От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2864 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от pepelqshka71 »

lidiq_macka написа: Авг 18, '23, 21:59 ...
Беше писала какво слагаш на всеки корен при разсаждането, ама какво беше? :hmmm: Ще повториш ли за невнимаващите? :sheart:
Веднага ще цитирам Тути:
"Обеззаразявам почвата с био препарат, семената също. Разсад не внасям от другаде. Разсада подхранвам също с листен био тор. При засаждане добавям във всяка дупка тор от калифорнийски червей кофичка от кисело мляко, половин кофичка зеолит и половин кофичка пемза. Тази година добавих и лъжица перлит. При фрезоването на цялата оранжерия са разпръснати две малки пликчета кокоша тор, беше ме страх да слагам повече. Поливането е всеки ден, без изключение, на капково. Корените са мулчирани дебело с трева, не допускам засушаване, нито преовлажняване. Колтуци не махам изобщо, докато растението не направи пет-шест колтука, които използвам като основни стъбла. Всяко стъбло отделно се връзва за кола, за да издържи тежината на доматите. Колтуците след това на основните колтуци и всичко нагоре се маха докато са мънички.
Обяснявам подробно, защото този резултат не е само тази година, и не е само в оранжерията. Явно този метод работи.
Пръскам с течна био тор в месеца веднъж, Флорин 99. Това е всичко.
Само да добавя, че листа почти не премахвам, само поетапно долните под първа китка, за да има проветрение долу.
Забравих да кажа, че по време на цъфтеж всяка сутрин разклащам коловете с доматите, да се опрашват. Оранжерията е отворена от всички страни."
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от lidiq_macka »

pepelqshka71 написа: Авг 18, '23, 23:35
lidiq_macka написа: Авг 18, '23, 21:59 ...
Беше писала какво слагаш на всеки корен при разсаждането, ама какво беше? :hmmm: Ще повториш ли за невнимаващите? :sheart:
Веднага ще цитирам Тути:
"Обеззаразявам почвата с био препарат, семената също. Разсад не внасям от другаде. Разсада подхранвам също с листен био тор. При засаждане добавям във всяка дупка тор от калифорнийски червей кофичка от кисело мляко, половин кофичка зеолит и половин кофичка пемза. Тази година добавих и лъжица перлит. При фрезоването на цялата оранжерия са разпръснати две малки пликчета кокоша тор, беше ме страх да слагам повече. Поливането е всеки ден, без изключение, на капково. Корените са мулчирани дебело с трева, не допускам засушаване, нито преовлажняване. Колтуци не махам изобщо, докато растението не направи пет-шест колтука, които използвам като основни стъбла. Всяко стъбло отделно се връзва за кола, за да издържи тежината на доматите. Колтуците след това на основните колтуци и всичко нагоре се маха докато са мънички.
Обяснявам подробно, защото този резултат не е само тази година, и не е само в оранжерията. Явно този метод работи.
Пръскам с течна био тор в месеца веднъж, Флорин 99. Това е всичко.
Само да добавя, че листа почти не премахвам, само поетапно долните под първа китка, за да има проветрение долу.
Забравих да кажа, че по време на цъфтеж всяка сутрин разклащам коловете с доматите, да се опрашват. Оранжерията е отворена от всички страни."
Благодаря, Пепеляш :tzeluvka:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2367 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Тутти, какво означава "Оранжерията е отворена от всички страни."?
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 430 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ch.petrov »

Taalgard написа: Авг 18, '23, 19:38 Розов гигант Тутти.
..
Изображение
..
Costoluto fiorentino

Изображение

..

Да ти кажа малко съм скептичен към чуждото и гледам да си е българско.

..

Ето и българското

Изображение

Има да расте и да зрее поне още седмица.
Дано има достатъчно слънце ;)
embu
Kъсо кафе
Мнения: 59
Регистриран на: Фев 2, '23, 12:23
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от embu »

Отворен съм към всякакви коментари и съвети. Г/д са така нещата в градината при мен като немалко има и набрани и се правят на зимнина на няколко пъти вече както и ги ядем на салати.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение


Има и такива, които се разболяват и въпреки пръскания със редомил голд и скор 250 на 2 пъти не успяха да се пооправят, е поне оставам с надеждата, че така съм спасил другите. Не съм сигурен каква точно е болестта и от какво стана, от много вода ли, кво що, но не успяха да се оправят с това, като че ли някакъв ефект имаше, но беше слаб, не беше достатъчно и може би не беше точният препарат. Ето и някои снимки... И 2-3 растения съм отскубнал и изхвърлил от цялата градина, пак бяха с тази болест. Не знам дали се оправя, с какво и как.
Изображение

Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 163 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ичиконти »

embu написа: Авг 14, '23, 02:24 Ако някои от плодовете на доматите падат (докато са още зелени) какво може да се направи и от какво може да е?
Проверяваш ли в основата на дръжката на доматчето за гъсеницата на бялата пеперуда?
bongibo написа: Авг 14, '23, 09:19 Имам и едно питане, гледам за първа година кокошки и се чудя, наесен дали мога да нахвърлям от тяхната тор в лехите за другата година, да презимува или ще трябва по дълго време да преседи?
Две години поред съм само с птича/кокоша тор. Първата с не много угнила, но пък я вложиш под земята декември. Стана добра реколта.
Тази година се сетих, че не съм чистил стария кокошарник. Взех, че го изчистих и април вложих при саденето на домата. Пак се получи, но в момента домата ми "губи височина", явно му е малко торът. Не съм го разтварял във вода-директно, с натрошаване. Така и на картофа.

penkeler написа: Авг 18, '23, 22:17 Ето, вече мина средата на август, когато до миналия сезон миризливките бяха най голямата напаст и съсипваха всичко, а тази година съм срещал само единични бройки и то нито веднъж новоизлюпени. Не знам дали е подобна ситуацията с китайския чемширен молец, който унищожи чемширите на цяла Европа, но не чувам да се коментира и нищо за него. То, вярно, че и чемширите останаха само за снимки за поколенията, но все пак.
Миризливките, които моето семейство винаги ги е наричало вонещици, се появиха при мен върху картофа юни-юли, но не отидоха при домата. Бяха по най-горните листа, колонии от новоизлюпени. После отидоха някъде и в момента ги няма. Съсипаха обаче отделни растения картоф. Може би ги унищожих с Актара?!
Китайския чемширен молец за поредна година се появи при мен, но унищожи само 30/30 см през август в чемшира и си замина.

В момента според мен се случва нещо странно при мен. В разгара на сезона и с перспектива за домат целия септември, октромври, че и по нататък, домата престава да дава плод. Не, че не бера за салати, давам на съсед, пращам тук и там, но след усиленото плододаване от средата на юли, до средата на август-преминава. Почнах да поливам с капково всеки ден. От 50 единички, водени на две стъбла съм оскубал само 4 растения, което е добър показател за болести. Белокрилките са много упорити и като че ли му пият сока??!?!
Въобще не се оплаквам при 60 буркана от 780 мл домат, но няма да има за изваряване, а пък пипера ми вече е в силата. Демет мат'рял има, ма домата няма вътък!
Странно. Единственото което ми хрумва - да спра капковото и да ударя с цоловия маркуч във всички лехи, до пръсване?
Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1413 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от greeneyed »

Над 30 гр. му е горещо на домата, нищо , че краката му са във вода. Градините, които са на юг от Ст.Загора , в полето, през август приключват с доматите.
Миризливки намирам тук-там, но не е като миналото лято.
Чемширеният молец е тук, пръсках вече веднъж.
Много комари и много свирепи)))))))))))))))))) Мажа се непрекъсато, спасение няма. :svekurva:

От 80 корена домати повече от 50 са от сорта местен едър розов и червен. :angel2:

Изображение

Изображение

Не съм махала слънчогледови цветове, в началото както навсякъде падаха цветчетата.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13547
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 181 пъти
Получил благодарност: 288 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

Грийни, страхотни доматки :daaa:
След твоите едри домати да си покажа моите черита, които счупиха колчетата. Вярно, че и колчетата не са много здрави, но тези дребосъци са като хали, отгоре на всичко и не боледуват, а и все още цъфтят като че ли сега започват. Вече си избрах фаворити и от тях, не че останалите са лоши. Не им смогнах да ги колтуча, но и по-добре се оказа.

Оранжево чери Фигел. Сладко, вкусно, не отсипва, с тънка ципа.

Изображение

Изображение

Изображение

Жълто чери от подарък микс семена :tzvetentze: . Много добро попадение се оказа. Без име, за това си го кръстих захарно чери kim :D. Цвета не е точно млечно жълт, а жълто-зелен, като прозрачен. Пулпа вътре със семената също е зеленикав. Много сладко, като бонбон. Тънка ципа.

Изображение

Изображение

Изображение

И не на последно място, най-красивото ми чери :liubov: . Плътно, сладко, вкусно, не воднисто. Лежи си на земята със счупено колче и въобще не му пука :lol:

Изображение

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от polyabs »

Грийни страхотни домати си отгледала, а родовити ли са тези местни сортове.
Ким направо ми останаха очите в тези черита а щом са и с тънка ципа е супер. Събирате семенца момичета.
Аз тази година много проби но най съм доволна от Руми Варна, бай Хасан Меделина, Дуся жълта, чери зелена зебра и розов бабин. Искам да похваля и на Миша безколовия домат Рома роди дружно и от десет корена сега набрах три касетки и утре захващам лютеницата. Пиша от телефона на село за това извинете за грешките.
Последно промяна от polyabs на Авг 20, '23, 00:34, променено общо 1 път.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от polyabs »

Имам повод и да почерпя

Изображение

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”