От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 493 пъти
Получил благодарност: 435 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

Споделям мнението на МГХ. Много по -чисто, сигурно и удобно ми е с торф за момента. Да, по- скъпо излиза и ако имаш голяма градина ще е много нерентабилно. Моята е малка и все още не много удобна за каквото и да било, а да мъкна и разнасям пръст, тор и перлит нагоре/надоле ще се озоря доста. Отделно, както сега имам по 2 семчици от сорт, не ми се ще да рискувам да ги загубя. Иначе преди няколко години си спомням първите ми опити с домати. Бяха си един вид и си ги посях направо в почва.Пак станаха и имах домати. Даже като си спомня, колко здраво се бяха издължили :nod: . хич не им баех като сега :gzzzzzz:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

ugod написа: Фев 22, '24, 13:26
bongibo написа: Фев 22, '24, 10:53 Ето така, по нагледно. Разбира се, пръчици разни се махат. Не са много, но за мен трябва да е по фин за самите семена. На едната снимка се вижда пресят и непресят един до друг
Изображение

Изображение

Изображение
Никога до сега не съм ползвал торф.Не,че имам нещо против неговото използване.Просто няма необходимото знание за неговото ползване.
Гледам, че има различни видове.
https://www.amazon.co.uk/s?k=peat+free+ ... -doa-p_3_4
Винаги съм ползвал компост купен от Лидл и смесвам с почва от градината.Мисълта ми е следната.Така или иначе растенията ще се наложи да се развиват в тази градина със съответната почва.Може да съм в грешка, но така си мисля.Мое виждане,че все пак растенията трябва да се приспособяват към средата в която ще бъдат засадени и отглеждани.Един вид нещо подобно на ваксина.Който не оцелее е аут.Ще останат само най - приспособимите .Ако се замислим, как някое семенце е паднало в почват от предната година и без никаква грижа то покълва и , развива се и дава реколта.Мисля,че колкото повече грижи отделяме като,че ли то става по изнежено и по неподготвен.Разбира се ,че то на някой може да е грешно.Но нали за това са групите, да споделяме мнения , наблюдения, знания.Не всички имаме еднакви заложби и в това е хубавото .Нали никой няма да иска например всички да си приличаме , като характер, както и да си приличаме, като
близнаци.
Така изглеждат растенията сети на 1 февруари и15 февруари.Не съм пресявал почвата, просто леко съм я натрошавал, вземайки и от градината и я смесва, с част от компоста.Тази зима тук постоянно вали.Просто нямам възможност да работя на вън.Започнах да правя две високи лежи и дотук.Всичко е разхвърлено.:)


Изображение

Изображение
Изображение

how do you upload a picture on google
Изображение
Ето какъв компост ползвам.


Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7798
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2704 пъти
Получил благодарност: 1531 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Шами, днес пуснах семената, утре да ги вземеш.
Ето актуалния списък. Ако съм пропуснала някой, моля да се добави.
пепеляшка
Шами
Хортензия
bongibo
NessKafe
Sashika
хави
трепетлика
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от botan »

На мен са ми интересни лилавите доматчета от списъка, ама за момента си мълча, защото за първи път правя доматен разсад и не знам до къде ще го докарам. :lol: :hmmm: Кой е този домат "Синьо"? :hmmm:
Аватар
Хави
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2944 пъти
Получил благодарност: 336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Хави »

Благодаря, Пепеляшче!
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6094
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2312 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

botan написа: Фев 22, '24, 18:44 На мен са ми интересни лилавите доматчета от списъка, ама за момента си мълча, защото за първи път правя доматен разсад и не знам до къде ще го докарам. :lol: :hmmm: Кой е този домат "Синьо"? :hmmm:
Домат Синьо е от Хр. Христов, https://hobi-semena.com/domati.html
Изображение
Синьо е червено-черен, като черното може да е тъмно лилаво - според мене за вкус 5, за родовитост 4
Розово с лилаво е Аметистовая драгоценность (за по-кратко някъде съм го писала Аметистово бижу) - за вкус 6, за родовитост 4 по шестобалната система
Почти изцяло лилав с червено от неогряваната страна, но е едро чери Индиго Роуз - за вкус 2,5 :lol: , родовитост 5
Също почти изцяло черно-лилаво с малко червено е Чери Кумато (измислено име) - за външен вид 6, за вкус абсолютна двойка, родовитост 6
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 274 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

botan написа: Фев 22, '24, 18:44 На мен са ми интересни лилавите доматчета от списъка, ама за момента си мълча, защото за първи път правя доматен разсад и не знам до къде ще го докарам. :lol: :hmmm: Кой е този домат "Синьо"? :hmmm:
Ако се интересуваш от сини или полу-сини домати, мога да ти изпратя 6-7 сорта.

Черниченский чери
Blue beauty
Blue Tom
Sgt Pepper's Tomato /сержант Пеппер/
Kas 21
Мадемуазель Фурье (Mlle Fouriers, France)

Можеш да ги разгледаш в нета. :daaa:
Последно промяна от kim на Фев 22, '24, 20:37, променено общо 1 път.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 274 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kim »

Сорта Колхозная королева красная е от мен и не е детерминантен.
И Болгарское чудо също. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1448
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 56 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kannamy »

pepelqshka71 написа: Фев 22, '24, 18:40 Шами, днес пуснах семената, утре да ги вземеш.
Ето актуалния списък. Ако съм пропуснала някой, моля да се добави.
пепеляшка
Шами
Хортензия
bongibo
NessKafe
Sashika
хави
трепетлика
kannamy
Записах се и аз-избрах 7 сорта от списъка
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1129 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

Луда работа. Засети 77 сорта, които се борят за 120 места в градината.
Уж се канех да не повтарям такава бъркотия. Къде ти. Изобщо не мога да се удържа.
Моля, не правете тази грешка! Ако можете да се удържите, още има надежда за вас ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”