От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

alys написа: Ное 24, '20, 07:02 Защо на прозорците? Моите домати са в касетки. Дори не ги слагам на топло.
Защото поемат светлина и по-бързо узряват и стават по-вкусни като има и светлина. Само, че ако човек има повече домати като теб, прозорците не могат да му стигнат, освен това, за да не узреят всички наведнъж и да се чудиш какво да ги правиш , е добре да има и такива които са на студено и в касетки и те ще станат по--късно отколкото тия които са на топло и на прозорци.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ичиконти »

penkeler написа: Ное 18, '20, 14:38
alys написа: Ное 18, '20, 12:04 Заинтригува ме. Ще премеря колко тежи нашата кофа с тор.
Аз пък от години се стремя да не изпадам в състояние на педантичност и да се стремя към "съвременното съвършенство" не само в тази област но и в други. Разумните граници са достатъчни. Никой не е мерил нитратите в зеленчуците на бабите ни, обаче всички твърдят, че са били екологични. Аз също не бих се противопоставил на това твърдение, защото стотици поколения преди нас са се изхранвали със зеленчуци отглеждани по същия начин. Няма даже век от внедряването на "модерните и ефективни" методи, а вече една част от тях показват негативни резултати, влошени качества на продукцията или напълно отпадат.
Не се опитвам да опровергавам постиженията на науката, но не мисля, че всеки който има някаква диплома в днешно време е учен. Тези норми са определени от някой на когото се плаща точно за това. Старая се да се съобразявам с тях, но не до детайли и на всяка цена, ако имам съмнения за прецизността им. Аз бих ги определил по-скоро като ориентировъчни, а не прецизни до детайли. Непрекъснато сме свидетели на твърдения които ни убеждават, че дадени продукти или начина по който ги приготвяме са били смятани за полезни, а сега се смятат за най вредните, но не след дълго време друг напълно отрича това. На кого да вярваш? Аз съм склонен да вярвам повече на опита на предшествениците, макар да са били "уж" по неуки и днешните условия да са доста по различни от тогава.
Това което не можем да променим се налага да свикнем с него. От природата по голям феномен няма и едиствено тя е способна да приспособи всичко живо към съвременните условия, макар това да става постепенно и след поколения, а не от днес за утре.
На същото мнение съм. Нитрати в доматите и т.н. -пипера ТРЯБВА ДА ИМА.
Изображение
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от diado-ilian »

ичиконти написа: Сеп 23, '21, 16:58
penkeler написа: Ное 18, '20, 14:38
alys написа: Ное 18, '20, 12:04 Заинтригува ме. Ще премеря колко тежи нашата кофа с тор.
Аз пък от години се стремя да не изпадам в състояние на педантичност и да се стремя към "съвременното съвършенство" не само в тази област но и в други. Разумните граници са достатъчни. Никой не е мерил нитратите в зеленчуците на бабите ни, обаче всички твърдят, че са били екологични. Аз също не бих се противопоставил на това твърдение, защото стотици поколения преди нас са се изхранвали със зеленчуци отглеждани по същия начин. Няма даже век от внедряването на "модерните и ефективни" методи, а вече една част от тях показват негативни резултати, влошени качества на продукцията или напълно отпадат.
Не се опитвам да опровергавам постиженията на науката, но не мисля, че всеки който има някаква диплома в днешно време е учен. Тези норми са определени от някой на когото се плаща точно за това. Старая се да се съобразявам с тях, но не до детайли и на всяка цена, ако имам съмнения за прецизността им. Аз бих ги определил по-скоро като ориентировъчни, а не прецизни до детайли. Непрекъснато сме свидетели на твърдения които ни убеждават, че дадени продукти или начина по който ги приготвяме са били смятани за полезни, а сега се смятат за най вредните, но не след дълго време друг напълно отрича това. На кого да вярваш? Аз съм склонен да вярвам повече на опита на предшествениците, макар да са били "уж" по неуки и днешните условия да са доста по различни от тогава.
Това което не можем да променим се налага да свикнем с него. От природата по голям феномен няма и едиствено тя е способна да приспособи всичко живо към съвременните условия, макар това да става постепенно и след поколения, а не от днес за утре.
На същото мнение съм. Нитрати в доматите и т.н. -пипера ТРЯБВА ДА ИМА.
Брат, пишеш в миналогодишната тема. :chokkkofa:
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 786
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Получил благодарност: 29 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Taalgard »

:lol: :lol: :lol:
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
tonybombony
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Фев 22, '22, 08:49

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от tonybombony »

alys написа: Яну 3, '20, 17:54 Мисля, че условията при някои от вас са такива, че не позволяват на растенията да плододават до късна есен. Защо при мене имаха завръз и през октомври? Нямам предвид някои сортове, а всички, а те бяха около 40. Сях около 5-10 април, садих около 5-10 юни. При нас няма огромен смисъл да се бърза. Нощните температури през лятото се движат около 12-14 градуса, понякога падат до 8-10, рядко са 16-17. През деня си е топло. В оранжерията при две отворени врати и два прозореца температурата се вдига до към 40-45 градуса, което ще се опитам да коригирам.
От кой район сте,питам заради температурите , колебая се дали сега да засея доматите, краставици на вън,имаме сходни температури.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 634
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 413 пъти
Получил благодарност: 217 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Misi »

tonybombony написа: Май 8, '23, 08:40
alys написа: Яну 3, '20, 17:54 Мисля, че условията при някои от вас са такива, че не позволяват на растенията да плододават до късна есен. Защо при мене имаха завръз и през октомври? Нямам предвид някои сортове, а всички, а те бяха около 40. Сях около 5-10 април, садих около 5-10 юни. При нас няма огромен смисъл да се бърза. Нощните температури през лятото се движат около 12-14 градуса, понякога падат до 8-10, рядко са 16-17. През деня си е топло. В оранжерията при две отворени врати и два прозореца температурата се вдига до към 40-45 градуса, което ще се опитам да коригирам.
От кой район сте,питам заради температурите , колебая се дали сега да засея доматите, краставици на вън,имаме сходни температури.
tonybombony задай си въпроса в текущата тема
viewtopic.php?f=57&t=9880
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
tonybombony
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Фев 22, '22, 08:49

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от tonybombony »

Миша написа: Яну 5, '20, 19:54 Не, не мога да се разпилявам много тази година , държа да пробвам новия сорт, защото бронзовостта е повсеместна в цялата страна , Пинк Рок няма устойчивост, за оранжерия не е голям проблем, но на открито е по-трудно, ти ако нямаш, комшиите имат :snif: , искам да намеря хубав сорт, устойчив на бронзовост . Ако искаш обяви го и в другата тема, там повече хора ще видят и ще изберат
Здравейте,от кой сорт с устйчивост на бронзовост сте доволни?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Миша »

Отказах съм се да търся сорт, устойчив на бронзовост, по принцип колкото повече устойчивости има даден сорт, толкова вкусовите качества падат. Предпочитам превенцията, с добри мерки за защита има добри резултати.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
tonybombony
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Фев 22, '22, 08:49

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от tonybombony »

Миша написа: Яну 9, '24, 09:50 Отказах съм се да търся сорт, устойчив на бронзовост, по принцип колкото повече устойчивости има даден сорт, толкова вкусовите качества падат. Предпочитам превенцията, с добри мерки за защита има добри резултати.
Благодаря за отговора.
Бихте ли спделили превенциите и добрите мерки за защита.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”