От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2254 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Аз сложих да се рътят семенца от Блек фром тула ; Бъркли тай дай пинк и Полосатъй шоколад от алис, защото не знаех колко са стари и да е по сигурно. Сложих ги в петък вечерта на мокри тампончета за грим в пластмасова кутия с капак. Сложих по 3 семенца от сорт. Днес са покълнали всичките им семенца. Сега насях и тези дни чакам да се покажат кукички.
Миналата година ми се случи да рътя други и както казва Ким, направо си изгниха на тампончетата. Нямам обяснение. Утре ще сложа да рътя лудо чери. И миналата и тази година не се показва като съм насяла. Всички 51сорта никнаха, само лудото чери и Sweet Tooth не щат. От втория не съм сигурна дали остана някоя семка.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

pepelqshka71 написа: Фев 26, '24, 22:08 Миналата година ми се случи да рътя други и както казва Ким, направо си изгниха на тампончетата. Нямам обяснение. Утре ще сложа да рътя лудо чери. И миналата и тази година не се показва като съм насяла. Всички 51сорта никнаха, само лудото чери и Sweet Tooth не щат. От втория не съм сигурна дали остана някоя семка.
Пепеляш, миналата година Sweet Tooth никна при мен без проблем. Ако не никнат при теб, имам събрани семена. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

pepelqshka71 написа: Фев 26, '24, 18:28
МГХ написа: Фев 26, '24, 15:39 ...
Колко см оставяте за пътеки?
Честита нова придобивка, Миленко. Да е здрав и богат сезона.
Моите пътеки са по 40см. Такива плочки без пари намерихме. Крайните лехи са по 60см, средните са по 80см. Достатъчно място в крайните да сложа по един ред домат, а в средните по 2 реда през 40см като ги редя шахматно. В малката оранжерия пътеките са по 30 см .....

Пръскам с акумулаторна малка 5л пръскачка, която си преписах от Краси Лазаров. Трета година ми е супер удобна. Хем ми стига за всичко да напръскам, хем не ми тежи. Аз я нося на ръка, макар да има коланче за през рамо
Не ти ли е тясно като минаваш. Аз бях оставила 50 см, но като се вдигнаха доматите и се наведоха към пътеката стана джунгла. От снимките ми стана ясно как си ги разположила. Много мислих и все сменях намеренията. Като че ли крайните лехи ще оставя по 40-50 см. Пътеките по 60 см, а средните две лехи остават по 80 см. Нещо такова 40+50+80+60+80+50+40 може би? Не знам дали ще е удачно.
И аз си купих такава пръскачка миналата година. Работеше добре, но нещо взе да не пръска както трябва. Ще й трябва ремонт. И аз в ръка я нося.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2254 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

МГХ написа: Фев 26, '24, 22:45 ...
Не ти ли е тясно като минаваш. Аз бях оставила 50 см, но като се вдигнаха доматите и се наведоха към пътеката стана джунгла. От снимките ми стана ясно как си ги разположила. Много мислих и все сменях намеренията. Като че ли крайните лехи ще оставя по 40-50 см. Пътеките по 60 см, а средните две лехи остават по 80 см. Нещо такова 40+50+80+60+80+50+40 може би? Не знам дали ще е удачно.
И аз си купих такава пръскачка миналата година. Работеше добре, но нещо взе да не пръска както трябва. Ще й трябва ремонт. И аз в ръка я нося.
Не ми е тясно. Колтуча доматите и ги оставям само на едно стебло привързано към кол. Е, като стане август и надраснат кола се надвесват над пътеките, но тогава прекъсвам върховете.

На пръскачката отдолу на маркучето има филтър който се задръства. Сваляш и миеш с домакинска гъба яко под чешмата докато се покаже решетката на филтъра. Предполагам, че е от това, защото и при мен се случи да пръска лошо.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
NessKafe
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Яну 14, '22, 11:57
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 35 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от NessKafe »

Здравейте, по непредвидени обстоятелства няма да съм в къщи до 12.03.24, така че моля Пепеляш да ме премести на края на списъка със семенца, за да не прекъсна веригата. Извинявам се за което, но ще съм на село, а тук няма транспорт, пощальони, а за пощенския клон не съм много сигурна кога и как работи, така че по-добре като се прибера в Козлодуй за по-сигурно да ми дойде реда. Благодаря предварително, Пепеляш :)
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5633
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1734 пъти
Получил благодарност: 1965 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Пътеките при мен са 80 см последните години. И пак ми е тясно, но аз нали имам повече стъбла на корен. Тази година ще намаля още броя растения, мисля да оставя метър разстояние, имам място. Иначе и по 60 см съм правила пътеките, трудно, но се минава някак. Зависи от мястото все пак и броя домати.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от хортензия »

Моите пътеки са 90см.като меря от 1вия корен в едната леха до 1вия корен във втората леха и пак ми е тясно.Лехите са двуредови като от корен до корен оставям 50см.и садя шахматно.Повечето сортове които слагам са едроплодни и те имат огромна листна маса ,от долу редовно кърша листа като минавам да колтуча,но понякога се налага и нагоре между китките да махам защото е наистина джунгла.Самите корени омотавам със сезал и връзвам горе на опъната тел.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Дон Домат »

Моите пътеки са по 50 см и юни, юли вървя настрани, а култуча здраво.Отделно, че с пръскачка на гърба ми е много трудно да пръскам.Мисля тази година да взема 5 литрова на батерия, но подозирам че няма да пръска добре и ще се ядосвам....
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

хортензия написа: Фев 27, '24, 09:56 Моите пътеки са 90см.като меря от 1вия корен в едната леха до 1вия корен във втората леха и пак ми е тясно.Лехите са двуредови като от корен до корен оставям 50см.и садя шахматно.Повечето сортове които слагам са едроплодни и те имат огромна листна маса ,от долу редовно кърша листа като минавам да колтуча,но понякога се налага и нагоре между китките да махам защото е наистина джунгла.Самите корени омотавам със сезал и връзвам горе на опъната тел.
Не ми е идвало наум да меря разстоянието от корен до корен през пътеката. При 50 см. пътека и растения на педя от ръба на лехата се получава точно разстоянието, което ми е нужно. Около 90 см. става, че и повече. Супер. Благодаря! Отговорих си на въпросите. :wooow2:
Snejanka
Kъсо кафе
Мнения: 95
Регистриран на: Ное 17, '21, 12:00
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Snejanka »

Дон Домат написа: Фев 27, '24, 10:15 Моите пътеки са по 50 см и юни, юли вървя настрани, а култуча здраво.Отделно, че с пръскачка на гърба ми е много трудно да пръскам.Мисля тази година да взема 5 литрова на батерия, но подозирам че няма да пръска добре и ще се ядосвам....
Миналата година си вземахме пръскачка Матаби на батерия и сме доволни за сега.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”