От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5769
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2043 пъти
Получил благодарност: 2447 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Тутти »

ivko69 написа: Окт 8, '23, 11:30 Чистя и режа домати за сушене, а това е едно сърце от Тутти.. Много вкусен домат, а като изсъхне става още по-вкусен.. Как се събират семена от този сорт, като виждам пет семки, и така е във всички домати.. :hmmm:

Изображение
Този сорт е с малко семки. От един домат има пет семки, но от десет ще имаш петдесет. :liubov2: Не помня този домат да съм го изяла със семките, все ги отделям, че са кът. Не съм го сушила, ще пробвам догодина, имам сушилня за зеленчуци, но не съм я ползвала още. (Десет минути по-късно решавам днес да изсуша, имам сърца и ще следвам примера на Ивко. После ще споделя)
Днес имам набрани тези доматки, някои са дори хубави, има корени които са за махане и други които не се спират, ще има още месец какво да се хапва.
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5769
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2043 пъти
Получил благодарност: 2447 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Тутти »

Като минах на втора обиколка през вътрешен ред домати, открих тези огроооомни гръцки червени от lidia_macka. Кола си имаше надпис и не беше скъсан от никой, та го видях какво е любимия сорт на Мацката. Отделям семена, непременно.
Изображение

Друг, който ми допадна е Минусиские стакани, Варненски не Руми, Бабушкино сердце, оранжевое чудо земли, розов бабин Поли - Бургас, и няколко други, но те нямаха оцелял етикет. Етикирането с ножчета се оказа неудачно, нали ми помагаха други хора и са ги строшили. Етикетите от папки са оцеляли. Затова не всички сортове ги знам кои са.
Да си кажа от сега, че от домат Русе нямам семе, раздадох до последно, а сега не знам кой е, счупен етикет. Ако някой е отделил десетина семенца от Русе, ще съм благодарна. Иначе от всичко, изпратено от форума си имам запазени семенца, не съм сяла всичко. Наполовина съм заделила. Примерно. Само Русе ми липсва, а нашата роднина, от която го завъдих, вече не е с нас и децата й изобщо не знаят къде има семена.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 493 пъти
Получил благодарност: 435 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от bongibo »

Готово, препратих ги!Благодарско на Краси Лазаров и Алис!.. малко снимки от градината днес. Хич не я закачам, само леки поливки.Има за обиране и при мен. После мисля да изпосъбера шумата и в лехите. Въпреки, че ще разбутвам.
Изображение

Изображение. .. и вижте какво ми предлага фб, начи положението е сериозно с доматите)))
Изображение :mrgreen:
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 885
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 63 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Неделя »

Тутти, взела съм семена от всички сортове, които ми прати. Ако имам от Русе, непременно ще получиш семенца. Ще проверя и ще ти пиша
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6094
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2310 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Тутти, имам семена от Русе. Мога да ти изпратя в четвъртък. Толкова дащен и вкусен сорт няма да го изгубим!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4865
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 629 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

И аз имам от Русе...споко Тутти...Даже пакетчето си е твоето...Аз ти поисках три сорта,ти ми прати от всичките които имаш.Ползвах това което исках,значи във врачанското си шкафче имаш 28 семена от русенският сорт.. :lol:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5769
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2043 пъти
Получил благодарност: 2447 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Тутти »

Само десет семки ми трябват, не повече. После е лесно като знам кой сорт е, ще си размножавам.
За да не стават много семена, нека Alys ми изпрати, защото знам, че тя го сади и си има и за нея, и за мен. Отзивите за сорта са добри и ще се поддържа. Алисче, няма нищо спешно, има време. Този сезон ще следвам вашите стъпки и ще сея чак през март, да си спестя гимнастиките с отмък-примък и липса на светъл ден.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6094
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2310 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Тутти написа: Окт 10, '23, 19:55
Spoiler
Само десет семки ми трябват, не повече. После е лесно като знам кой сорт е, ще си размножавам.
За да не стават много семена, нека Alys ми изпрати, защото знам, че тя го сади и си има и за нея, и за мен. Отзивите за сорта са добри и ще се поддържа. Алисче, няма нищо спешно, има време. Този сезон ще следвам вашите стъпки и ще сея чак през март, да си спестя гимнастиките с отмък-примък и липса на светъл ден.
С удоволствие, Тутти. :tzeluvka:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4865
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 629 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

Днес жената ме попита ще имаме ли зелени домати за киселото зеле.Ще има,отидох,погледнах,па рекох И да ви снимам..Половината от тях бяха с онези черни петна по стъблата,в началото на сезона имаше проблем с тази болест,спомня си я много добре Пепеляшчето... :snif: Та тогава бяха напръскани два пъти,или три пъти с мешаница от триходерма и бактоген и от тогава не са пръскани с нищо..Попрекършили са се,поразперили са се,някой са полегнали,ма за сега се държат..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от katina »

Редовно влизам в тази тема и се радвам на вашите доматени постижения. И за мен тази година не беше лоша, имаше достатъчно вкусни сладки домати, като имам предвид, че домата присъства на трапезата ни сутрин, обед и вечер. Благодаря на Тутти за семената, всички сортове ни допаднаха като вкус-сладки, месести. Приложих нейния метод да оставям колтуци и метода на Клеър по два корена насадени. Но по един корен по добре се развиват при мен. Имам още зелени домати (всички са навън), времето е много благоприятно за всички зеленчуци, но няма да е задълго вече. На Тутти едър розов така е навързал, че ми е жал да ги късам от сега зелени. Ето ги

Изображение

Изображение
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”