
И аз съм на етап да ръся семена наред тази година. Трупах пробвах разсади.. нищо не стана, те вече излизат от годност. Реших да наръся всичко на вилата и да гледам сеир. (т. е. да гледам как тук-таме нещо покълва, но до средата на юни всичко измира :D )
Само обмислям как от мравките да ги опазя някак. Че една година наръсих тагетис - отблъсквал ги. Не знам как ги отблъсква, ама ми изнесоха всички семена! :lol:
Е, явно наистина много го мразят!

Засега ми се върти една идея, дето някъде четох - разполагат се семенцата между пластове тоалетна хартия, която мн. леко се навлажнява (напр. с пулвелизатор?) и като изсъхне, ги “затваря”, така че мравчоците не могат да стигнат до тях. Ся.. таз работа малко ма съмнява, при положение че последните са много изкусни гризачи, остава надеждата че няма да надушат семенцата, което също е под голямо съмнение.. не знам. :hmmmmmm:
breaker
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Окт 29, '20, 13:26
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Наследство

Мнение от breaker »

Lalel4e написа: Мар 12, '24, 13:33 четох - разполагат се семенцата между пластове тоалетна хартия, която мн. леко се навлажнява (напр. с пулвелизатор?) и като изсъхне, ги “затваря”, така че мравчоците не могат да стигнат до тях. Ся.. таз работа малко ма съмнява, п
Не изсъхват,а се държат влажни и покълват.Мравките покълнали семена не взимат.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Наследство

Мнение от Lalel4e »

breaker написа: Мар 12, '24, 15:31 Не изсъхват,а се държат влажни и покълват.Мравките покълнали семена не взимат.
Знам, но в моята ситуация този вариант не е удачен.
Първо, много от семената са разнородни - купувала съм пакети смес и ще покълнат по различно време и при различни условия.
Второ, аз не мога да ги поливам редовно, затова искам всяко да си реши самО на място кога ще покълва и как ще се справя със суровите условия. Ако покълнат вкъщи при мен, ще са по-кекави, няма да оцелеят. Нито имам време да се занимавам с всеки вид поотделно - цяла торба семена имам.
Те сигурно повечето вече нямат и кълняемост.. ще ги посея, пък каквото излезе. Ама поне ако мога мравките да държа далеч, че те са основната пречка. Четох че канелата мн. ги отблъсква, също мента или ментово масло (имам).

Каквото стане. Те в торбата нямат по-големи шансове. :dovolen:
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

ljuboznatelna написа: Мар 12, '24, 01:19 Твоята идея много ми харесва!!!
Опитите на Люб се увенчаха с неуспех. При теб може да се получи, друг е климата. Аз реших на целодневен пек да не поливам. В Пловдив. :mrgreen: Оцеляха ирисите, имаше и доста от дивите хемерокалиси (които пускат високо стебло с оранжев цмят, и пълзешком завземат територии), но беряха душа. С много мъки се закрепи дървовидна ружа, едва кретаха астри. До някое време имаше и розова енотера, но троскота и другите плевели я задушиха, и сигурно сме я окосили по невнимание. Заради това, че там сега ще има зеленчук, съм извадила ириси и хемерокалиси, доколкото ги видях в треволяка. Ако ти вършат работа, с удоволствие ще ти ги подаря.Насипно са в едни саксии, и милите, вече пускат листа. Не зная какви са ирисите, разреждах стари туфи и садих, малки бяха за цвят. Вероятно са жълто с лилаво и светло лилаво с тъмно лилаво.
На мен идеята ми е да ходя там сравнително честичко. Лятото ми се иска веднъж седмично да мога да се прибирам, за да полея цветята и билките, както и за да мога да си събера цветовете или листата от билките. Мечтата ми е и да успея да вкарам вътре в приличен вид, за да мога и там да си ги суша. Имам от твоите ириси- двата нюанса на лилаво, имам огромно количество жълто с кафяво, както и бели. За сега ще пренасям излишности от вкъщи, ако ми остане незасадено място, ще помоля за помощ от цветни другарчета. Забравих да допълня, че в земята искам да сложа индрише и мушката. Когато не са в саксии, са доста сухоустойчиви и бързо развиващи се цветя.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Гео, граф написа: Мар 12, '24, 12:31 Най-после намерих време да изчета цялата ти тема, Радост. От нея лъха такъв позитивизъм, такъв възторг и щастие от взетото решение, от положения труд, от резултатите, от плановете и мечтите, че и аз като читател се въодушевявам и съпреживявам всичко заедно с теб :liubov: . Клипчетата ще изгледам в къщи на спокойствие, но общото настроение вече ми е ясно и то съвпада с моето към моята вила - разбирам всички трепети, цялото очарование на завръщането към корените. А извадения цитат звучи като философско пристигане.

