Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от Alien »

Уви, COVID-19 го няма в списъка. Че моето вече изпълни 45см саксия и плаче за пресаждане. А можех да го продам...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от Миша »

Аз го ползвах вместо вкоренител, вършеше страхотна работа ... преди да го изгубя :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от alys »

А същият вид ли беше? На мене ми е подарък и като гледам с какви темпове расте, малко ме дострашава къде ще го местя, когато започнат разсадите. :)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от Миша »

Прилича, но алоетата са толкова много видове, че не мога да бъда сигурна, доколкото знам за вкореняване могат да се ползват почти всички видове.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от Alien »

Така се получи, че част от растенията останаха на остъклена източна тераса, с прозрачен покрив. И стояха там цели две години, без поливане, от есента на 2021г. Бяха ниско и слънце ги е огрявало най-много час и половина - два дневно. Заради панорамното остъкляване, затворените прозорци и "парниковия" покрив лятото температурите са над 55°С (от паметта на термометъра), но пък зимата, ако падат под нулата, е само за няколко часа през нощта.
Никак не се гордея със станалото, но съм силно впечатлен от алоетата! Ето две от тях, извадени вчера:
Изображение
Ще им правя нормални снимки, и на дневна светлина...
От 5 вида са оцелели всички, само арборесценс (не е на снимката) е станало на върлина с няколко зелени листа по върховете на стеблата. Ще трябва да ги изрежа и да ги накисна да се вкоренят отново, защото стволовете са изсъхнали. Но пък корените ми се виждат живи, може да пусне издънки...
Малкото ферокс (или беше пегларае) на снимката беше изсушило 60% от листата (отстраних ги).
Голямото (вероятно хибрид с гастерия) дори не съм го пипал. Светлите "петна" са слама от друго растение, което се е увивало по него, преди да изсъхне.
Силиарис (не е на снимката) също почти няма изсъхнали листа.
Вера (не е на снимката) беше станал огромен храст, който излизаше извън 45см саксия и тежеше прилично. От него са оцелели само два малки стръка, но пък те са в съвсем прилично състояние. Имам чувството, че през корените в тях е постъпвала вода от изсъхналите части.
Започнах с поливане и ще ги държа на открито (но на сянка, без пряка светлина) поне седмица или докато възстановят месестостта на листата. Взех и някакъв течен тор за сукуленти, който мисля да започна да добавям по-късно.
Приемам всякакви идеи. Подобна издръжливост заслужава втори шанс.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от alys »

Уморих си огромното алое. Сега имам друго. Ползвам го основно за накисване на доматените семена преди засяване или рътене.
Въпросът е дали може да живее само в торф. Или поне до пролетта.
Ще го местя в по-голям съд. Муцунките два пъти го бутнаха, докато направя снимките. :)

Изображение

Изображение

Изображение
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от Nastenka »

С минимални поливки, примерно 1-2 месечно. Като свие ушите (листата), тогава поливайте по малко. Субстрат за сукуленти също върши работа.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Алое – Aloe. Отглеждане. Размножаване

Мнение от alys »

Благодаря, Настенка, ще погледна за субстрат, когато ходя до по-оживено населено място. Хич не ми дойде на ум. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”