Зимно сеене

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Навън. Заветна тераса, на която рядко духа. Задължително с отворени капачки, за да не се сварят когато ги напече. Видеата, които гледах повечето са от по-студен климат 5-6 зона.

Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Зимно сеене

Мнение от borislava.kirilova »

Аз практикувам може би някаква разновидност на зимното сеене.
През декември взимам цели семенни глави, с узрели семена от растенията и ги закопавам в почвата до майчиното растение в градината. Мързелив метод е. :D Успех за сега имам с аржентинска вербена, различни ехинацеи, декоративната трева Заешка опашка, агасташе Златен юбилей. Сега провеждам експеримент с карамфилчето Diantus knapii . Див сорт, чиято родина е границата между Хърватска и Босна и Херцеговина. Ще ми е любопитно какво ще се случи.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Зимно сеене

Мнение от Миша »

borislava.kirilova написа: Дек 28, '22, 13:09 Аз практикувам може би някаква разновидност на зимното сеене.
През декември взимам цели семенни глави ........... Ще ми е любопитно какво ще се случи.
Ще ти кажа, всичко ще никне, всички растения, които си изброила, никнат много лесно, дори и да не са били доузрели семената ще доузреят . Единствено ако си ги засипала повече може да имаш проблем, почти всички (без ехинацеята) изискват повърхностна сеитба.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Здравейте споделям няколко снимки на успешно зимно сеене. Гаура, вербена и лунария, които покълнаха най-бързо в големите студове вече набират сила и скоро ще са в градината. Успех на всички!

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1124 пъти

Re: Зимно сеене

Мнение от greeneyed »

Т.к. ползвам доста джинджифил, когато ми потрябва, я имам, я нямам и сега съм заложила едно коренче в тарелка да видя дали ще покълне, защото то е обработвано с инхибитор на растежа - да не кълни, докато се продаде. Те пък се появиха кълновете 2 седмици след залагането. Трябват му 10-11 месеца, докато направи корени. Та така-тропическо растение, ще видим каква ще я свършим. :lol:

Изображение

А това са 5 тарелки с 34 резника пеларгониуми, изпратени ми от Клеър. :liubov2: Засега - почти 2 месеца от залагането се гътнаха 3резника от един сорт Jean bart, явно трудно се вкореняват. Кога ще стане 15 април да ги изнасям навън? 8-)

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1124 пъти

Re: Зимно сеене

Мнение от greeneyed »

Един месец по-късно джинджифилът е около 20 см висок. :angel2:

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”