От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Авг 16, '23, 12:02 Кръгло (сладко и леко хрупкаво). :)
При мен също леко се издължи,но ми е най-вкусното чери. Любимо ми е защото е сочно,сладко,едро и лесно се бере. На новата градина го засадих пробно с още няколко сорта. Оставих го на две стъбла и събори кола,между другото всички домати там събориха коловете и се наложи да ги укрепвам с други колове.
Днес успях да завърша капковото на цялата градина,вече имам вода и в оранжерията. Градината ми е почти декър,доста труд беше,около 200 м. тръби,ф25 и ф32,фитингите спрях да ги броя. До всяко дръвче и храстче и растенийце има вода. Ще направя видео на капковото през другата седмица.
Сега остана да пренеса инструменти,тръби и всякакви материали от Костинброд на Долна Диканя. Две години къртовски труд,но вече се вижда финала.
От 30 сорта домати отбрах 5 сорта и съм събрал семена.Два розови гиганта,две червени сърца и едно розово от Ветрен. Пет са защото другите са хубави,но подобни сме разменяли във форума. Голяма писане и опитване беше. Целият хол със чашки и чинийки. Семената мисля да ги изпратя на някой и от там ще е предай на татък. Семената не са много,защото такива са сортовете.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2151 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Тутти »

alys написа: Авг 17, '23, 15:30 Тутти,
При мене твоето ОЧС е отличникът! Интересно само при мене ли е така? Като че ли никой не го е похвалил.
Сезона не е много благоприятен, освен това условията са различни в различните градини. Огромното червено сърце сигурно се е почувствало като у дома, нашите условия с теб са много сходни. И друго си мисля: новите сортове не се изявяват веднага, трябва да се приспособят, може би.
Например Яша, Меча лапа и Каламанс пинк от Клеър първата година не ме впечатлиха. Продължих да ги садя и тази година им е трета, сега успях да ги видя преди да се случи случката, разбира се бяха още зелени, но бяха много яки и отрупани с плод. Свикнали са тук и се показаха.
Пак правя уговорката, че понякога имам шантави разсъждения, просто се доверявам на интуицията, не твърдя че съм открила постулат.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2367 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Тутти, при мене се е получавало и обратното - първата година новият сорт е супер, а после намалява добивът.

Краси, много ми е рано да искам семена за нови сортове. Може би през есента, когато приключи градинарският сезон, ще съм наясно дали искам. При тебе всичко се получава чудесно. При мене доста сортове отпаднаха, но и 10-15 съм одобрила. Не съм сигурна, че може да се иска повече от едно доматено растение. Тази година твоят Розов издължен се представя мноого добре. Също и Влахова (Вкусен).

Я да ви покажа един Крушовиден (на Клеър). Днес откъснах два такива. Често прави такива форми.

Изображение

За оранжерията ще съкратя списъка за догодина. Ще оставя ръбести (1-3), Болгарское чудо, Крушата на Клеър и Розов издължен на Краси. На другите им е трудно, според мене там.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Taalgard »

Розов гигант Тутти.
Довечера ще се тества с ракийка. :D


Изображение


Ще вадя семе ако ми хареса.
Изображение
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 430 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ch.petrov »

[/quote] .. домати с големина на бейзболна топка вече се брояха за едри. По едри мутанти с неправилна форма бяха почти изключение. Днес има сортове един домат с тегло над 2 кг. и по мое мнение точно със стремежа да се получат по едроплодни сортове, мутантите зачестиха сериозно .. [/quote]

Диаметърът на бейзболната топка е 7 см.

Изображение

Мутант до мутанта, мила моя майно льо
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Taalgard »

ch.petrov написа: Авг 18, '23, 20:09
.. домати с големина на бейзболна топка вече се брояха за едри. По едри мутанти с неправилна форма бяха почти изключение. Днес има сортове един домат с тегло над 2 кг. и по мое мнение точно със стремежа да се получат по едроплодни сортове, мутантите зачестиха сериозно .. [/quote]

Диаметърът на бейзболната топка е 7 см.

