Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

Здравей, Флорина!
Пръскам само чемширите, розите (тази година ги пропуснах даже) и нещо инцидентно, ако се появи - например преди 5-6 години се появиха по хвойните и борчетата представи си някаква напаст пак зелени, много тънки гъсеници и тогава пръсках тях.
Овошки имаме много - заварени и посадени от нас - варосвам ги през година, две, торя ако реша - с компост собствено производство,дървесна пепел и някакви гранули за биоземеделие - различни марки каквито имам за момента. Не гоня добив, разбрах, че така няма как да се получат плодове, като по рекламите. Почти всички овошки имат червейчета, ами подбирам си - по-специално ябълки, круши, праскови и дюли си изрязвам здрави участъци, вишните като че ли нямаха, черешите имат - ами ядем си ги така. сливките и кайсиите - също.По дряна и смокините не съм забелазала да има. Имам към 15 лешника - абсолютно до последния ги напада някякъв хоботник май, аз заради това се свързах с фирма Аметица.
Когато бях дете преди 40 години бабите разправяха как купуват англичаните плодове от България - ако има червейчета, значи не е пръскано с химикали и ги вземат, ако няма червейчета - задръжте си ги за вас, такива имаме у нас.
Догодина мисля да опитам с Нимазил и другите препоръчани ит тях препарати, че видим....
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Бобсъна »

Пробвайте с БАНДИТ!!
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6021
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2083 пъти
Получил благодарност: 1203 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от alys »

polia написа: Авг 21, '23, 20:14 ако няма червейчета - задръжте си ги за вас, такива имаме у нас.
И това не е точно така. Нашите череши нямат червеи, а не пръскаме. Дали се дължи на това, че са сравнително ранен сорт, не знам. Ябълките също нямат червеи. Особено сорт Шарден. Миналата година само те задържаха, както и тази.
Извинявам се, че се врязах не по темата.
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

Нашата череша е заварено положение, огромно дърво е, стар сорт, според мен е повече от 10 метра висока, мястото е купено преди 25 години, тя си беше вече същото огромно дърво. Според мен от някъква височина нагоре няма насекоми, обаче там не може и да се стигнат плодовете, Аз се качвам на покрива на един сайвант и бера от там. Не всики плодчета имат червейчета разбира се. При ябълките е същото. От друга страна - като има плодове дадена година - има и си подбираме, като няма - няма почти никак.
Виж при чемширите прошка няма - аз имам повече от 20 чемшира, 3 от тях са огромни и също са купени с имота. Трябва да се пръскат и това е...Тази година ги изтървах и са доста наядени, но ще се оправят, не се случва да пръв път.
Всяко споделено мнение е добре дошло, аз затова реших да питам тук, защото търговеца гледа да си продаде стоката все пак.
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

PS!
До единия огромен чемшир заварено положение има смокиня и тя заварено положение. От 22 години я отглеждаме като листно декоративно, защото измръзваше всяка година и стартира от нула, аз си харесвам много листата, пък нали е и библейско растение. Последните 2 зими бяха много топли, не измръзна оформи се като по-голям храст и тази година за първи път видях узрял плод.
Какво направих ли - събрах цялото домакинство, т.е. ММ и трите котки и дръпнах една реч, как при никакви , ама никакви обстоятелства не трябва да се изкушават да опитват смокините. Котките съглашателски мълчаха и после все ходят там да си вършат работата, понеже винаги има нападали изсъхнали листенца и се зарива по-лесно.
До тук с назидателните речи!
Обмислям да сменя тактиката за борба с вредителите и това е...
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”