От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от НАМ »

ch.petrov написа: Фев 25, '24, 23:20
НАМ написа: Фев 25, '24, 22:34 Аз имам семена, купени от Португалия. На моята опаковка не са надиплени, но при описанието на сорта ги дават, че могат да са смесени на едно растение. Пише, че е с енергичен растеж и че е късен. Тази година ги сея за пръв път, само за оранжерията, навън при мен няма да станат навреме. Ако искаш, мога да ти изпратя семена.
Благодаря
Пожелавам ти да успееш да отгледаш вкусни домати и от двата вида - сърцевиден гладък и крушовиден сбръчкан. Ако е възможно през август да ми дадеш един среден на големина, но добре узрял крушовиден сбръчкан Cuore di Bue.
Разбира се, записвам си в тефтера 😊
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

Клеър написа: Фев 21, '24, 18:45
Мария Николова написа: Фев 21, '24, 17:34 Клеър, Пощата ще иска получателя да доплати старата марка 75 ст. до новата стойност.
И най-вероятно, досегашната марка 75 ст. няма да бъде изтеглена от обръщение, Само ще се купува и лепи марка за "доплащане".
По- скоро може да ми върнат посмото , смятам аз . Как ще издирят получателя да доплати 15 стотинки . Може пък и да минем гратис :lol: .
Първо марките бяха по 65 стотинки и като ги увеличиха , даваха плюс една от 10 стотинки и така дълго време , сигурно са имали много налични с цена от 65 стотинки . Сега ми дадоха от 50 и 40 стотинки , с нови картинки . Пууу и без друго ми бяха втръснали да гледам картинките на предните . Особенно много ме дразнеше комбинацията от двете марки , едната със сграда , а другата с една 🍄 .
Та така де , ще видим какво ще стане с писмото .
Пък който има налични марки , ще си докупи от 15 ст и ще си използва и наличните .
Който си е с късмет..... :katericka:
Получих писмото днес :ieeemyzh:
Благодаря Клеърче :tzeluvka: :gush: :tzeluvka:
Или има гратисен период за изразходване на марките /купени от преди/ или никой не е видял.

Изображение
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

Иииии, оранжерията вече я има.
Изображение сн. ММ, че аз от радост забравих да снимам.
Сега предстои да обърна с вилата затъпканото, да подравня и почистя и най-вече да измисля какви да са лехите.
Поради малкото пръст ще изкопая пътеките и ще нахвърлям почвата в лехите. С други думи, пътеките ще са по-ниски. Получава се нещо като високи лехи. Оранжерията е 4 на 6 м и мноого висока.
Колко см оставяте за пътеки?
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от diado-ilian »

kim написа: Фев 24, '24, 20:05 Да споделя нещо относно кълняемостта на доматите и защо някои не поникват. Не съм сигурна дали е защото са стари семената, за мен по-скоро не е това причината. Рътила съм доста стари семена, някои от които на 6-7 години. Сега се сдобих от съседка с едно пакетче семена почти цяло, в което имаше доста семки и реших да го пробвам и да ги рътя. Сложих повече семки за всеки случай и каква ми беше изненадата след около седмица. Кълняемост около 80-90 %. Вижте кога е пакетирано и до кога е годността им.

Изображение

Изображение

Рътих и други, не чак толкова стари, изрътиха се също, но май след засаждането им ги "сварих" на перваза под найлон.
Съдя по това, че днес ги разрових и кълновете им бяха кафеникафи. Или влагата им е дошла повече.
При правилно съхранение няма ограничение за съхраняването на семена.Не ме питайте, какво е правилното-не се наемам със сигурен отговор. Чел съм за семена извадени от потънал кораб в древността, в запечатани делви или амфори. Бяха ги изследвали и отгледали част от тях. В случая бяха някакви жита- пшеница мисля. Не помня кога и къде съм го чел. Било е поне преди 50г. Ако не е било вестникарска измислица си правете изводите.

Гаранцията посочена на пликчето е от фирмата пакетирала и означава че гарантират при нормално съхранение и не отваряне на плика, да се запази посочената кълняемост до посочената година, не че след това няма да има кълняемост. Понякога, както в снимката на Ким кълняемостта не е посочена. Кълняемостта варира в големи граници. Ако не е посочена мисля че се подразбира от 90% до 95%.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 530
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от qn4eto »

