От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Taalgard »

penkeler написа: Авг 24, '23, 17:34 Попаднах на нещо свързано с повдигнати или вкопани лехи и същевременно защитени от сляпо куче, което на мен ми се стори стойностно, заради доста полезни съвети, изводи от практиката и макар аз лично за сега да нямам планове да го прилагам миля, че за много колеги може цялостно или частично да бъде от полза. Материала който се ползва е стари цигли и който не разполага с налични могат да се намерят евтино втора употреба. Освен това ако са добро качество не изгниват и не се рушат от влагата. Все пак трябва да се има и едно на ум, че ако след време на някого се наложи смяна на предназначението и почистване на терена може да има трудности ако са натрошени керемидите. Друг интересен акцент е повдигнати, полувкопани и вкопани лехи, като разликата е, че колкото е по повдигната лехата толкова повече вода е нужна за поливане. Обяснението е доста подробно, лесно за разбиране и не е необходимо да притежаваш някакви по специални качества или умения за да го приложиш.
Да не предизвикам дявола... ама повдигната леха се прави в парник заради температурната разлика със земята.
Извинявай за мен също това е пълна глупост.
След като ви видях да пишете с Миси.
Керемиди ?!
Ти поне говориш за стари и нови материали...
Вкопай днешна керемида и турска керемида и ще видиш нагледно за това което ти обяснява Миси.
Всичката химия на днешните материали вкопана в земята дето са корените ?!
Къде отива всичко ?...
:aspm:
:hmmmmmm:

Варианта е "вдигнати" лехи.

п.с. ти сблъсквал ли си се сериозно с къртица и сляпо куче ?
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1743
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

Taalgard написа: Авг 26, '23, 01:31 Керемиди ?!
Явно не се разбираме защото не говорим на един и същ език.
penkeler написа: Авг 25, '23, 12:32 Аз не твърдя, че това е единствения или най подходящия материал за целта. Даже съм вметнал, че трябва да си даваме и сметка за последствията ако с времето нещата се развият по различен начин от очаквания. Всеки е наясно колко е трудно почистването на почвата от дребни механични негниещи замърсители, които аз не съм съгласен, че могат да имат и токсично действие, но всеки сам си взима решенията дали да ги ползва...
... Не е задължително всичко да се възпроизвежда едно към едно, а всеки може сам да си реши кое е полезно за него и кое не заслужава внимание.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6105
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2365 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Снимката е дастатъчна, няма нужда от пояснение. ;)
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от lidiq_macka »

Когато преди 10г.си оформях градината идея си нямах кое как.Бързо обаче прегърнах идеята за постоянните лехи.Първо ги оформих с дъски, но угниха много бързо.Следващото ми прозрение беше с турски керемиди.Реших, че е по-екологично от някакви пластмасови оградки.Много съм доволна.Да, всяка година има по някоя счупена, но имам резервни и ги сменям.А счупените ги слагам по пътеките, които са покрити с дървесен мулч.Ако намеря по-добър вариант, ще сменя керемидите, ама засега не съм.
Alex74
Kафенце
Мнения: 33
Регистриран на: Мар 25, '21, 19:07
Местоположение: гр.София

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Alex74 »

Здравейте, търся да закупя семена от стария сорт домати “Момини гърди “.
Някой дали продава ?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от МГХ »

И аз имам една леха, заградена от към ниската страна със стари цигли. Има лек наклон и пръстта се изсипваше върху пътеката. Сега лехата се изравни. Много съм доволна. Планирам, когато ми остане време, да си направя така още две. Само оградени. Нямам нужда от дъно. Да чукам на дърво. Само че съм ги сложила настрани на дългата страна, а не изправени на тясната като във видеото.
Старите цигли не само не са лакирани, а са добре изпечени. И мъх хващат , и растения по тях има.
Също и по керемидите. Имам семпревивум на керемиди.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8594
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 983 пъти
Получил благодарност: 773 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Shami »

Ето и първата част на новото ми доматено клипче.
До нас строят и звуковите ефекти направо ме убиваха.Домашните също не оставаха по назад.
Както и да е ,успях да заснема клипчето и бързам да ви го покажа.
Моля,ако ви е харесало поне малко да се абонирате и за мен.Всичко което правя е от сърце и защото ми харесва.Останалото е късмет и добри помисли.Направо си рекламирах форума хоби кафе аз :lol:

Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6105
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2365 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Похвалете някой сорт домати, който връзва в жегите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2151 пъти
Получил благодарност: 2526 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Тутти »

Алисче, не съм от анализиращите, затова не съм забелязала минали години. Ама такива жеги не е имало сякаш.
И на мен ми е интересно дали има домати, които са активни в тези дневни фурни. Надявам се някой да отговори, някой по-наблюдателен.
Сина и снахата от десет корена домати изпратиха много хубава снимка. Това е на вилата, едно Пернишко село. Имат си автоматична поливка на зеленчуковата градина, и никога никой нищо не е садил там, считало се е за неплодородно. Имат всякакви зеленчуци, дори грах, брюкселско зеле, карфиол, моркови, краставици, бият ме по разнообразие, което е супер.
Много са горди, а децата късат и ядат домати, много се радвам. Искат догодина 20 корена. Всеки го налазва лакомията, :liubov:
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8594
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 983 пъти
Получил благодарност: 773 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Shami »

Тутти,много хубава снимка и на мен ми хареса :daaa:
Браво на младите,това си е голямо постижение и е хубаво,че имат желание.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”