Изображение

Мутант до мутанта, мила моя майно льо
[/quote]

Кога това ?
Едно време , както и сега има различни по - големина домати на един корен.
Едно време семе и разсад се взимаше само от комшиите.
Сега има интернет , има и сайтове.
Дали е мутант или не , за мен е важен вкуса , било то мутант , бейзболна топка или сирииче.
Аз мразя снимки с кантарчета.
Снимал съм заради Тутти понеже семето ми е от нея и си оправда сорта. :stiskam:
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от lidiq_macka »

alys написа: Авг 17, '23, 15:30 Тутти, страхотни домати показваш! Браво за добива!
При мене твоето ОЧС е отличникът! Интересно само при мене ли е така? Като че ли никой не го е похвалил.
И при мен е отличник.
Браво, Тутти.Аз с моите 120 корена нямам такъв добив.Браво! :daaa:
Беше писала какво слагаш на всеки корен при разсаждането, ама какво беше? :hmmm: Ще повториш ли за невнимаващите? :sheart:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1744
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 356 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

Taalgard написа: Авг 18, '23, 21:37 Кога това ?
Едно време , както и сега има различни по - големина домати на един корен.
Едно време семе и разсад се взимаше само от комшиите.
Сега има интернет , има и сайтове.
Дали е мутант или не , за мен е важен вкуса , било то мутант , бейзболна топка или сирииче.
Аз мразя снимки с кантарчета.
Снимал съм заради Тутти понеже семето ми е от нея и си оправда сорта. :stiskam:
Всъщност всяко време си му е време за нещо си, но за съжаление или за щастие никога не се връща назад. Това, че понякога говоря за "едно време" не означава, че очаквам или се надявам "това време" да се върне. Ето, вече мина средата на август, когато до миналия сезон миризливките бяха най голямата напаст и съсипваха всичко, а тази година съм срещал само единични бройки и то нито веднъж новоизлюпени. Не знам дали е подобна ситуацията с китайския чемширен молец, който унищожи чемширите на цяла Европа, но не чувам да се коментира и нищо за него. То, вярно, че и чемширите останаха само за снимки за поколенията, но все пак.
Аз не те задължавам да спазваш моите практики и да харесваш моите вкусове така, че не е нужно да се мерим кой е "по-по най". Споделяме мнения и опит, а който мисли, че има стойност може да пробва, но никой никого не задължава или още по малко да го упреква в некомпетентност, а който иска да полива доматите си всяка сутрин - негова си работа. Няма нужда да го разубеждаваме.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 430 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ch.petrov »

Taalgard написа: Авг 18, '23, 19:38 Розов гигант Тутти.
..
Изображение
..
Ще вадя семе ако ми хареса.
..
Costoluto fiorentino

Изображение

Няма как да не ти хареса
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Taalgard »

penkeler написа: Авг 18, '23, 22:17 Всъщност всяко време си му е време за нещо си, но за съжаление или за щастие никога не се връща назад. Това, че понякога говоря за "едно време" не означава, че очаквам или се надявам "това време" да се върне. Ето, вече мина средата на август, когато до миналия сезон миризливките бяха най голямата напаст и съсипваха всичко, а тази година съм срещал само единични бройки и то нито веднъж новоизлюпени. Не знам дали е подобна ситуацията с китайския чемширен молец, който унищожи чемширите на цяла Европа, но не чувам да се коментира и нищо за него. То, вярно, че и чемширите останаха само за снимки за поколенията, но все пак.
Аз не те задължавам да спазваш моите практики и да харесваш моите вкусове така, че не е нужно да се мерим кой е "по-по най". Споделяме мнения и опит, а който мисли, че има стойност може да пробва, но никой никого не задължава или още по малко да го упреква в некомпетентност, а който иска да полива доматите си всяка сутрин - негова си работа. Няма нужда да го разубеждаваме.
Така е.
Едно време си е за едно време.
Аз , дори и да чукам на дърво , виждам максимум две меризливки/да не дърпам дявола/
В момента поливам през два - три дни...
Да има клюмнали върхове ама доматите зреят.
ch.petrov написа: Авг 18, '23, 22:39
Taalgard написа: Авг 18, '23, 19:38 Розов гигант Тутти.
..
Изображение
..
Ще вадя семе ако ми хареса.
..
Costoluto fiorentino

Изображение

Няма как да не ти хареса
Да ти кажа малко съм скептичен към чуждото и гледам да си е българско.
Нищо не ми пречи да пробвам да сложа два корена , ограничен съм от пространство.

п.с. Тутиния домат беше опитан с два пъти сипвана ракия със сиренце и му бяха извадени семенца. :stiskam:
снимки утре. :mrgreen:
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”