МГХ написа: Фев 26, '24, 15:39 Иииии, оранжерията вече я има.
Изображение сн. ММ, че аз от радост забравих да снимам.
Сега предстои да обърна с вилата затъпканото, да подравня и почистя и най-вече да измисля какви да са лехите.
Поради малкото пръст ще изкопая пътеките и ще нахвърлям почвата в лехите. С други думи, пътеките ще са по-ниски. Получава се нещо като високи лехи. Оранжерията е 4 на 6 м и мноого висока.
Колко см оставяте за пътеки?
Честита придобивка! Да ви радва с много плод! 🥰
Моите пътеки са по 1 м. Лехите са 70-80см. - по 2 реда в леха. Пробвали сме доста варианти, този най-много ни улеснява. Трудно е да се ходи с пръскачка на гърба заднешком из джунгла по тясна пътека. Много корени не означава много продукция, понякога е точно обратно. Болестите обичат гъста джунгла. Благодарна съм, че съумях да обуздая алчността си, предостатъчно ни е, дори има нужда от една нулева година за консерви, че се затрупаха от 2 години.
Де да можех и броя на сортовете да намаля до едноцифрено число.... Имам напредък - от 28 миналата година, смъкнах на 16 + 3 черита - да има да си берат внучетата 🥰
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

МГХ написа: Фев 26, '24, 15:39 ...
Колко см оставяте за пътеки?
Честита нова придобивка, Миленко. Да е здрав и богат сезона.
Моите пътеки са по 40см. Такива плочки без пари намерихме. Крайните лехи са по 60см, средните са по 80см. Достатъчно място в крайните да сложа по един ред домат, а в средните по 2 реда през 40см като ги редя шахматно. В малката оранжерия пътеките са по 30 см ( пак такива плочки ни паднаха без пари) и пак е достатъчно.


Изображение

Изображение

Пръскам с акумулаторна малка 5л пръскачка, която си преписах от Краси Лазаров. Трета година ми е супер удобна. Хем ми стига за всичко да напръскам, хем не ми тежи. Аз я нося на ръка, макар да има коланче за през рамо
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1008
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 139 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от хортензия »

Семената са при мен :ieeee:
Божкее такова богатство и разнообразие не съм виждала :worship:
Shami как ще ми опишеш Меча лапа и Мечта Алиса?
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Трепетличе,Меча лапа е едър вкусен домат руски сорт.При мен става късничко.Дават го да е доста родовит,а при мен е средна работа,може би защото не торя.Но въпреки всичко ми ражда едри домати.Садя по един корен от него за разнообразие.
За да мога да опитам повече сортове.
Мечта Алиса пък е много родовит и му харесва много при мене.Доматите са със среден размер,дебеличка кожица отвън,но отвътре е много интересен на вкус сладни ми на мене.
Много красив на външност. Във салатата измешан с другите сортове балансира вкуса.
Доматчета ми узряват в средата на сезона.
Можеш да си посадиш по един или два корена и от двата сорта за проба тази година и да прецениш как ще вървят при тебе и дали ще ви допаднат вкусово.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

МГХ написа: Фев 26, '24, 15:39 Иииии, оранжерията вече я има.
Изображение сн. ММ, че аз от радост забравих да снимам.
Оранжерията е 4 на 6 м и мноого висока.
Колко см оставяте за пътеки?
Моята беше 6Х3Х2 и в двата края по дължина не достатъчно висока за домати затова оставях по широко в средата около метър и малко, а в краищата колкото остане. Хубавото време напоследък ме амбицира и до края на седмицата се надявам да възстановя поне щетите по металната конструкция от бурята. Пътеките също на око, но максимум 40 см. Домати съм сял на лехи по дължина, по ширина, но миналия сезон ги направих по диагонал на 45° и мисля, че така е най удачно. В зависимост от разстоянието между корените може да се поберат 3 или 4 корена в леха. При 4 м. ширина може да си направиш две широки по средата и в края колкото-толкова. И без друго има и ниски растения за сеене там, а и да не пречат на светлината на тези по средата.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

diado-ilian написа: Фев 26, '24, 15:56
kim написа: Фев 24, '24, 20:05 Изображение

Изображение

Гаранцията посочена на пликчето е от фирмата пакетирала и означава че гарантират при нормално съхранение и не отваряне на плика, да се запази посочената кълняемост до посочената година, не че след това няма да има кълняемост. Понякога, както в снимката на Ким кълняемостта не е посочена. Кълняемостта варира в големи граници. Ако не е посочена мисля че се подразбира от 90% до 95%.
Нито е съхранявано правилно/ако правилно не е една кутия на таван :dovolen: /, а и пакетчето е отворено още тогава. Много хора се оплакват, че семената им не покълват, може би зависи и от сорта. Иначе, не е безисвестно, че фирмите препакетират семената с други дати. Ако имаха толкова дълга кълняемост, защо ще сменят датите? Защото съм рътила семена от не толкова години, но вместо да се изрътят, направо си изгниват и като ги стиснеш между пръстите, излиза каша. Както и да е, много задълбахме :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”