От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

Полях няколко корена с върхово гниене 20гр. на 10л. вода. Не бяха повече от 5-6, сега ще наблюдавам какво се случва.
И да, определено върховото гниене е при по-издължените и сърцевидните сортове., а пък те са най-вкусни според мен, след ръбестите, разбира се 8-)

Ето ръбестия Бай Хасан. На един ред са още няколко ръбести сорта, ами разлика не виждам за сега по форма.

Изображение

Изображение

Розов гигант Котел. Като всеки едър сорт гледа да си изхрани първа китка, а нагоре завръза каквото дойде. :dovolen:

Изображение

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

И при мен сорта беше от издължените или сърцевидни. Не мога да кажа защо, но като че ли имам повече слабост към ръбестите. Не твърде много ръбести, като този на последната снимка, но пък определено вкусовите и други качества са по важни. Ще се ползват там, където не се налага да се белят, а това естествено е при прясна консумация където акцента е най вече върху вкуса и ръбовете не оказват никакво влияние.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

penkeler написа: Юли 1, '23, 21:57 Не твърде много ръбести, като този на последната снимка...
:daaa:
Този от последната снимка и пред последната не са от ръбестите. Това е някакъв едър сорт розови домати, които имат тази особеност горе при дръжката. Има такива сортове, надявам се там точно да не е кухо.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

kim написа: Юли 1, '23, 22:36 Този от последната снимка и пред последната не са от ръбестите.
Да, права си, защото те реално не са ръбести, а надиплени от към дръжката, което не е същото. За уточнение, в горния си коментар имах предвид точно ръбестите, но поне аз останах с впечатлението, че всичките от снимките определяш като ръбести и затова се получи недоразумението. Може би първите ръбести на които попаднах ме заинтригуваха, защото вързваха много, а до последната китка размера им беше почти един и същ. Так и не успях да ги запазя за повторно или нещо ги обърках, но просто ги загубих и не знам дори как са ги кръстили. Подариха ми ги като готов разсад, но от подарен на този който ми ги подари и става много сложна. Единствено разбрах, че не са от купени, а от събрани собствени семена.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

penkeler написа: Юли 1, '23, 22:51 Може би първите ръбести на които попаднах ме заинтригуваха, защото вързваха много, а до последната китка размера им беше почти един и същ. Так и не успях да ги запазя за повторно или нещо ги обърках, но просто ги загубих и не знам дори как са ги кръстили. Подариха ми ги като готов разсад, но от подарен на този който ми ги подари и става много сложна. Единствено разбрах, че не са от купени, а от събрани собствени семена.
Със сигурност са били някой сорт от варненско. Там ги отглеждат доста такива стари ръбести сортове. Имам три такива плюс Руми Варна. Мисля, че от единия изпратих на Тутти, защото тя си има Руми Варна. Имат си и недостатъците, като дългите междувъзлия например, но пък компенсират с вкус и консистенция. Дори и да не завърже на трета и четвърта китка или по-слабо, за мен е без значение, защото тогава доматите вече са много и от другите сортове.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

kim написа: Юли 1, '23, 23:20 Със сигурност са били някой сорт от варненско. Там ги отглеждат доста такива стари ръбести сортове. Имам три такива плюс Руми Варна.
Най вероятно. Факта, че аз съм от този район, а и повечето ми директни връзки, макар да не са много, с хора занимаващи се с подобна дейност е нормално да притежават такива сортове. Аз и затова разчитах, че в някой щастлив момент мога да попадна отново на него, но не ми се получи. След като ти отново ми даде надежда вече имам повод да те тормозя за следващия сезон, особено ако някой от сортовете клони към оранжево, а не съвсем червено. И накрая за да "успокоя топката" ще добавя, че това изобщо не е сигурно, защото не се знае какъв акъл ще ми дойде до тогава. И без друго от няколко години насам, по стечение на обстоятелствата, консумацията ни е сведена до минимум така, че нямам амбиции за количества.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

penkeler написа: Юли 1, '23, 23:49 Аз и затова разчитах, че в някой щастлив момент мога да попадна отново на него, но не ми се получи. След като ти отново ми даде надежда вече имам повод да те тормозя за следващия сезон, особено ако някой от сортовете клони към оранжево, а не съвсем червено.
За следващия сезон ще изпратя, за да сравните. Не знам точно дали клони някой към оранжево, но по плодовете на единия сорт се появяват тънки жълтеникави чертички, като напръскан с тях.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

Жената си купи машинка за връзване и вече е вързала лозето,а аз си купих акумолаторна пръскачка.Доста мана е тръгнала по лозето,вчера напръсках с Лието,шест пръскачки отидоха.Плана ми беше да ползвам триходерма и бактоген,ма нямах толкова количество,раздадох ги,в момента размножавам.Удоволствие е да се работи с такава пръскачка,струята е постоянна,не помпаш като луд,абе,сгода..За тези шест пръскачки батерията не мръдна,значи с едно зареждане ще могат да се хвърлят минимум 200 литра разствор..

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivanina »

ivko69 написа: Юли 2, '23, 08:51 Жената си купи машинка за връзване и вече е вързала лозето,а аз си купих акумолаторна пръскачка.Доста мана е тръгнала по лозето,вчера напръсках с Лието,шест пръскачки отидоха.Плана ми беше да ползвам триходерма и бактоген,ма нямах толкова количество,раздадох ги,в момента размножавам.Удоволствие е да се работи с такава пръскачка,струята е постоянна,не помпаш като луд,абе,сгода..За тези шест пръскачки батерията не мръдна,значи с едно зареждане ще могат да се хвърлят минимум 200 литра разствор..

Изображение
Ами, рано или късно идва време да подменим старите машинки. Чудесна работа сте свършили Ивко! Честита придобивка!
Пръскачката онлайн ли я поръча, или я взе от някоя от градинските вериги, че много ми е наболяла и на мен тази нужда, а ми е трудно да се ориентирам.
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

За протокола, от ранната серия домати, които сях на 18 февруари, вчера изядохме два, доузрели вкъщи, а днес и другите два, които можеха да полежат още 2-3 дни, но не би. :lol: Няма снимки, нямаше време. Основно бяха от Розов издължен на Краси.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”