радост-31 написа: Дек 28, '23, 20:54 ... Като че ли е трябвало да мина определен път, за да се завърна у дома.
Къщата, мястото, дори и тръните сякаш ти казват: Добре дошла отново у дома! :sheart:
Привет, Гео!
Благодаря ти, че намина от тук! Права си- тази къща е точно като завръщане към себе си, като изповед, като лечебен мехлем за раните от загубените битки и научените уроци. Всяка стъпка по-скоро я усещам, отколкото мисля. И да, знам го! Когато настъпи момента, там ще бъде моят дом- истински и последен. Ето за това подхождам с уважение към всичко, защото то е било преди мен и ще бъде след мен, а аз съм просто нюанс. И ми се иска да съм хубав нюанс.
Има дни, в които се чувствам като последната страница от хебава книга или като последното парче от огромен пъзел. И някак с моето осъзнаване се завършва картината, затваря се корицата на книгата.
Ох, стана много дълбоко, а днес ми е изключително дълбок ден.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Sofiya Stoicheva написа: Мар 12, '24, 13:06 Здравей, Радост! Абонирам се за темичката ти и с удоволствие ще следя преобразяването на къща и градина!
Желая много сили, защото желание, устрем и дръзновение лъхат от всеки пост! :)
Здравей, София!
Благодаря ти за хубавите думи! Всичко там става доста бавно заради растоянието и многото ангажименти.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Здавейте, цветенца!
почти цял месец не съм писала тук, но това не означава, че не съм работила. Доволна съм от себе си, защото си изпълних таргета. Но! Ще я карам хронологично. Нали така се прави във форума- държиш читателите до последно в напрежение.

И така- ще започна с разказа за любимото ми щъркелово гнездо. От дете много го харесвах. Изглеждаше ми огромно и недостъпно, сякаш с някаква магия е качено там на часовниковата кула, а щъркелите се явяваха като стражи на селото. Щом стигнехме до него, за мен означаваше, че и пътуването ни вече е към своя край.
Изображение

И сега отново е така. Надигат се в мен старите чувства и спомени. Разликата е само в това, че вече няма кой да ме посрещне с думите: "Дойдохте ли, ба! Яла да ти покажа козлеата! И пиляата вече са излюпиа.".
Сега ме чакат само тръни, просъхнали дървета и паяци.

Изображение

Изображение

Изображение

Тръните вече се раззеленяват и трябва да изпреваря техният устрем към живота.

Изображение
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 372
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 358 пъти

Re: Наследство

Мнение от радост-31 »

Освен тръни ме чакат и няколко ароматни зюмбюла. Те ми дават сили да продължа да сбъдвам мечтата си и да превърна трънака в райска градина.

Изображение

И понеже снимам предимно видеа заради другия проект, направо ви показвам края на рабонтия ден.

Изображение

Тръненото чудовище изчезна!

Изображение

Сбогувах се и с няколко огромни шипкови храста. Много ми се искаше да оставя двете големи сливи за спомен и за сянка, но бяха много просъхнали. Клоните вътре се оказаха кухи, стъблото също. Е, всичко ще започне на бял лист!

Изображение

А това е любимата ми гледка от стълбището на къщата. Новите хоризонти пред мен ме очароват. Дават ми сили да продължа с работата, дават ми и вдъхновение, безрбой мечти. Моята райска градина в родовото ми имение е все по-близо до мен. И понеже не мога само да взимам, обичав и да оставям диря след себе си, зададих 5 коренчена невен покрай пътеката към къщата и разпръснах тези семенца из двора.

Изображение

Детелините разпилях на мястото на тръненото чудовище, миксът за японска градина от лявата страна на пътеката, а калдъръмчетата- върху карето в дясно. Надявам се, че с меки методи ще успея да превзема джунглата. Не искам да използвам хербициди, не искам да тровя и унищожавам, а да променям с любов и търпение. В крайна сметка тази къща за мен е процес и урок по търпение. Когато я наричам "родово имение" влагам абсолютния смисъл, който Мегре е заложил в това словосъчетание.

Е, има и още много за показване и разказване.
До скоро!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Наследство

Мнение от ljuboznatelna »

И за мен е вълнуващо да следя как се възражда едно място! На цветенцата желая благоприятни условия за поникване!
Аватар
Elatior
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Ное 18, '12, 19:54
Дал благодарност: 309 пъти
Получил благодарност: 150 пъти

Re: Наследство

Мнение от Elatior »

радост-31,с голямо удоволствие разгледах темата ти.Мястото е хубаво,дворчето просторно,вярвам че ще придобие съвсем различен вид всичко,ноо всяко нещо с времето си :dovolen:
Не съжалявай за старите дървета,които си махнала,посади си нови.Наречи ги на предците,които са живяли,в тяхна памет.Нахвърляй семенца навсякъде,където ти е чист терена,ще има и цветя лятото....Не е късно и за някое храстче,където е по-чисто може да боднеш.
Ако имаш нужда от цветя,всички ще се отзовем и зацветим някоя леха :dovolen:
Пожелавам ти много настроение и сили,за да реализираш желаното. :liubov:
С удоволствие ще следя темата ти и занапред.
Поздрави и спорен уикенд! :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”